İlk Flash Oyunum: Kelime Oyunu

12 Mar 2011 Cmt 45 yorum

Bloomberg HT kanalında yayınlanan Kelime Oyunu'nda yarışmaya hazır mısınız?

Önceleri Kanal 1'de yayınlanan şimdi ise Bloomberg HT kanalında izleyicileriyle buluşan Kelime Oyunu'nu Adobe Flash kullanarak hazırladım. İhsan Varol'un sunduğu ve oldukça zevkli olan bu yarışmada kelimelerin sözlük açıklamaları verilip yarışmacılardan kelimeyi bulmaları isteniyor. Joker olarak alınan her harf kelimeden elde edilebiliecek en fazla puanı düşürüyor. Verilen 4 dakika sürede tam 14 soruyu yanıtlamanız gerekiyor.

Hazırladığım bu oyun, televizyonda yayınlanan şekliyle aynı. Sadece yarışmacı cevabı kendisi girmek durumunda kalıyor.


Açılış ekranı.


Nasıl oynanır?


Bir soru örneği.

İlk etapta okulumuzda, öğrenciler arasında küçük yarışmalar düzenlemeyi düşünüyoruz. Elbette sorular Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler ve Bilişim Teknolojileri derslerinden olacak. Kelime oyunu fikrinden dolayı okulumuz Fen ve Teknoloji dersi öğretmeni Murat AKBAŞ'a teşekkür ediyorum.

Soru göndermek isteyen öğretmen arkadaşlar bu sayfadan iletişime geçebilirler. Şu an oyun tam olarak oynanmaya hazır olsa da tasarım ve soru bankası üzerindeki çalışmalarım devam ediyor. Yakında internet üzerinden oynanabilen ve skorları kaydeden sürümünü de hazırlayacağım. Şimdilik takipte kalın.

Güncelleme: XML yapısı bitti. Soru yazılımı aşağıdaki şekilde yapılıyor.

madde kelime="MART" soru="YILIN ÜÇÜNCÜ AYI"

Güncelleme: Havuza soru eklenebilmesi için bir sayfa oluşturdum. Soru göndermek için tıklayın

Güncellemeler:

 • Sorular artık veritabanından çekiliyor.
 • Giriş animasyonu eklendi.
 • Büyük/küçük harf sorunu giderildi.
 • Metin kutusuna otomatik odaklanma ile kutu içine tıklama zorunluluğu giderildi.
 • ENTER tuşu ile cevap onayı yapılabiliyor.
 • Her soruya cevap için ek süre verildi.
 • Yeniden oynandığında aynı kelimenin gelmesi engellendi.

İlk Video:

Ses ve senkron bozuklukları videodan kaynaklanıyor.

56964 kez okundu.

45 Yorum Var

 1. nopi demiş ki

  Oyunu geliştiren Ahmet Bey'in eline emeğine sağlık, ona sözüm yok.
  Ancak yayımdan bile kalkmış bir yarışmanın bir yetkilisi bu oyunun dağıtımına izin verniyorsa, işte ona birkaç sözüm olacak.
  Ahmet Bey, "Program bende ama Kelime Oyununun telifi bende değil, o nedenle programı kullanıcıya dağıtmamam" diyor.
  Yetkili ise "Kelimye Oyunun telifi bende ama program benim değil, o nedenle programın kullanıcıya dağtıılmasına izin veremem" diyor.
  Yetkili arkadaşım, çağır Ahmet Bey'i yanına, ver parasını satın al programı, yetkilisi olarak sen dağıt.
  Hem kullanıcıya bir hizmet yapmış olursun, hem yarışmanın popularitesini arttırarak kendine ve Kelime Oyunu projene bir hizmet yapmış olursun hem de
  bu emeği gösterip uygulamayı geliştirmiş Ahmet Bey'e de bir faydan dokunmuş olur.

 2. Kadir Yılmaz demiş ki

  Bu oyunun linkni istiyorum.
  Ahmet bey..
  Kırmayın beni....

 3. sezer demiş ki

  boşver o zaman yayınlama boşuna para ödemek zorunda kalırsın. zaten modası geçti. sen flashta baya iyisin.

 4. safa demiş ki

  ahmet abi yayınlayın da oynayalım sadece 3 kez oynadım yayından kaldırdınız.

 5. turgut demiş ki

  ya yayınlayın be

 6. hasanalp demiş ki

  nerden inior lutfen yardımcı olunuz

 7. Emre demiş ki

  Ahmet Bey size bir lafım yok .Buradan bu oyunun oynanmasına mani olanları kınıyorum.Yani bu kadar eğitici-öğretici bir oyunun yayınlanmasını engelliyorsunuz ya aferin size.Yani bu ne biçim bir fütursuzca davranıştır.Telif sorunu olacağını düşünüyorsanız o zaman oyun sadece bu sitede yayınlansın ve üyelik koyun üye olanlar bu oyunu oynayabilsin.Ayrıca oyuna girmek için üyelere özel şifreler verilsin ve bu şifreler e-posta adreslerimize gönderilsin.Yani bir tutturmuşsunuz telif sorunu diye bitmiyor.Köstek olacağınıza biraz bize destek olun!İnsanların çözemeyeceği şey yok bu dünyada! Sadece ben yorum yazmıyorum ben istemiyorum bunu tüm burada yorum yazan kişiler var onlarda takipte benim gibi. Söyleyin eğer bizim yapabileceğimiz bir şey varsa hemen yaparız.Yeter ki şu oyunu bir oynayalım !! Umarım bir daha yorum yazmak zorunda kalmam.Biz tabiiki bekleyeceğiz sizi anlayacağız ,ama siz de lütfen bizi anlamaya çalışın bakın ben ve bir sürü kişi MART 2011 DEN BERİ BU OYUNUN YAYINLANMASINI BEKLİYORUZ.ARTIK 1.5 SENE OLDU YANİ.BANA GÖRE MAKUL BİR ZAMAN.HER ŞEYİN BİR SINIRI VARDIR SİZDEN RİCAM LÜTFEN BU OYUNU EN KISA ZAMANDA YAYINLAYALIMDA BU GERGİN DURUM ORTADAN KALKSIN.YORUMUNUZU EN KISA ZAMANDA BEKLİYORUM VE BEKLİYORUZ.SİZE VE HERKESE HAYATLARINDA BAŞARILAR DİLİYORUM!!

 8. Fethi YILDIRIM demiş ki

  Hocam dört gözle bekliyoruz. Ne zaman yayınlanır acaba?

 9. Emre demiş ki

  Ahmet Bey lütfen yayınlayın siz ve diğer bu işle ilgisi olan herkes beni duysun böyle zeka geliştirici kelime dağarcığımızı arttırıcı eğlendirici bilgilendirici bir oyunu neden yayımlamıyosunuz yaa? Size soruyorum bu işle ilgili olan herkese soruyorum.Lütfen Ya ne var allah aşkına bunda telif sorunu falan kaImadı ARTIK YAA 1.5 SENE OLDU ARTIK LÜTFEN SİZE DOSTÇA SÖYLÜYORUZ BÜTÜN YORUMCULAR SÖYLÜYOR BUNU .Lütfen bu oyunu artık yayımlayın.Ben ve diğer yorumcular bunu bekliyor, size kızmıyoruz , sitem etmiyoruz ama sabrımız tükendi ve bu yüzden bu yorumları size sarfediyoruz.En kısa zaman da cevabınızı bekliyoruz.Gereğinin yapılmasını saygı ve en içten dileklerimle arz ediyoruz.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Sizi gerçekten iyi anlıyorum. Ama oyunu hazırlama fikrini veren hocam da biliyor gerçekten yayınlamayı biz de istiyorduk, hem de aşırı çok. Ama gel gelelim, oyunun daha tanıtım videosunu internete yüklememle birlikte Facebook üzerinden yayın koordinatörü telif sorunu çıkacağını, mobil platformda hazırlanan Kelime Oyunu oyunları ile kanalın mahkemelik olduğunu belirtti. Oyunun eğitim amaçlı vs. olduğunu dile getirsemde değişen birşey olmadı. Oyun için e-posta ile gönderme isteği de alıyorum, paylaşmama sözü verilse de gönderemiyorum. Çünkü internet ortamında birkez yayılmaya başlayan bir şeyin önünü alamıyorsunuz. Durumu anlayacağınızı umuyorum. Gerçekten üzgünüm bu konuda. İlginiz ve sabrınız için ayrıca teşekkür ederim.

 10. Simay. demiş ki

  Yalvarırım yayınlayın, lütfen.Yorum Yazın