FiyatSeyir - Online Fiyat Takip ve İndirim Sitesi

11 Ağu 2017 Cum 1 yorum

Online fiyat takip ve karşılaştırma sitesi hazırlıyorum.

Çevrimiçi alışveriş hızla yükselmeye devam ediyor. Kullanıcılar istedikleri ürünleri birçok siteye girerek fiyat kıyaslaması yaptıktan sonra en uygun neredeyse alışverişi oradan yapıyor. Kimi alışveriş siteleri arasındaki fiyat farkı aşırı yüksek olabiliyor. Tek tek tüm siteleri gezmek hem zahmetli hem de vakit kaybına neden olacağından tam bu noktada kullanıcıların imdadına fiyat kıyaslama siteleri yetişiyor. Ben de kolları sıvadım ve bir indirim takip sistemi ve arama motoru hazırlamaya karar verdim. Yaklaşık bir hafta önce başladığım proje test aşamasında olsa da şu an sorunsuz işler durumda. Şimdi hazırladığım sisteme yakından bakalım.

Öncelikle sistemin altyapısının nasıl işlediğine kısaca değineyim. Belirlenen web sitelerinin istenilen kategorilerinde ürünlerin ad, fiyat ve link bilgileri taranıyor ve veritabanına girişi yapılıyor. Sonraki taramalarda fiyat bilgisi yeni fiyat ile kıyaslanıp indirim olup olmadığına karar veriliyor. 

 

Anasayfa:

Anasayfa aşağıdaki gibi bir görünüme sahip. Kullanıcı filtreleme kısmından dilediği ürün grubundanki fiyat değişimine kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Örneğin, son 6 saat içerisinde fiyatı en az %25 düşen ekran kartlarını listeleyebiliyor. Veya son Hepsiburada'da son 2 günde fiyatı en az 250TL düşen televizyonlara bakabiliyor.

Anasayfada belirtilen indirim oranları alışveriş sitesinin uyguladığı indirim oranını belirtiyor. Bu da Hepsiburada'da bir buzdolabının fiyatında %25 indirim olsa dahi, başka bir sitede daha ucuza bulunabileceği anlamına geliyor. Bunun için fiyat bilgisinin yanında başka sitedeki fiyat bilgisi de yer alıyor. Ayrıca ürünü hızlı bir şekilde Akakçe ve n11'de arama linkleri de bulunuyor.

Fiyat Geçmişi Özelliği:

Sistemin en can alıcı özelliklerinden bir tanesi olan fiyat geçmişi özelliği, ürünün fiyatının değiştiği tarihleri, o tarihlerdeki değişim miktarını ve oranını gösteriyor. Bir ürün bugün %60 indirimle 100TL'ye düşmüş olabilir fakat geçmişine bakarak ürünün belki de ilk fiyatının 80TL olduğunu görebilirsiniz.

Geçmiş fiyat bilgisi her ürün için günde 1 kez kaydediliyor. Fiyat değişiminin veritabanına işlenmesi için bir alt ve üst limit de mevcut elbette. Yani 1TL'lik bir değişim kimse için bir şey ifade etmeyeceğinden bu değişimler göz ardı ediliyor. Fiyat geçmişi grafiği ürünün hemen altında gösteriliyor.

 

Arama Motoru:

Fiyatı düşen ürünleri değil de aradığınız bir ürünün nerede, kaç liraya satıldığını görmek için de sitede bir arama motoru mevcut. Çeşitli anahtar kelimeleri kullanarak arama yapıp fiyatları en ucuzdan en pahalıya doğru sıralayabiliyorsunuz. Arama motoru oldukça sade bir yapıya sahip. Arama yapılacak siteyi veya kategoriyi seçme imkanı da bulunuyor.

Örneğin iPhone 7 32GB şeklinde bir arama yaparak kayıtlı web sitelerinde bu ürünün fiyatını, varsa indirim miktarını da görebiliyorsunuz. Elbette arama sonuçlarından da fiyat geçmişine ulaşabilirsiniz.

 

Mobil Uyumluluk:

Web sitesi tamamen mobil cihazlar ile uyumlu. Küçük ekranlarda sitede gezinme veya arama yapma oldukça kolay.

Yönetim Paneli:

Tarama işlemleri, site, kategori ve link yönetimi gibi işlemlerin yapılabilmesi için sistem bir yönetim paneline sahip.

Bu panelde tık tıklama ile istenilen site veya kategorilerdeki ürünler taranmaya başlanıyor. Belirlenen kategoriler dışındaki ürünler taranmıyor. Bazı kategoriler ise daha öncelikli olarak taranabiliyor.

 

Desteklenen Web Siteleri:

Popüler çevrimiçi alışveriş sitelerini eklemeye ve taratmaya devam ediyorum. Şimdilik mevcut siteler arasında Hepsiburada, MediaMarkt, Vatan Bilgisayar, Teknosa, WebdenAl, İnceHesap, NovaBazar ve BilişimPort bulunuyor. Web site ekleme işlemi çok fazla vaktimi almıyor. Alışveriş yaptığım ve güvenilir sitelerini ekliyorum şimdilik.

 

Pek Yakında!

Proje üzerindeki çalışmalarım hızla devam ediyor. Fiyatı düşen ürünleri e-posta ile bildirme, üyelik, ürünleri favorilere ekleme gibi özellikler de eklenecek. Yenilikler eklendikçe yazıyı güncelleyeceğim.

[Beta Yayında]

Aşağıdaki kullanıcı adı ve şifre ile sisteme beta süresince giriş yapabilir ve aradığınız ürünü en ucuza bulabilirsiniz. Hemen giriş yapın,hiç bir indirimi kaçırmayın.

 

Adres: http://fiyatseyir.com/

Kullanıcı adı: biltek

Şifre: biltek

Güncelleme Günlüğü: http://fiyatseyir.com/index.php?sayfa=guncellemeler

 

[Güncelleme 12.08.2017]

 • İtopya, Sinerji Bilgisayar, SanalMarketim ve BizdeHesaplı eklendi.
 • Fiyatı düşen ürünleri Fırsat olarak işaretleme seçeneği geldi.

[Güncelleme 13.08.2017]

 • Ereyon, İnventus, Teknoloji Pazar, Ebrar Bilgisayar ve Adeks Store eklendi.
 • Stokta olmayan ürünlerin taraması engellendi.
 • Kategori sayfa sayısının tespiti ile otomatik olarak tüm sayfaların taranması sağlandı.
 • Tarama ekranı iyileştirildi.

[Güncelleme 17.08.2017]

 • DFS Bilgisayar, Teknobiyotik ve TekraMarket eklendi.
 • Ürün kategorilerinde daha kolay gezinebilmek için yeni açılır menü geliştirildi.
 • Kategori sayıları artırıldı.
 • Site tasarımı iyileştirildi.
 • Sorgu sayıları azaltılarak performans büyük ölçüde artırıldı.
 • Fiyat alarmı ve ürünleri favorilere ekleme özelliği eklendi.
 • Alarm kurulduktan sonra fiyatı düşen ürünler için bildirim gösterilmesi sağlandı.
 • Üyelik alt yapısı tamamlandı.
 • Tarama seçenekleri iyileştirildi.
 • Site geniş ekranlara uyumlu hale getirildi.
 • Arama motoru iyileştirildi. Arama sonuçlarına sayfalama eklendi.
 • Arama sayfasına en son aranan anahtar kelimeler eklendi.
 • Mobil menü eklendi ve mobil cihazlar ile uyuymluluk iyileştirildi.
 • Anne Bebek, Yapı Hırdavat, Oyunlar ve Oyun Konsolları, Ev Sinema Sistemleri gibi birçok kategori eklendi.

 

Not: Sitenin şimdilik bir ismi yok, yorum olarak tavsiyelerinizi (alan adı [domain] daha önceden alınmamış olmak kaydı ile) iletebilirsiniz.

1255 kez okundu.

1 Yorum Var

 1. Adım Önemli Değil demiş ki

  Merhaba,

  Script gayet güzel ve özellikli görünüyor. iyi işler çıkaracağından eminim.

  Benim size önerim scripti satmanız yönünde daha iyi kazanırsınız. yok büyümek istiyorum daha çok kazanmak istiyorum marka olmak istiyorum diyorsanız buda mümkün ama alınmamış bir alan adı ile çok zor. Genelde iyi alan adları alınmış durumda bu nedenle 5000 Tl gibi bütçe ayırıp 5000'e kadar bir alan adı bulun ve yatırımınıza başlayın.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Görüşleriniz için teşekkür ederim. Şimdilik satmayı düşünmüyorum. Zamanla yükseleceğini düşünüyorum. Site yelpazesini genişletmeye devam ediyorum.Yorum Yazın