Intel Turbo Memory ile Daha Hızlı Uygulamalar

06 Eki 2010 Çar 3 yorum

User Pinning özelliği ile sık kullandığınız uygulamaları daha hızlı çalıştırabilirsiniz.

Santa Rosa platformu ile piyasadaki yerlerini alan Intel Turbo Memory kartlarının görevi sabit diskten sürekli ulaşılan verileri kendi belleğine yükleyerek bu uygulamaların açılış süreleri kısaltmak. Üzerindeki  NAND Flash bellek 1 ms'nin altında bir erişim  süresine sahip. Bu da sabit diskinizin ortalama 17 ms olan erişim süresinden oldukça hızlı.

Günümüzde en yüksek performanslı sabit diskler, Solid State Disk adı verilen, üzerinde hareketli parça bulunmayan, düşük güç tüketimli, erişim ve okuma hızları ile normal sabit disklerden 3-4 kat daha hızlı fakat fiyat olarak bir hayli yüksek olan diskler. Intel'in Turbo Memory teknolojisi ile normal sabit diskininiz bir karma (hibrit) disk haline geliyor. Sık kullanılan dosyalar bu hızlı bellekte tutularak, yüklenme süreleri iyileştiriliyor. Turbo Memory'nin sağladığı diğer bir avantaj da, diskinizin daha az çalışmasına, dolayısıyla daha az enerji tüketmesine yardımcı oluyor. Çünkü kendi hafızasındaki dosyalar için diskinizin dönmesine gerek kalmıyor.

Sadece dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Turbo Memory kartına sahip değilseniz internetten temin edip bilgisayarınıza takabilirsiniz. Bu teknolojiyi kullanmak için Windows Vista veya 7 işletim sistemine sahip olmanız gerektiği de hatırlatalım.

 

User Pinning Nedir?

Turbo Memory'nin sıkça başvurulan verileri kendi hafızasında tuttuğunu söylemiştik. Eğer 4 GB boyuta sahip bir modülünüz varsa, User Pinning yani Kullanıcı Sabitlemesi ile kendi istediğiniz uygulamaları, Turbo Memory üzerine yükleyebilirsiniz. Böylelikle sabit diskinizin okuma yazma kafasının dosya üzerinde konumlanması sırasında geçen zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Bilgisayarınızda Turbo Memory kart var ise Intel'in sitesinde indirdiğiniz sürücüyü hemen kurmayın. Normal kurulum yaptığınızda User Pinning özelliği aktif olmayacaktır.


Turbo Memory Dashboard ile kontrol sizde.

Kurulum dosyasına bir kısayol oluşturun. Kısayol özelliklerinde Hedef bölümündeki dosya adresinin son kısmına bir boşluk bıraktıktan sonra  -UP yazın ve Tamam'a tıklayarak özellikler sayfasını kapatın ve kısayolu çalıştırın. Bu şekilde kurulum yapıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows açıldıktan sonra ilk olarak Başlat menünüzde bulunan Turbo Memory Console uygulamasını açın ve ReadyDrive özelliğinin etkinleştirilmiş olduğundan emin olun. Kapalı ise ilgili kutuyu işaretleyerek bilgisayarı tekrar başlatın.  Bu işlemden sonra yine Başlat menünüzden Intel Turbo Memory Dashboard isimli uygulamayı çalıştırın.. Bu uygulama ile Turbo Memory durumunu kontrol edebilir, belleğe bilgisayarınızda hızlandırmak istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Örneğin sıklıkla kullandığınız web tarayıcınızı, her sistem açılışında yüklenen antivirüs yazılmınızı ve Windows Gezgini gibi uygulamaları ekleyebilirsiniz.

22604 kez okundu.

3 Yorum Var

 1. mustafa kenger demiş ki

  az önce ebay dan 16 gb intel turbo memory siparişi verdim. geldiğinde deneyimlerinizden yararlanmayı düşünüyorum. ancak aldığım ürünün slotu pcie değil yazıyordu. bir türlü slotu nedir anlayamadım.

  http://www.ebay.com/itm/121862857735?_trksid=p2060353.m1431.l2649

 2. mustafa kenger demiş ki

  az önce ebay dan 16 gb intel turbo memory siparişi verdim. geldiğinde deneyimlerinizden yararlanmayı düşünüyorum

 3. mehmet demiş ki

  hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler benim cihazımda 1 gb turbo memory var ve sölediğiniz işlemleri yaptım. Dashboard uygulamasını çalıştırıyorum içine sık kullandığım programları atıyorum ama sol üst köşede sürekli %0 kullanılıyor yazıyor. Attığım programların açılış hızında da pek bir değişim göremedim. turbo memoryi kullanıp kullanamadığımı nasıl anlayabilirim? win7 32 bit kullanıyorum cihazım toshiba a200-1LA

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   4GB'lık bir modüle sahip olmanız gerekiyor User Pinning özellği için. Aksi takdırde normal Turbo Memory şeklinde kullanabilirsiniz.Yorum Yazın