Internet Explorer 9 Beta: İlk Bakış

15 Eyl 2010 Çar 3 yorum

Microsoft'un öve öve bitiremediği yeni tarayıcısını mercek altına alıyoruz.

Microsoft bu akşam yeni tarayıcısı olan Internet Explorer 9'un ilk betasını Windows Vista ve 7 kullanıcılarına sundu. Hala indirmemiş iseniz buraya tıklayarak Türkçe sürümünü hemen indirip deneyebilirsiniz. Yeni sürümü kurduğunuzda eski sürümler kaldırılacak, bunu hatırlatmakta fayda var.

Yeni Özellikler:

Internet Explorer 9'un sunduğu özelliklere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Birkaç özelliği resimleriyle birlikte açıklayalım.

Zıplayan Listelere Web Siteleri:

Bu özellik ile istediğiniz web sayfalarını Windows 7 görev çubuğuna tutturabilir ve web sitesindeki kısayollara ulaşabilirsiniz.


Karışık içerikli sitelerde zıplayan listeler doğrudan istediğiniz bölüme ulaşmayı sağlayabilir.

 

 

Simge Rengine Göre Düğme Renklendirme:

Zıplayan listelere eklediğiniz siteleri açtığınızda site simgesindeki renk tonu ağırlığına göre düğmeleriniz renk değiştirecek.


Kırmızı ağırlıklı site simgemde düğmeler da buna uyum sağlıyor.

 

İndirme Yöneticisi:

Internet Explorer'da her zaman bir eksik olan indirme yöneticisi 9. sürümde yer alıyor. İndirilen dosyaları takip etme, durdurma ve tekrar başlatma özelliklerine sahip. Fakat indirme hızını göstermemesi bir eksiklik olmuş.


Artık Internet Explorer 9'un da bir indirme yöneticisi var.

 

Basit Arayüz:

Internet Explorer 9'u kurup çalıştırdğınızda karşınıza ne durum çubuğu ne favoriler herhangi bir çubuk gelmiyor. Sadece adres çubuğu ve hemen yanında sekmelerini görüyorsunuz. Microsoft yer kazanma adına sekmeleri adres çubuğunun yanına almayı uygun görmüş.


Oldukça sade bir arayüz sunulmuş.

 

Yeni Uyarılar:

Eskiden sayfanın üstünde sarı bir çubuk olarak çıkan uyarılar bu kez sayfanın altında yer alıyor. Ayrıca bir dosya indirmeye çalıştığınızda da bu uyarıyı görüyorsunuz.


Yeni uyarı sistemi ilk etapta farkedilemeyebiliyor.

 

Popüler Siteler:

Hemen her yeni tarayıcıda yer alan popüler siteler şimdi Internet Explorer 9'da kendini gösteriyor. Siteleri kullanma sıklığınıza göre sıralayan Internet Explorer isterseniz açtığınız her boş sekmede bu ekranı size gösteriyor.

 

Geliştirilen özellikler:

Internet Explorer 9'un açılış süresi gerçekten çok hızlı. Chrome ile hemen hemen aynı hızda yükleniyor. Donanımsal hızlandırma ile CSS ve Scriptlerin işlenmesi ekran kartına bırakılıyor.CSS3 ve HTML5 desteğine kavuşan Internet Explorer sayfa görüntüleme sorunlarını en aza indirmiş durumda.

 

JavaScript Motoru:

Microsoft, Chakra ismini verdiği yeni JavaScript motoru ile gerçekten başarmış görünüyor. SunSpider testlerinde 422.8ms ile Safari ve Chrome'un hızlarına ulaşıyor. Bu değer Opera 10.70 de 337.4ms, Mozilla Firefox 4 Beta 5'te ise 800ms civarında.

 

PeaceKeeper Skoru: Hayal Kırıklığı

Futuremark'ın sunduğu tarayıcı test sitesi olan PeaceKeeper ile Internet Explorer 9 Beta'yı test ettim. Sonuç aşağıdaki gibi çıktı. Diğer tarayıcıların sonuçları ile karşılaştırmak için tıklayın.


Bu değer Internet Explorer 9 Platform Preview 4'ten daha düşük.

 

Sonuç olarak Microsoft'un olayı biraz abarttığını söyleyebiliriz. Çünkü hala test sonuçlarında Chrome ve Opera gibi tarayıcılar lider durumda. Yine de Microsoft'un çıkardıığı en iyi tarayıcı diyebiliriz Internet Explorer 9 için. Beta olmasına rağmen herhangi bir kilitlenme sorunu ile karşılaşmadan kullandım. Firefox ve Chrome'dan daha kararlı çalışıyor.

Bir an önce herkesin denemesini tavsiye ediyorum, pişman olmayacaklar.

Bu arada Microsoft, Internet Explorer 9 Platform Preview 5'i de yayınladı. Yeni nesil IE9'da yer alacak özellikleri hemen deneyebilirsiniz. İndirmek için tıklayın.

23070 kez okundu.

3 Yorum Var

 1. hkn demiş ki

  iyi çalışma

 2. Mehmet demiş ki

  Chrome gibi sade ve hızlı olmuş. Beta olmasına rağmen de dediğiniz gibi hiç hatasız çalışıyor.

  "İçerik Rengine Göre Düğme Renklendirme:
  Zıplayan listelere eklediğiniz siteleri açtığınızda sitedeki renk tonu ağırlığına göre düğmeleriniz renk değiştirecek."

  Bu özelliği bir türlü kullanamadım. Bende mesela bu sitede düğmeler kırmızı olmuyor. Zıplayan listeye de ekleyemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Zıplayan listeye site eklemek için, önce adres çubuğundaki site simgesini tutun ve sürükleyerek görev çubuğunun üzerine getirin. Bırakma işareti çıktığında istediğiniz simgelerin arasına bırakabilirsiniz.

 3. anonym demiş ki

  pek güzel olmuş pek de şirin olmuşYorum Yazın