Kara Kutu Bilgisayara Geldi!

28 Eki 2010 Per

Windows Deneyim Dizini puanının nelerden etkilendiğini ve ayrıntılı sonuçlarını merak ediyorsanız bu yazılım tam size göre.

Windows Vista ile hayata geçen puanlama sistemi, bilgisayarınızın çeşitli bileşenleri üzerinde testler uygulayarak belirli puanlar elde ediyor. Bu puana bakarak yüklediğiniz oyun veya uygulamaların bilgisayarınız üzerinde ne derece etkin çalışacağı konusunda bilgi sahibi oluyorsunuz.

Windows Vista'da 1 ile 5.9 arasında değişen puanlar, Windows 7 ile 7.9'a kadar artırıldı. Puanların elde edilmesinde kullanılan testler derecelendirme çalışırken gösteriliyor, fakat test sonuçlarının gerçek değerleri ve test kriterleri maalesef kullanıcıya sunulmuyor. Tam bu noktada bilgisayarın kara kutusu, BlackBox isimli uygulama imdadınıza yetişiyor.


Test sonuçlarını ayrıntılı olarak görmek mümkün.

BlackBox ile bilgisayarınızda Windows derecelendirmesini çalıştırabilir, hangi testlerden bilgisayarınızın ne kadar puan aldığını görebilir ve test sonuçlarının ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Sadece bu özellikleri ile sınırlı kalmayan uygulama, bilgisayarınızdaki işlemci, bellek, grafik kartı, anakart ve sabit diskler hakkında temel bilgileri de sunuyor. Örneğin işlemci çekirdeklerinin sıcaklık ve yüklenme değerlerini görebilir, kullanım esnasından normal hızından ne kadar hız aşırtıldığını (overclock) öğrenebilirsiniz.

Hız aşırtma paneli ile sisteminizdeki tüm bileşenlerin hız, sıcaklık ve saat frekanslarını tek bir ekranda görebilirsiniz ve otomatiik güncelleme seçeneği ile bu değerleri gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

Sonuçlarınızı online olarak saklayabilme özelliği ile bilgisayarınızda yaptığınız değişikliklerin performansı ne kadar etkilediğini görmek mümkün oluyor. Test sonuçlarınızı diğer kullanıcıların sonuçları ile karşılaştırarak bilgisayarınızın hakettiği puanı alıp almadığını da kontrol edebilirsiniz.

Sadece Window Vista ve 7 desteğine sahip yazılımda Türkçe dil seçeneği de yer alıyor. 32 ve 64 bit indirme seçenekleri de olan BlackBox'u buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Yazılım herhangi bir kurulum gerektirmiyor.

22144 kez okundu.

Yorum Yazın