Test: En Hızlı JavaScript Motoru

19 Kas 2010 Cum

Güncel web tarayıcıların son derlemeleriyle gerçekleştirdiğim testte bakın kim galip geldi?

Artık web sitelerini vazgeçilmezi olan JavaScript kodları, web tarayıcıların "JavaScript Motoru (JavaScript Engine)" olarak adlandırdıkları bir sistem tarafından işleniyor. JavaScript'lerin işlenmesi bir bakıma web tarayıcının sitelerdeki performansını ortaya koyuyor.

Web tarayıcı yazılımı geliştiricileri tarayıcılarında yer alan JavaScript motorlarına çeşitli isimler veriyorlar. Aşağıda hangi tarayıcının hangi JavaScript motoruna sahip olduğunu görebilirsiniz. Unutmayın ki farklı sürümlerde farklı motorlar yer alabilir.

  • Safari 5 SquirrelFish motorunu,
  • Firefox 4, SpiderMonkey motorunun bir optimizasyonu olan JägerMonkey motorunu,
  • Chrome 9, açık kaynaklı bir motor olan V8'i,
  • Opera 11 Carakan motorunu,
  • Internet Explorer 9 ise Chakra motorunu kullanıyor. 

JavaScript testlerini SunSpider JavaScript Benchmark web sitesini kullanarak gerçekleştirdim. Testte SunSpider'in daha hızlı olan 0.9.1 versiyonunu kullandım. Daha kararlı bir sonuç elde etmek için testleri her tarayıcı için 5 kez tekrarladım.

Testte kullandığım bilgisayar sistemini görmek için tıklayın.

Teste tabi tutulan tarayıcılar, sürüm ve derleme numaraları:

  • Safari 5.0.3 (Yapı 7533.19.4)
  • Firefox 4 Pre 8 (Yapı : 19 Kasım 2010)
  • Chrome 9.0.587.0
  • Opera 11 Beta (Yapı 1094)
  • Internet Explorer 9 Platform Preview 7

Gerçekleştirdiğim testte tarayıcıların güncel sürümlerinin en yeni derlemelerini kullandım. Dikkat ederseniz Safari dışında diğer tarayıcıların kararlı sürümlerinin henüz çıkmadığını fark edeceksiniz. Benim bu testteki amacım kullanıcılara bir öngörü kazandırmak.

Test sonuçlarının rakamsal değerlerini aşağıda görebilirsiniz.


Düşük değerler daha iyi olduğunu gösteriyor.

Sonuçları değerlendirecek olursak, en iyi HTML5 desteğine sahip tarayıcı seçilen Internet Explorer 9, Chakra isimli yeni JavaScript motoruyla başarılı bir sonuç elde ediyor. Internet Explorer 9 Beta ile bu sonucu alamayacağınızı şimdiden söyleyeyim. Çünkü testte Internet Explorer 9 Platform Preview 7'yi kullandım. Bu betadan daha sonra çıkan bir sürüm ve betada olmayan geliştirmelere sahip. Fakat tam manasıyla bir web tarayıcı değil. Sadece IE 9'un gelecek özelliklerini sergilemek ve test etmek için kullanılıyor. (IE9 Beta, SunSpider testlerinde 400 ms'den yüksek değerler alıyor.)

Test ortalamalarının grafiğini inceleyelim.


Chakra ile IE9 PP7 birincilik tahtına oturuyor.

Sonuç olarak Internet Explorer 9 Beta henüz Platform Preview  7 geliştirmelerini içermediği için şu an kullanabilecek durumda olan en hızlı JavaScript motoruna sahip tarayıcı Carakan ile Opera 11 Beta oluyor.

Başka bir inceleme yazımda görüşmek dileğiyle...

23188 kez okundu.

Yorum Yazın