Thermaltake Silver River II USB 2,5" SATA Harici Hdd Kutusu

18 Eyl 2010 Cmt

Dizüstü bilgisayarınızdan sökmüş olduğunuz diski değerlendirmek için kaliteli bir çözüm.

ACER 5920G model dizüstü bilgisayarımda oyunlar ve programların aşırı yer kaplamasından dolayı 250 GB (Gerçek: 232 GB) Western Digital diskim yetersiz kalmaya başlamıştı. Üreticilerin genellikle dizüstü bilgisayarlarda sabit disk için tek yuva ayırmalarından dolayı yeni aldığım disk için eskisini çıkarmak gerekiyordu.

Bana göre en sorunsuz ve en kaliteli disk üreticisi olan Seagate'in 500 GB kapasiteye sahip SATA-II desteği de bulunan ST9500325AS model sabit diskini satın aldım. İlk yaptığım testlerde diskin aktarım hızının WD'ye göre çok çok üstün olduğunu görmem, Seagate'in bu işi gerçekten iyi yaptığını bir kez daha doğruladı.

Dizüstünden çıkarmış olduğum disk için kaliteli bir kutu almam gerekiyordu, çünkü piyasada ucuz ve kalitesiz bir çok kutu bulunuyor. Bazılarına disk oturmuyor, bazılarında ise aşırı ısınma sorunları meydana geliyordu. Thermaltake güvendiğim bir marka olduğu için hakkında hiç bir yorum bulunmamasına rağmen Silver River II 2.5" sabit disk kutusunu satın aldım.

Cihazın özellikleri şu şekilde:

Ürün Adı : Thermaltake SilverRiverII USB 2,5" SATA Siyah Harici Hdd Kutusu
HDD desteği : 2.5” SATA HDD
Boyut : 79 x 17 x 136 mm
Ağırlık : 98 gr
Materyal : Aluminyum
Arabirim : SATA to USB2.0
SATA uyumluluğu : SATAI, SATAII
Transfer Hızı : USB2.0-480Mbps
Power Girişi : USB
Aksesuar : USB2.0 Y Kablosu

Cihazın kutusundan vidalar için tornavida, taşıma klılıfı ve USB kablosu çıkıyor. Sabit diskiniz için tek USB gücünün yetersiz kalması göz önünde bulundurularak ikinci bir USB bağlantısı da kabloya ilave edilmiş.

Disk kutusu oldukça şık ve disk montajı çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Kutu üzerinde diskin çalışma durumunu gösteren mavi bir led yer alıyor. Aliminyum olması içerisindeki diskin ısınmasını bir nebze önlüyor. Diskin sıcaklığı 40-50 derece arasında değişiyor. Bu sıcaklık dizüstü bilgisayarım içerisindeki sıcaklıkla ile aynı.

Silver River II'nin fiyatı 38-45 TL arasında değişiyor. 20 TL'ye ucuz ve kalitesiz kısa ömürlü bir kutu almak yerine bir kereye mahsus kaliteli bir ürün almak daha avantajlı olacaktır.

Güzel bir taşıma kılıfına sahip ve SATA I-II desteği olan Thermaltake Silver River II sabit disk kutusu dizüstünüzden söktüğünüz eski diskinizi emanet edebileceğiniz kullanışlı bir ürün, tavsiye ediyorum.

22913 kez okundu.

Yorum Yazın