Yeni Nesil Tarayıcılar FishIE Tank Testinde!

28 Eki 2010 Per 3 yorum

Microsoft'un geliştirdiği web sayfasını kullanarak gerçekleştirdiğim testte bazı tarayıcılar dibe batarken, bazıları su yüzeyinde kalmayı başardı.

Microsoft'un, Internet Explorer 9'un marifetlerini sergilemek için geliştirdiği FishIE Tank uygulamasını kullanarak güncel tarayıcılar üzerinde küçük bir test geliştirdim. Tarayıcı penceresi boyutunun test sonuçlarını etkilememesi için Safari hariç diğer tarayıcılarda testi tam ekran çalıştırdım. 1920x1080 piksel çözünürlükte gerçekleştirdiğim testlerde şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı.
 

Testi gerçekleştirirken kullandığım sistemin özellikleri şu şekilde:

 • ACER 5920G Notebook
 • Intel Core 2 Duo 2.4 Ghz İşlemci
 • 3 GB 667 Mhz DDR2 RAM
 • GeForce 8600M GT 512 MB Ekran Kartı 
 • Windows 7 Ultimate 64 Bit
   

Teste tabi tutulan tarayıcılar ve sürümleri ise şöyle:

 • Internet Explorer 9 Beta (32 bit)
 • Firefox 4 Beta 8 Pre (64 bit)
 • Opera 11 Alpha
 • Chrome 8.0.559 Dev
 • Safari 5.0.2
   

Test Sonuçları:

Excel dosyasında hazırladığım sonuçların ekran görüntüsü aşağıda görebilirsiniz. Test sonuçlarındaki rakamsal değerler saniyedeki kare sayısını (FPS) gösteriyor ve yüksek olması daha iyi olduğu anlamına geliyor.


Firefox 4 küçük bir farkla Internet Explorer 9'a karşı üstünlük sağlıyor.

Değerlendirme:

Test sonuçlarında Internet Explorer 9 ve Firefox 4'ün gerçekten iyi bir performans sergilediğini görüyoruz. Her iki tarayıcıda donanımsal hızlandırma seçeneğini başarılı bir şekilde kullanıyor.


Donanımsal hzlandırma farkını ortaya koyuyor.

PeaceKeeper tarayıcı testlerinde başabaş giden iki tarayıcı olan Chrome ve Opera'nın FishIE Tank test sonuçları pek de iç açıcı değil. Özellikle Opera bu testte beni hayal kırıklığına uğrattı.

Tüm balık sayılarında en kötü performansı sergileyen Safari hakkında ise pek de yorum yapmaya gerek yok sanırım. 
 

Donanımsal Hızlandırma Farkı:

Gerçekten donanımsal hızlandırmanın abartıldığı kadar performans artışını sağlayıp sağlamadığı görmek için Firefox 3.6.12 ile de FishIE Tank testini gerçekleştirdim ve sonuç olarak Firefox 4'ün tüm test sonuçları açık ara daha iyiydi. Hatta sonuçlar arasında bir uçurum olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki 250 balık atılmış akvaryumda Firefox 4 Beta Pre 8 60 FPS'nin altına düşmezken, Firefox 3.6.12 4 FPS'de takılıp kaldı.

Safari dışında diğer tarayıcılar hala geliştirilmekte olduğundan nihai sürümlerin performansları ne derece olur bilinmez. Fakat Opera ve Chrome'un da artık donanımsal hızlandırma seçeneğine yer vermeleri gerektiği bir gerçek.
 

Siz de kullandığınız tarayıcıyı test etmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Tarayıcıların PeaceKeeper sonuçlarını görmek için tıklayın.

24349 kez okundu.

3 Yorum Var

 1. Hakan demiş ki

  kardeş firefoxun o ilk açılışta "yanıt vermiyor" mesajı insanı çileden çıkarıyor.ben de şu an bütün tarayıcıların en güncel sürümleri var..chrome kuş gibi hafif, çita gibi hızlı:)))firefox bana hantal geliyor.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Evet haklısın Hakan, yalnız buradaki testte donanımsal hızlandırma özelliği baz alınıyor. Chrome en hızlı açılan tarayıcı tahtından düşmedi henüz.

 2. Hakan demiş ki

  ahmet kardeş chrome bütün testlerde en hızlı tarayıcı..chrome ile ilgili biraz daha inceleme yapmanı önerrim.chrome biraz kullanırsan firefox ve ie 9 ile uğraşmak zorunda kalmazsın.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Chrome'un hızı konusunda tartışılacak bir durum yok. Ben daha çok kullanışlılığa önem verdiğim için Opera kullanıyorum. Chrome'un donanımsal hızlandırma seçeneği şu an çok etkili değil yalnız. Geliştirilmesi lazım.

 3. yılmaz demiş ki

  Firefox beta 8 gerçekten çok güzel olmuş. bikaç gündür deniyorum çok kararlı çalışıyor. FishIE Tank testinde 500 balıkta bile 60'ın altına düşmedi 1000 balıkta 43-45 seviyelerinde. bu da çok güzel bir sonuç...Yorum Yazın