Kısayol İçinde Kısayol

30 Kas 2010 Sal 4 yorum

Görev çubuğunuz dolup taşıyor mu? Artık uzayan simge listesinden dolayı görev çubuğunu büyültmeye gerek yok..

Hemen ulaşalım, aramayalım, masaüstüne dönmeden açalım dediğimiz uygulamaları görev çubuğuna sabitliyoruz. Windows XP'de Hızlı Başlat olarak geçen bu özellik Windows 7'de daha kolay bir kullanım imkanına kavuştu. Windows 7'de sabitlediğiniz simge tıklandığında pencere çubuğu simgenin devamında çıkıyor, kapattığınızda ise tekrar simge halline dönüyor. Bu az da olsa yer kazanmamızı sağlıyor. Yer kazanmak için diğer bir özellikle aynı uygulamaya ait pencerelerin tek bir simgede gruplanması. Nedense bu özelliğin kullanımı yavaşlattığını düşünüyor ve daima kapalı tutuyorum. Çünkü hemen geçiş yapmak istediğim pencereyi açmak için önce simge üzerine tıklamak ve listeden seçmek gerekiyor.

Şimdi anlatacağım küçük yazılım ile bir simgeye tıkladığımızda içerisinde birden fazla kısayolun yer aldığı bir balon çıkıyor. Örneğin tüm web tasarımcılar gibi sisteminizde birçok internet tarayıcı yüklü olsun. Hepsini görev çubuğunda yanyana koymak yerine bu şekilde gruplayıp yer kazanabilirsiniz.

 

Yazılımı İndirin:

Ücretsiz olarak dağıtılan StandaloneStack isimli uygulamayı indirmek için buraya tıklayın ve StandaloneStack 2 başlığı altındaki indirme bağlantısına tıklayın. Yaklaşık 4 MB büyüklüğündeki yazılım kurulum gerektirmiyor, istediğiniz bir klasöre çıkarabilirsiniz.

 

Klasör Oluşturun:

Yazılıma tanıtacağımız kısayollar için öncelikle bir klasöre ihtiyacımız var. İstediğiniz bir yerde yeni klasör oluşturun ve içersinde bulunacak kısayollara göre bir isim verin.(Örneğin, tarayıcılar)

 

Kısayolları Oluşturun:

Görev çubuğumuzdaki simgeye tıklandığında balon içerisinde gözükecek kısayolları oluşturduğumuz klasör içersine atın.


Tarayıcı kısayollarını oluşturup klasöre attım.

Simgenin Oluşturulması:

Yazılımın klasöründeki "StandaloneStack2.exe" dosyasını çalıştırın. Soldaki ağaç menüsünde My stacks ->New Stack seçeneğine tıklayın.


Yazılım çok sade.

Stack Name kısmına simgelerin ortak adını yazın. Path bölümünde simgelerin bulunduğu klasörü seçin. Open As bölümünde Grid seçeneğini seçin. Görev çubuğunuzun yerine göre Direction Up, Down, Left veya Right seçeneğini seçin. Görev çubuğunuz altta ise Up seçeneğin seçin.(Kısyolların simgenin üzerinde gözükmesi için)

Create Stack düğmesine tıklayarak simge grubumuzu oluşturuyoruz.

 

Simge Grubu Kısayolunun Oluşturulması:

Simge grubu oluştuktan sonra Create shortcut düğmesi aktif olacaktır. Bir kez tıklayın ve istediğiniz bir yere simge grubunun kısayolunu oluşturun.


Simge grubunun kısayolunu oluşturmak için tıklayın.


Simge grubu kısayolumuz hazır.

Kısayolun Görev Çubuğuna Tutturulması:

İster kısayolu sürükleyip görev çubuğuna bırakın,  isterseniz sağ tıklayp Görev çubuğuna sabitle seçeneğine tıklayın. Her iki durumda da simgemiz görev çubuğunda yer alacak ve tıkladığımızda bu şekilde bir balon karşımıza çıkacak.


Oldukça kullanışlı.

Umarım faydalı bir konu olmuştur, en azından denemeye değer. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle...

22035 kez okundu.

4 Yorum Var

 1. Özgür demiş ki

  Selamlar,
  Yıl olmuş 2014, bunca zaman sonra bile hala işe yarayan bir paylaşım. Denedim ve kullanacağım, harika bir uygulama.
  Allah razı olsun,
  ( Windows 8.1 Update1 64 bit üzerinde kullanıyorum, sorunsuz. )

 2. Akif TURAN demiş ki

  Gerçekten çok faydalı oldu benim için. Ayrıca sitenizi ve çalışmalarınızı yakından takip eder oldum. Başarılarınız devamını dilerim. Sağlıcakla kalın.

 3. MURAT AKBAŞ-byfenci- demiş ki

  hocam,fakat win7 için yok!!!xp ve vista deniliyor

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Windows 7'de çalışıyor, ben kendi sistemimde denedim.

 4. MURAT AKBAŞ-byfenci- demiş ki

  çok kullanışlı ...özellikle belirttiğiniz üzre multitarayıcı kullanan veya çok sayıda video player vb kullananlar için harika...denemekte fayda var.ALLAH RAZI OLSUN...TEŞEKKÜRLERYorum Yazın