MAC Adresi Korumalı Kablosuz Ağlara Erişim

07 Ağu 2010 Cmt 39 yorum

Kablosuz ağ listenizde şifresiz gözükmesine rağmen bağlanamadığınız ağlar mı var? İşte çözüm!

Öncelikle bu yazıyı yazmamın nedeni, MAC adresi korumasının çevredeki kullanıcıları kablosuz ağınızdan uzak tutmak için çok zayıf bir yöntem olduğunu göstermek.

Hemen her dizüstü bilgisayar kullanıcısı bulunduğu yerdeki kablosuz ağlara gözatar. Gün geçtikçe güç kaybeden ve güvenirliğini yitiren kablosuz şifreleme teknikleri olan WEP, WPA ve WPA-2 gibi şifreleme yöntemleri kullanmayan, bunun yerine modemi sadece kendi bilgisayarının MAC adresinin bağlanmasına izin verecek şekilde yapılandırmış olan kullanıcılar olabilir. Siz bu ağları şifresiz olarak görseniz dahi bağlanmak istediğinizde sorun çıkacaktır.

MAC korumalı bir kablosuz modeme bağlanmak iki adımdan oluşuyor. İlk adımda modeme bağlı kullanıcının MAC adresini öğrenmeliyiz. Bu adresi öğrenmemiz için kişinin mutlaka kablosuz bağlantı ile modemine bağlantı kurmuş olması gerekir. Eğer ethernet kablosu ile internete giriyorsa bu yöntem işlemeyecektir.

İkinci adımda kendi bilgisayarımızın kablosuz ağ kartı MAC adresini öğrendiğimiz MAC adresi ile değiştiriyoruz.

 

Modeme Bağlı Kullanıcıların Bulunması:

Bu adım için sırf Hacking amaçlı araçlar içeren bir Linux dağıtımı kullanacağız: BackTrack. Son olarak 4. sürümü çıkan BackTrack ile şifreli ağları kırmak da mümkün, ilerki bir yazımda bu konuya da değineceğim.

BackTrack 4buradaki adresten indirerek bir DVD'ye yazın. Tavsiyem işletim sisteminin daha hızlı çalışması için ISO dosyasını Unetbootin programını kullanarak USB belleğinize yüklemeniz. Unetbootin'i indirmek için tıklayın.

BackTrack 4 ile bilgisayarınızı başlatın.(Boot seçeneğini kullandığınız medyaya göre (USB bellek veya DVD) değiştirin). 1024x768 Frame Buffer seçeneği ile işletim sistemini başlatın. En son ekrana gelen komut satırına startx yazarak masaüstünü açın.


Ağ kartının adını komut penceresine iwconfig yazarak öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir komut derleyici sayfasına (Windows'taki Komut İstemi gibi) kismet yazarak Kismet programını çalıştırın. Kismet'te önce sunucuyu başlatın ardından kaynak olarak wlan0 (sizin ağ kartınıza farklı bir isim verilmiş olabilir) yazın. Kismet şifreli şifresiz tüm ağları bulacaktır. Menüde View/Clients seçeneğine tıklarsanız ağa bağlı bilgisayarların MAC adreslerini de görebilirsiniz. MAC korumalı ağı seçin ve eğer şanslı iseniz modeme en az bir kullanıcı bağlanmıştır. Aksi takdirde birinin bağlanmasını beklemelisiniz.


Görüldüğü üzere ilk adres kullanıcıya ait, ikincisi de modeme.

Clients yani istemci listesinde bir MAC adresi gördüğnüzde (modeminki de burada gösterliliyor, alacağınız adresin modemin adresi olmadığından emin olun) bunu not edin. Artık BackTrack 4'ü kapatabilirsiniz.

 

Ağ Kartının MAC Adresini Değiştirmek:

MAC adresini kolayca değiştirebilen iki program var. Mac MakeUp minik boyutlu ve kurulum gerektirmeyen bir yazılım. MAC adresini değiştirmek istediğini kartı seçip yeni adresi girdikten sonra Change düğmesi ile yeni MAC adresini aygıta atayabiliyorsunuz. Mac MakeUpburadan indirebilirsiniz. Diğer yazılım ise Technitium MAC Address Changer. Bu yazılım MAC adres değişiminin yanı sıra IP atamaları da yapabiliyor. İndirmek için buraya tıklayınız.


Mac MakeUp ile MAC adresini değiştirmek mümkün.

 

MAC adresimizi de "başarılı" bir şekilde değiştirdikten sonra artık kablosuz ağa girebiliriz. MAC adresinizin değiştiğinden emin olmak istiyorsanız Technitium MAC Address Changer yazılımını öneriyorum. Bu yazılım kesin olarak değişip değişmediğini gösteriyor.


Everest ile de MAC adresinin değişimini doğrulamak mümkün.

 

Güncel Sürücülere Dikkat:

Aygıt sürücülerini güncellemek her zaman iyi olmayabilir. Intel kablosuz kartları için çıkardığı son sürücülerde MAC adresinin değişimine izin vermiyor. Bu yüzden daha önceki sürücü versiyonlarını kurmanızı öneriyorum.  (11.1.0.86 sürümünde değiştirilebiliyor.)

Bu konuyu internette araştırdığımda forumlarda Windows Vista ve 7'de MAC adresi değişmiyor şeklinde yazılar okudum. Bunun üzerine XP kurmaya karar verdim. Elimdeki şifrenin çalışmaması üzerine XP kurmak yerine Intel'in XP sürücülerini Windows 7'ye kurdum ve olumlu sonuç aldım. MAC adresi değişiyordu fakat ağda sorunlar çıkıyordu. Bilgisayarla birlikte gelen Vista sürücüleri ise tüm sorunları ortadan kaldırdı. Artık ağ sorunu yok ve MAC adresi başarılı bir şekilde değişebiliyor.

WEP ve WPA şifreli kablosuz ağlara bağlanmak ile ilgili de kısa bir süre sonra bir yazı yaynlayacağım.

69386 kez okundu.

39 Yorum Var

 1. ANONYMOUS demiş ki

  Merhaba!Acaba telden modeme baglanan birinin mac adresini ofrenmek mumkunmu mac adresini degistirmek telde cok kolay

 2. Fatih demiş ki

  Hocam ne yaparsam yapiyim wifi adaptörümün mac adresini değiştiremiyorum tmac te sadece 02 yle başlayan mac adresi şeklinde değişebiliyor benim elimdeki mac adresi 10 ile başlıyor

 3. Akın demiş ki

  Ben mac filtresisnde kendi ayarlarimi girdim beyaz listede gosterip aktif hale getirdim ama tam yukleniyor derken kapatim siteyi simdide hicbir cihazdan baglanamiyorum teknik servisi aramadim daha bi cozumu warmidir ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Modeme ethernet kablosu ile bağlanın veya modemin düğmesinden ayarlarını sıfırlayın.

 4. Salih D. demiş ki

  Modeme telefon mac adreslerini kaydettim bilgisayarları kaydettiğimde kabul etmiyor nedendir acaba tel ler giriyor mac filtre koruması açtığımızda bilgisayar girmiyor

 5. Ugur demiş ki

  Android telden bi foruma yazıodum banlandım ıp değişmeme rağmen simdi yorumlarım onaylanmıyo acaba telefonun mac adresinimi gördüler engelediler ama herkez siteler mac adresini göremez diyo?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Forum üyeliğiniz engellenmiş olabilir, internet siteleri MAC adres kaydı yapamaz. Tarayıcınızı çerezlerini ve oturum verilerini temizleyip tekrar deneyin.

 6. Can demiş ki

  Hayırlı geceler ben mac adresinden sınırlama getirdim şimdi internete bağlanamıyorum sinirlamayi nasıl kaldira bilirim

 7. bahadır demiş ki

  Merhaba.
  İşyerinde Wi fi ağına bağlanıp internete girebiliyorduk.
  Fakat artık giremiyoruz.
  IP numarasaı değiştirerek Wi fi'ye bağlanıyorum.
  Fakat bu sefer de internete bağlanamıyorum.
  Ne yapmalıyım ?
  Arkadaşım girerken ben giremiyorum.
  Benim telefonumu nasıl engeliiyorlar ?

 8. UĞUR demiş ki

  Selamünaleyküm kardeşim ben çalıştığım şirkette telden internete yanni wifi ye baglaniyordum ama beni engellediler şimdi giremiyorum şifre doğru ama baglanmiyor ne yapabilirim teşekkürler

 9. MehmetT demiş ki

  Mac adresli korumalı internete giriyorum da mobilden girdiğim siteler gözükürmü hertürlü site

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Ağdaki her etkinlik izlenebilir. Kredi kartı ve internet bankacılığı kullanmamanızı tavsiye ederim.

 10. Nihat demiş ki

  Merhaba. Bizim işyerindeki kablosuz ağa bağlanıyoruz ama gel gelelim internete giremiyoruz. ip ve dns değiştirilemiyor, VPN işlemiyor. yine de aynı. Ofisteki bilgisayar kablosuz olarak bağlanabiliyor. Çalıştığım şirket çok büyük. İl genelinde 8-9 yeri var. Tümünde de şifreler aynı ama hiçbir çalışan bu kablosuz ağlara bağlanamıyor. Yardımcı olur musunuz? Lütfen :(Yorum Yazın