Opera 12'den Profil Aktarma

20 Eyl 2013 Cum

Hızlı erişim siteleri ve parolalarınızı yeni Opera sürümlerine taşıyın.

Birçok özelliği hiçbir eklenti olmadan standart olarak sunan Opera'nın, giderek hantallaşması sonucunda Presto motorunu bırakarak Webkit motoruna geçtiğini biliyoruz. Benim gibi Opera kullanmaktan vazgeçemeyen kullanıcılar yeni Opera 15-16 sürümlerinde istediklerini bulamadılar. Çünkü Webkit motoruyla çıkan yeni sürümlerde eski Opera'dan hiçbir iz kalmamış, adeta birkaç eklenti yüklenmiş bir Chrome tarayıcısı gelmişti. 


Opera sürekli geliştiriliyor.

Özellikle Facebook, Twitter gibi, yoğun içerikli web sitelerinde ağırlaşan, hatta tepki vermeyen Opera 12'yi artık yavaş yavaş bırakmanın zamanı geldi. Her ne kadar Opera, 12. sürüm için birkaç güncelleme yayınladı ise de yakın zamanda artık destek vermeyeceğini düşünüyorum. Bu durumda geleceği olmayan bir tarayıcıyı kullanmak hiç mantıklı değil. Bu yazıda Opera 12 sürümünden Opera 16 ve üzeri (Next/Develeoper) sürümlerine hızlı erişim ekranı kısayollarını ve parola yöneticimizdeki şifreleri nasıl aktaracağımızdan bahsedeceğim. Bu sürümde yer imi çubuğu olmadığı için yer imlerini sadece hızlı erişim olarak aktarma imkanınız var fakat 17 sürümünden itibaren (şu an geliştirme aşamasında) yer imlerini de normal olarak aktarabileceksiniz. Aynı şekilde Opera Link özelliğinin de yeni sürümlerde henüz yer almaması profil bilgilerini aktarmak için aşağıda kullanacağımız yolu zorunlu kılıyor.

Opera 12 Kullanıcı Profil Klasörlerini Belirleyin:

İlk olarak Opera 12'ye ait profil dosyalarının bulunduğu dizinleri belirleyin. Bu klasörler Windows Vista, 7 ve 8 sürümlerinde aşağıdaki adreslerde bulunur:

C:\Users\[KullanıcıAdı]\AppData\Local\Opera\Opera

C:\Users\[KullanıcıAdı]\AppData\Roaming\Opera\Opera

Bu klasörlerin yerini Opera 12 Yardım menüsüne altında Opera Hakkında bağlantısına tıklayarak da görebilirsiniz.

Opera 12 Profilini Aktarın: 

İlk olarak Webkit tabanlı Opera sürümünün kurulu olduğu dizine gidin. Bu klasörde "launcher.exe" dosyasına ait bir kısayol oluşturun. Kısayola sağ tıkayıp Özellikler penceresini açın. Hedef bölümüne aşağıdaki parametreleri ekleyin.

--presto-small-prefs-dir="C:\Users\[KullanıcıAdı]\AppData\Roaming\Opera\Opera" --presto-large-prefs-dir="C:\Users\[KullanıcıAdı]\AppData\Local\Opera\Opera"

Tamam düğmesine tıklayıp pencereyi kapatın. Kısayola çift tıkladığınızda Opera 12'de yer alan tüm hızlı erişim kısayolları ve parolalarınız yeni Opera sürümünüze aktarılacaktır. Artık bu kısayolu silebilirsiniz.

Performans ve uyumluluk bakımından Webkit motoru çok gelişmiş olsa da yeni kırpılmış Opera'nın çok da hoşuma gittiğini söyleyemeyeceğim. E-posta okuyucusu, e-posta bildirimleri, temalar, üst düzey özelleştirilebilirlik, serbest bir hızlı erişim ekranı, otomatik form doldurma, tek tıkla parola gerektiren sitelere giriş.. Daha birçok özleyeceğim özelliği ile Opera 12 yavaş yavaş emekli oluyor. Kullanıcı görüşlerine büyük önem veren Opera'nın bahsettiğim özelliklerden gerekli gördüklerini yapabildikleri ölçüde ekleyeceklerini düşünüyorum. Şu an biraz basit kalsa da hızlı erişim ekranı ve fare hareketleri ile gezinme özelliklerinin olması Opera 16 sürümünü kullanmamdaki en büyük nedenlerden. Next ve Developer kanallarındaki güncellemeleri sürekli takip ediyorum ve en kısa sürede belirttiğim özelliklerin gelmesini iple çekiyorum..

 

22539 kez okundu.

Yorum Yazın