Reallocated Sector Count ve Çözümü Nedir?

08 Eki 2010 Cum 21 yorum

S.M.A.R.T özelliğine sahip sabit diskiniz, size ömrünün artık sona ereceğinin haberini veriyor olabilir.

Yaklaşık 2 ay önce dizüstü bilgisayarım için aldığım 8 MB önbelleğe ve dakikada 5400 devir yapma özelliğine sahip 500 GB kapasiteli Seagate sabit diskimi Everet Ultimate ile incelediğimde bir uyarı ile karşılaştım: "Reallocated Sector Count: 5"

Daha önce kullandığım hiçbir diskte böyle bir uyarı almamıştım. Muhtemelen elektrik kesilmesi sırasında meydana gelmişti bu hata. Şimdi bu uyarının ne olduğuna ve bu durum karşısında neler yapılması gerektiğine değineceğim.

 

Reallocated Sector Count Nedir?

Türkçeye "yeniden tahsis edilen sektör sayısı" olarak çevirebileceğimiz bu uyarı, sabit diskinizde fiziksel sektör hataları olduğunu ve diskinizin bozuk sektörler için ayırdığı bölümden uyarıda  belirtilen kadar sektörün bu hasarlı sektörler için kullanıldığını belirtiyor. Bu uyarıya ilk rastladığımda değeri 1 iken aynı gün içerisinde 5'e yükselmesi beni endişelendirdi. Çünkü Seagate, bozuk sektörler için toplam 36 adet yedek sektör ayırmıştı. Neyse ki şu anda herhangi bir artış yok.

 

Nasıl Tespit Ederim?

S.M.A.R.T özelliğine sahip diskinizi Everest Ultimate yazılımda Depolama bölümü altında veya HD Tune yazılımında Health bölümünde kontrol edebilirsiniz. Piyasadaki tüm disklerin bu özelliği olduğunu da belirtelim.
 


36 değerine ulaşıncaya kadar sorun olmayacaktır.

 

Reallocated Sector Count Sorununu Nasıl Çözerim?

Seagate'in DOS tabanlı çalışan SeaTools yazılımını kullanarak olumlu bir sonuç alamadım. Diskteki sorunu tespit ediyor, onarma seçeneği sunuyordu fakat onarma işlemi bittiğinde RSC (Reallocated Sector Count) değeri hala aynı duruyordu.

Yazılım tabanlı birkaç çözüm daha denedim fakat yazılımlar bu sektörleri bulamıyordu. Nedenine gelince, RSC, zaten sabit disk üreticilerinin bozuk sektörler için geliştirdiği bir çözüm yöntemidir. İşletim sistemi bozuk sektörlere veri yazmaya kalkıştığında, disk onu kendi ayırdığı sağlam sektörlere yönlendiriyor. Yani sistemin bunu farketmesi imkansız. Windows'un CHKDSK uygulaması da bunu doğrular nitelikte. Yaptığım tarama ve sorun gidermede herhangi bir soruna rastlanmadı.

Sonuç olarak RSC zaten bir çözüm yöntemi olduğu için herhangi bir çözümü yok. Fiziksel bir sorun olduğu için Low Level Format veya ZeroFill seçeneğinin de işe yarayacağını zannetmiyorum. Bozuk sektör olayında akla gelen ilk uygulama olan HDD Regenerator ile yaptığım taramada da herhangi bir sorun bulunamadı.

Yalnız Windows'un taramasında ortaya çıkan mantıksal bozuk sektör (bad sector) hataları format atarak veya harici yazılımlarla düzeltilebiliyor, bunu belirtmekte fayda var. Zira Samsung diskimdeki bozuk sektörü bu şekilde onarmıştım.

 

Ne Yapabilirim?

Diskinizdeki önemli bilgileri sürekli olarak yedekemeye başlayın. RSC değerini belirli aralıklarla takip edin. Bu değer küçük ve sabit ise çok da endişelenmenize gerek yok. Eğer sürekli bir artış varsa diskinizi değiştirme vakti gelmiş demektir. Çünkü bozuk sektörler için ayrılan alan dolduğunda artık işletim sisteminiz de bu bozuk sektörleri görmeye ve hata vermeye başlayacaktır.

Garantisi devam ediyorsa diskinizi garantiye gönderebilirsiniz. Fakat ilk etapta görünürde bir sorun olmadığı için diski size geri gönderebilirler. Bu yüzden sorunu tam olarak açıklamanız ve gerekirse  S.M.A.R.T değerlerinin ekran görüntüsünün çıktısını da disk ile birlikte göndermelisiniz.

 

Öneri:

Şu an size diskinizin S.M.A.R.T durumunu kontrol etmenizi ve ona göre tedbir almanınız öneriyorum. Çünkü sabit diskinizdeki veriler geri dönüşümü olmayacak şekilde kaybolabilir ve bu durumdan dolayı uzun süre pişmanlık duyabilirsiniz.

37647 kez okundu.

21 Yorum Var

 1. BerkayAvcı demiş ki

  http://i.hizliresim.com/6Nr7Gl.png Hocam Durum sizce Çokmu kritik ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Önemli verilerinizi artık bu diske emanet etmeyin. Kesin bozulur demiyorum. Fakat veri kaybı yaşayabilirsiniz.

 2. Serdar demiş ki

  Mmerhaba;
  WD marka 7200 RPM hızında Laptop Hard diski aldım VatanBilgisayardan urun 1 aylık bile değil ürünü ilk aldığım vakit şu uyarılar ile karşılaştım ;
  https://i.hizliresim.com/lZL2XX.jpg

  4. Gün hemen diski söküp fotoğrafla beraber VatanBilgisayarın yolunu tuttum ve müşteri temsilcisiyle görüşüp bu fotoğrafı gösterdim, bana hiç bir sorun olmadığını söylediler .
  Sizce Sıfır alınan bir diskte 2 tane uyarının çıkması normal midir?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Normal değil. Ayrıca disk 28 defa başlatılmış. Şayet makineye ilk taktığınızda durum bu ise hiç de normal değil.

 3. TUNCER demiş ki

  ÇÖZÜM HARDDİSKİ DEĞİŞTİRMEK

 4. Murat demiş ki

  Cok güzel bilgi vermişsiniz ama yazdığınız başlık hiç olmamış cözüm diyorsunuz her hangi bir cözüm yok ortada emeğinize sağlık ama hiç hoş değil bu

 5. mehmet demiş ki

  https://i.hizliresim.com/g9r9L3.png HOCAM SİZCE TEHLİKEDE Mİ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Aynen. İlerde sıkıntı yaratabilir. Önemli bilgilerinizi bu diskte tutmamanızı tavsiye ederim.

 6. rashad demiş ki

  Allah razı olsun, çok çok teşekkürler!..

  "sidar" isimli kullanıcının da dediği gibi aradığım tüm cevapları buldum.

  Tekrar teşekkür ederim. Hayırlı günler, çalışmalar dilerim... :)

 7. Mevlüt demiş ki

  faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

 8. can demiş ki

  arkadaşlar bu problem bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur mu ? bilgisayarım son zamanlar aşırı yavaşladı da sorunu bulmaya çalışıyorum . bu hatayı 6 aydır alıyorum bende seviyesi daha 1 gösteriyor. cevap yazarsanız sevinirim. laptop um biraz eski core 2 due 2.13 işlemci ve 1033 4 gb rem mevcut

 9. Ekrem demiş ki

  http://i.hizliresim.com/a2Q69Q.jpg

  Resimdeki hdd şuan çalışmakta, önemli olmayan (oyun,film) gibi şeyleri oraya atabilir miyim?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Bence hiçbir dosya atmayın. Diskinizin emekliye ayrılma vakti gelmiş.

 10. MHE demiş ki

  Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.Yorum Yazın