Reallocated Sector Count ve Çözümü Nedir?

08 Eki 2010 Cum 29 yorum

S.M.A.R.T özelliğine sahip sabit diskiniz, size ömrünün artık sona ereceğinin haberini veriyor olabilir.

Yaklaşık 2 ay önce dizüstü bilgisayarım için aldığım 8 MB önbelleğe ve dakikada 5400 devir yapma özelliğine sahip 500 GB kapasiteli Seagate sabit diskimi Everet Ultimate ile incelediğimde bir uyarı ile karşılaştım: "Reallocated Sector Count: 5"

Daha önce kullandığım hiçbir diskte böyle bir uyarı almamıştım. Muhtemelen elektrik kesilmesi sırasında meydana gelmişti bu hata. Şimdi bu uyarının ne olduğuna ve bu durum karşısında neler yapılması gerektiğine değineceğim.

 

Reallocated Sector Count Nedir?

Türkçeye "yeniden tahsis edilen sektör sayısı" olarak çevirebileceğimiz bu uyarı, sabit diskinizde fiziksel sektör hataları olduğunu ve diskinizin bozuk sektörler için ayırdığı bölümden uyarıda  belirtilen kadar sektörün bu hasarlı sektörler için kullanıldığını belirtiyor. Bu uyarıya ilk rastladığımda değeri 1 iken aynı gün içerisinde 5'e yükselmesi beni endişelendirdi. Çünkü Seagate, bozuk sektörler için toplam 36 adet yedek sektör ayırmıştı. Neyse ki şu anda herhangi bir artış yok.

 

Nasıl Tespit Ederim?

S.M.A.R.T özelliğine sahip diskinizi Everest Ultimate yazılımda Depolama bölümü altında veya HD Tune yazılımında Health bölümünde kontrol edebilirsiniz. Piyasadaki tüm disklerin bu özelliği olduğunu da belirtelim.
 


36 değerine ulaşıncaya kadar sorun olmayacaktır.

 

Reallocated Sector Count Sorununu Nasıl Çözerim?

Seagate'in DOS tabanlı çalışan SeaTools yazılımını kullanarak olumlu bir sonuç alamadım. Diskteki sorunu tespit ediyor, onarma seçeneği sunuyordu fakat onarma işlemi bittiğinde RSC (Reallocated Sector Count) değeri hala aynı duruyordu.

Yazılım tabanlı birkaç çözüm daha denedim fakat yazılımlar bu sektörleri bulamıyordu. Nedenine gelince, RSC, zaten sabit disk üreticilerinin bozuk sektörler için geliştirdiği bir çözüm yöntemidir. İşletim sistemi bozuk sektörlere veri yazmaya kalkıştığında, disk onu kendi ayırdığı sağlam sektörlere yönlendiriyor. Yani sistemin bunu farketmesi imkansız. Windows'un CHKDSK uygulaması da bunu doğrular nitelikte. Yaptığım tarama ve sorun gidermede herhangi bir soruna rastlanmadı.

Sonuç olarak RSC zaten bir çözüm yöntemi olduğu için herhangi bir çözümü yok. Fiziksel bir sorun olduğu için Low Level Format veya ZeroFill seçeneğinin de işe yarayacağını zannetmiyorum. Bozuk sektör olayında akla gelen ilk uygulama olan HDD Regenerator ile yaptığım taramada da herhangi bir sorun bulunamadı.

Yalnız Windows'un taramasında ortaya çıkan mantıksal bozuk sektör (bad sector) hataları format atarak veya harici yazılımlarla düzeltilebiliyor, bunu belirtmekte fayda var. Zira Samsung diskimdeki bozuk sektörü bu şekilde onarmıştım.

 

Ne Yapabilirim?

Diskinizdeki önemli bilgileri sürekli olarak yedeklemeye başlayın. RSC değerini belirli aralıklarla takip edin. Bu değer küçük ve sabit ise çok da endişelenmenize gerek yok. Eğer sürekli bir artış varsa diskinizi değiştirme vakti gelmiş demektir. Çünkü bozuk sektörler için ayrılan alan dolduğunda artık işletim sisteminiz de bu bozuk sektörleri görmeye ve hata vermeye başlayacaktır.

Garantisi devam ediyorsa diskinizi garantiye gönderebilirsiniz. Fakat ilk etapta görünürde bir sorun olmadığı için diski size geri gönderebilirler. Bu yüzden sorunu tam olarak açıklamanız ve gerekirse  S.M.A.R.T değerlerinin ekran görüntüsünün çıktısını da disk ile birlikte göndermelisiniz.

 

Öneri:

Şu an size diskinizin S.M.A.R.T durumunu kontrol etmenizi ve ona göre tedbir almanınız öneriyorum. Çünkü sabit diskinizdeki veriler geri dönüşümü olmayacak şekilde kaybolabilir ve bu durumdan dolayı uzun süre pişmanlık duyabilirsiniz.

55972 kez okundu.

29 Yorum Var

 1. Yavuz Kaan demiş ki

  Abi selamlar kolay gelsin, şu sse bi bakma imkanın var mı? Fazla anlamıyorum benim bilgisayar sürekli donuyor SSD de windows yüklü ancak pc kafayı yiyor ve baktığımda bununla karşılaştım.
  https://hizliresim.com/AFzlZC
  Bu normal mi? Yeni disk almam sorunu çözer mi?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Sabit diskinizde problem var. Okuma yazma işlemlerinde kilitlenmeler yapacaktır. Önemli bilgilerinizi o diskte saklamayın. Sorun diskte olduğu için diski değiştirdiğinizde problem çözülür.

 2. Özgür Görkem demiş ki

  https://hizliresim.com/4EoiYP
  Zaten değiştireceğim ama sizce durumu nasıl? Ara sıra sanki kafa atarmış gibi ses geliyor harddiskten. Bilgisayar açılmaları çok yavaş oluyor. Sizin yorumunuzu almak istedim.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Veri kaybetmeden tedbir almanızı tavsiye ederim. Sürekli tıkırdamalar ve kilitlenmeler oluyorsa o diskten umudu kesin.

 3. Mehmet demiş ki

  https://hizliresim.com/RGJjcM
  Bunun sorunu çok fazla mıdır acaba??
  Cevaplarsanız sevinirim.

 4. ibrahim demiş ki

  https://i.hizliresim.com/od5zVq.png
  https://i.hizliresim.com/NLXbDk.png

  Alış tarihimi tüm çabalarıma rağmen 8 yılan daha az olarak belirtebileceğim diskim, bir gün öncesinde yaşına göre bunlar normal şeyler diye düşünmeme sebep olan kasılmalar haricine gayet güzel çalışıyordu ancak bilgisayarı kapatıp açtığımda belli süre normal kullanımın ardından ani felçe benzer kasılmalarla hiçbir uyarıya tepki vermemeye başladı ancak bu sorun 3dakika sonra bitiyordu biraz araştırma yaptıktan sonra hd tune aldlı programı bulum ve belirttiğim hatayı aldım ne yapmamı önerirsiniz

 5. Semih demiş ki

  RCS Değerim 784 FAkat Error Scan'da Hiçbir Hasarlı Veri Yok Yani Error Scan'da Tarattığımda Yemyeşil Tüm Bloklar. Değiştirmek İstemiyorum Fakat Bu Harddisk Dayanırmı Yani En Azından Biraz Daha Dayansa İyidir. Veri Kaybı Yaşasamda Sorun Değil Bilgisayarda Fotoğraf Benzeri Birşey Bulunmuyor Sadece Oyunlarım Falan.

 6. Bilgehan demiş ki

  Hayırlı günler dilerim hocam ben bilgisayarda yüksek kalitede video izlerken, rardan masaüstüne çıkarma yaparken ya da driver krulum esnasında bilgisayar klitleniyor ve hdd ışığı durmaksızın yanıp sönüyor Hd tune ile Benchmark testini yapamadım hata verdi ama health kısmı şu şekilde:

  https://hizliresim.com/00zD9o

  Error Scan:

  https://hizliresim.com/r019l1

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Sabit diski değiştirme zamanı gelmiş maalesef. Belirttiğiniz işlemlerde diske veri yazılır veya okunur. SSD'ye geçerek sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

 7. Emincan Elik demiş ki

  Fps artışı derken benim bilgisayarım laptop özellikleri öyle çok çok iyi değil ben düşük ayarlarda oyardım zaten ve diskteki sorundan sonra meydana geldi bu eskisi gibi olurmu o anlamda demiştim.teşekkür ederim

 8. Emincan Elik demiş ki

  Merhaba, benim bilgisayarım yaklaşık 1 sene önce no bootable device hatası vermişti ardından uzun bir süre bilgisayarım taklıyodu kapanıyodu eskiden oynayabildiğim oyunları oynayamıyordum artık o haldeydi ve formatta atamıyordum bilgisayara ardından bir bilgisayarcıya verdim ve bilgisayar düzelmişti eskisi gibi fazla takılmıyordu ama hala oyunlardan çok ama çok az fps alıyordum sonra geçenlerde hd tunei indirdim ve 16456 bad sector çıktı harddiskimi değiştirirsem sorunum çözülürmü veya ne yapmalıyım?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Sabit diskinizi değiştirme vakti gelmiş. Oyunda FPS artışı yaşamazsınız. SSD alırsanız yükleme sürelerinde gözle görülür artış hissedersiniz.

 9. BerkayAvcı demiş ki

  http://i.hizliresim.com/6Nr7Gl.png Hocam Durum sizce Çokmu kritik ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Önemli verilerinizi artık bu diske emanet etmeyin. Kesin bozulur demiyorum. Fakat veri kaybı yaşayabilirsiniz.

 10. Serdar demiş ki

  Mmerhaba;
  WD marka 7200 RPM hızında Laptop Hard diski aldım VatanBilgisayardan urun 1 aylık bile değil ürünü ilk aldığım vakit şu uyarılar ile karşılaştım ;
  https://i.hizliresim.com/lZL2XX.jpg

  4. Gün hemen diski söküp fotoğrafla beraber VatanBilgisayarın yolunu tuttum ve müşteri temsilcisiyle görüşüp bu fotoğrafı gösterdim, bana hiç bir sorun olmadığını söylediler .
  Sizce Sıfır alınan bir diskte 2 tane uyarının çıkması normal midir?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Normal değil. Ayrıca disk 28 defa başlatılmış. Şayet makineye ilk taktığınızda durum bu ise hiç de normal değil.Yorum Yazın