Windows 7'yi İki Kat Hızlı Kurun

03 Eki 2010 Paz 12 yorum

Temiz ve hızlı bir kurulum yapmak için DVD ortamından yüklemek şart değil.

Bilgisayarınız yavaşladı ve format atıp Windows'u tekrar kurmak istiyorsunuz. Windows 7'yi yüklemek için bir çok yöntem var. İlki çalışan işletim sisteminiz üzerinden DVD'ye çalıştırmanız, fakat bu şekilde format atma şansını kaybediyorsunuz. İkinci yöntem bilgisayarı DVD'den başlatmak. Bu yöntem ile format atabiliyorsunuz, fakat DVD'lerin okuma hızları düşük ve dosya erişim süreleri yüksek olduğu için kurulum yavaş oluyor. Üçüncü yöntem ise optik sürücüleri olmadığı için daha çok netbooklarda kullanılan harici sabit disk veya taşınabilir USB bellekten kurulum imkanı.

Everest Ultimate yazılımını kullanarak yaptığım teste bir DVD ortamının ortalama okuma hızının 15 MB/sn, bir USB belleğin okuma hızının 17 MB/sn ve harici 2.5 SATA diskimin okuma hızının ise 30 MB/sn olduğunu gördüm. Yine erişim hızları, DVD sürücüde 144 ms, USB bellekte 1 ms ve taşınabilir diskte ise 15 ms civarında.

Verilere bakarak Windows 7'yi harici sabit diskten yüklemenin, DVD'den yüklemeye oranla iki kat daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

Gerekenler:

 • Windows 7 DVD'si ve ISO dosyası
 • Taşınabilir sabit disk
 • USB'den başlangıç seçeneğine sahip bir bilgisayar

 

Diski Başlangıç İçin Ayarlama:

Bilgisayarıma sağ tıklayarak Yönet seçeneğine tıklayın. Soldaki ağaç menüsünden Disk Yönetimi'ni açın. Harici sabit diskinizi bularak sağ tıklayın ve "Bölümü etkin olarak işaretle" seçeneğine tıklayın. Eğer bu seçenek seçilemez durumda ise herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

 

Windows Kurulum Dosyalarını Kopyalama:

Windows 7 DVD'sinden dosyaları harici diskinize kopyalayın. Eğer ISO dosyasına sahipseniz WinRAR gibi bir programla bu dosyayı açın ve içerisindeki tüm dosyaları harici diskinize çıkarın.

 

Bilgisayarı USB Diskten Başlatma:

Bilgisayarınız açılırken F12 tuşuna basarak (BIOS'lara göre farklıllık gösterebilir) veya BIOS ayarlarından ilk açılış aygıtını USB HDD yaparak bilgisayarınızı harici diskinizden başlatabilirsiniz. Kuruluma DVD'den yapar gibi devam edebilirsiniz.

36461 kez okundu.

12 Yorum Var

 1. express demiş ki

  bilgisayarıma sağ tık yönet de
  disk yönetimine gir
  harici diskinde windows kurulum dosyalarını kopyaladığın partisyona sağ tıkla
  açılan yerden aktif olarak işaretle seçeneğine bas
  bilgisiyarını restart edip usb diskin ile açılış yap kurulum başlayacaktır

  çalışmıyor falan demeyin bu sizin kendi beceriksizliğinzdir. ben herzaman buşekilde kurarım

  hatta diskimde 5 gb lık bir win10 tr, w10eng,win8.1 en,win7,tr,win7 en, win10 moded,win7 moded, şekilde partisyonlarda windows kurulumlarım var hangisini kulanacaksam set aktif (aktif olarak işaretle diyip )yapıp istediğim sistemi kuruyorum. hemde dandik 120 lik ide hdd ile

 2. Altay GENÇASLAN demiş ki

  Hocam ALLAH razı olsun flash'ı da kaybetmiştim elimde sadece iso dosyası ve yarı bozuk bi external vardı. Çok iyi oldu..

 3. aqa demiş ki

  kurulmazmış :D yapamıyorum diyemiyorda

 4. Onur demiş ki

  Ben bugüne kadar bütün windowsları aynı hard diskten kurdum. yani 500GB olan hardi diskimi 100GB ını C olarak, kalan 400GB ını D olarak ayırıp, windowsu D den C ye kuruyorum. Biraz ızdıraplı iş ama benim tercihim hep böyle oldu. Bu konuyu da sitenize eklemenizi tavsiye ederim.

 5. Yusuf ORAL demiş ki

  Dostum süper çalışıyor. Dediklerini uyguladıgımda soyle bir seyle karsılastım . Windows 2 degil 4-5 kat hızlı kuruldu tabi bunun sebebbi benim laptopta iki disk yeri var birinci diski dedigin gibi yaptım ve wındows dosylarını kopyaladım calsırmı dedım burdakı dıger yorumları okuyarak .Valla şaşırdım dostum eline emeğine sağlık

 6. meçhul demiş ki

  Gün olur işinize yarar, emeğe saygı

 7. mlk demiş ki

  yalnız bende "stage 1.5 grub error 17" hatası veriyor..ne yapmam lazım

 8. raistlin demiş ki

  flash disk varken zaten harici hdd ye gerek yok, ama yinede ahmet bey yapılabileceğini anlatmak istemiş saygılar,,

 9. erhan demiş ki

  bu yorum sacma kurulmuyor bılader kurabılıosan gel yanıma kur

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Sorun şuymuş:
   Ben diski dizüstü bilgisayarımdan söküp HDD kutusu içerisine alıp bu tarz kurulup yaptım defalarca sorun yok. Fakat normal harici disklerde yapılması gereken bazı farklı işlemler (DISKPART vs) var. Konuyu yakında güncelleyeceğim.

 10. kaan demiş ki

  hayatta çalışmaz denemeyin usbyi wintologon adlı programla biçimlendirilerek İSO uzantılı dosyayı usb ye yazmak zorundasınızYorum Yazın