Windows 8 Masaüstüne Kapatma Kısayolu Ekleyin

03 Mar 2012 Cmt 5 yorum

Windows 8 ile gelen Metro arayüzüyle birlikte kapatma, yeniden başlatma vs. düğmelerini kullanmak zor mu geliyor? İşte çözüm!

Bir kaç gün önce indirilmeye sunulan Windows 8 Kullanıcı Önizlemesi ile birlikte Microsoft, Başlat menüsünü tamamen ortadan kaldırdı. Kullanıcı Önizlemesi sürümünü test eden kullanıcılar Metro arayüzüne alışmakta epey zorlanıyorlar.Örnek verecek olursak; Metro ile birlikte kapatma ve yeniden başlatma gibi düğmelere ulaşmak biraz zahmetli. Birçok kişi ilk etapta önce sistem oturumunu kapatıp, ardından bilgisayarı kapatma yolunu izliyor. Diğer birkaç yöntem ise şöyle;

 • Windows + C tuşu ile Charm menüye ulaşıp Settings düğmesindeki Güç simgesinden kapatmak
 • CTRL + ALT + DEL tuş kombinasyonu ile kapatmak

AskVG internet sitesinde verilen küçük ipucuyla masaüstü sağ tıklama menüsüne kolaylıkla güç seçeneklerini ekleyebilirsiniz. Öncelikle buradaki dosyayı indirin ve arşivden çıkarın. Arşiv içerisindeki Güç Menüsünü Ekle kayıt defteri dosyasına çift tıklatın ve bilgilerin kayıt defterine eklenmesine izin verin. Evet artık masaüstüne sağ tıklayarak bilgisayarınız ile ilgili kapatma seçeneklerini görebilirsiniz.


Kapatma düğmelerini aramaya son!

Şayet menüyü beğenmezseniz arşivdeki Güç Menüsünü Kaldır kayıt defteri girdisini aynı şekilde açarak menüyü kaldırabilirsiniz.

25477 kez okundu.

5 Yorum Var

 1. sebil demiş ki

  pc kapatıyorum ama ışıgı hala yanıyo

 2. güncelemeyi kendisi yapan adam demiş ki

  yav ben bu windows 8 in günceleme yapmasını istemiyorum windows 8 de güncellemenin nasıl kapanacagını bilen arkadas varsa şimdiden tesekkürler

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Denetim Masası -> Windows Update -> Ayarları Değiştir yolunu izleyin ve size uygun seçeneği seçin.

 3. Hakan TR demiş ki

  sağ alt köyeşe fareyi getir ayarlar güç kapat işgence çekmeye gerek yok .. ben ilk win8 deneyimim mağzada oldu 2 dk içinde çözemedim bir an kendimi 59 yaşında pc bilgisinde yoksun biri gibi hissettim ama beklemeye alıp açarken yeniden başlama dışında problem yok :)

 4. Yahya MANYAS demiş ki

  Allah razı olsun.

 5. metinmumcu.tr.gg demiş ki

  gerçekten çok güzel paylaşım olmuş elinize sağlık....Yorum Yazın