Windows 8 RTM Artık Türkçe

08 Ağu 2012 Çar 9 yorum

Tamamlanmasından kısa bir süre sonra sızdırılan Windows 8 işletim sistemini artık Türkçe kullanmak da mümkün.

Microsoft'un Windows 8'i tamamladığını duyurmasnın ardında 24 saat geçmeden sızdırılan Windows 8 Enterprise ve Windows 8 Professional sürümlerinin hem 32 hem de 64 bit DVD imajları birçok torrent sitesinde boy göstermeye başladı. 

26 Ekim'de son kullanıcıya sunulacak işletim sistemi 15 Ağustos'tan itibaren ise MSDN üyelerine ve IT uzmanlarına dağıtılacak. Sizlere önerim bu tarihleri bekleyip Microsoft'un yayınladığı sürümleri edinmeniz. Windows 8'e önceki işletim sistemlerinden yükseltmenin de oldukça uygun fiyatlı olduğunu söyleyeyim. İndirilebilir (kutusuz) yükseltme fiyatı 40$ olarak belirlenmiş.

Fakat benim gibi yeni yazılımları, işletim sistemlerini denemede aceleci iseniz Windows 8'i kurup deneyebilirsiniz. Şu an için aktivasyon Microsoft tarafından dahil yapılamıyor, bunu belirtmekte fayda var. Yani şu an ki işletim sisteminiz üzerine kurulum yapmamanızı tavsiye ederim.


Tamamen Türkçe.

Bu yazıyı bir inceleme yazısı amaçlı yazmadığım için Windows'in detaylarına girmeyeceğim. Ki bugüne kadar bu konuda meraklı iseniz zaten tüm özelliklerini, yeniliklerini biliyorsunuzdur.

Gelelim Türkçe sürüme. Şu an için yok. Sızdırılan sürümler tamamen İngilzce ve dil paketleri kurulumdan sonra Denetim Masasından ya da Winows Update üzerinden indirilemiyor. Bunun için Türkçe dil paket dosyasını bilgisayarımıza indirip Görüntüleme Dilleri Yükleme uygulamasını kullanacağız. Anlatacaklarım  Windows 8 Enterprise x64 sürümünde denenmiş olup Windows 8 Professional x64 sürümü ile de uyumludur. Dil paketinin 32 bit sürümler ile uyumlu olmadığını belirtelim. Zaten günümüzde hemen hemen 32 bit işletim sistemi kullanıcısı da kalmamış durumda. Fakat 32 bitlik dil paketini de aynı şekilde internet üzerinden bulup yüklemeniz mümkün.

Dil Paketini İndirin

Buraya tıklayarak dil paketi dosyasını bilgisayarınıza kaydedin. Link içerisinde torrent dosyası yer almakta. Güncel bir torrent istemcisi (uTorrent vs.) ile yaklaşık 33.4 MB dosya büyüklüğene sahip paketi indirmeniz birkaç dakikanızı alacaktır.

Paketi Sisteme Entegre Edin

Windows 8'de Başlat menüsü olmadığı için Windows+R tuşlarına basın ve açılan çalıştır penceresine şu satırı kopyalayıp Enter'a basın.

\Windows\system32\lpksetup.exe

Açılan pencerede Install display languages bağlantısına tıklayın. Sonraki adımda Browse diyerek indiridiğiniz "lp.cab" dosyasını bulun. Next düğmesine tıklayın ve yükleme bitene kadar bekleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra Control Panel - > Language yolunu izleyin. Türkçe diline çift tıklayın ve açılan ekranda Türkçe dilini uygulayın. Oturum kapanıp tekrar açıldığında Windows 8'inizi tamamen Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

24445 kez okundu.

9 Yorum Var

 1. haydar demiş ki

  link kırık lütfen yenileyin

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Dil dosyasını Windows Update üzerinden de edinebilirsiniz. İsteğe bağlı güncelleştirmeler arasında bulabilirsiniz.

 2. Burak Alperen Tırpanlı demiş ki

  Teşekkürler Hocam.

  http://www.musicdetail.blogpsot.com/

 3. zeynel demiş ki

  ben Türkçesini kullanıyorum deneme sürümü Windows 8 drekt cd den kurdum Türkçe teknomobil den indirdim gayet sorunsuz çalışıyor

 4. Mustafa Onur demiş ki

  Peki o DVD'yi nerden buldunuz?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Dil paketlerinin yer aldığı DVD torrent sitelerinden indirilebiliyor, ama tüm dilleri indirmeye gerek yok, çünkü dosya boyutu bir hayli fazla.

 5. gökhan demiş ki

  bu paylaşımda emeği geçen herkesin eline sağlık.

 6. Ziyaretçi demiş ki

  Ben Türkçe dosyasını indirip kurduktan sonra yeniden başlattımki bakıyorum parola girme penceresinde İngilizce ''password'' yazıyor, demekki bu Türkçe dil paketi 100% Türkçe değilmiş.

 7. Faruk demiş ki

  Valla arkadaşlar ben 15 gün önce Windows 8'in orjinal 0 türkçe olan sürümünü resmi sitesinden indiripi kurdum ve 3 gün kullandım. Türkçe dil paketi filan demişsiniz hem 32 bit hem 64 bit orjinal türkçe sürümü yayınlanalı 15 günden fazla oldu. Ya ben yanılıyorum ya da haberiniz yok galiba. İsterseniz şu linke bir bakın:
  http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-8/download

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Adresini verdiğiniz sürüm Release Preview yani Sürüm Önizlemesi, Bir nevi Windows 8'in son beta aşaması diyebiliriz. Windows 8 RTM ise artık Microsoft'un donanım üreticilerine dağıttığı son şekli oluyor.

 8. meraklı ç demiş ki

  bu dil paketi illegal mi ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Dil paketleri lisans gerektirmez, o yüzden yasal olmayan bir durum söz konusu değil.

 9. osmtrk demiş ki

  Türkçe dil pakedinin kaynağı nedir peki? Windows 7 dil pakedinin uyarlanmış hali mi yoksa?Yorum Yazın