XWidget ile Dolu Dolu Masaüstü

07 Eyl 2013 Cmt 7 yorum

Masaüstünüzden ayrılmadan haberleri takip etmek, hava durumunu öğrenmek veya e-postalarınızı kontrol etmek ister misiniz?

XWidget, masaüstünüz için birbirinden şık ve kullanışlı araçlar sunan küçük bir uygulama. Fakat sadece bununla kalmıyor, içerdiği editör ile araçları düzenleyebiliyor ve hatta siz de kendi araçlarınızı oluşturabiliyorsunuz. Üstelik tamamen ücretsiz.

XWidget için ben de kolları sıvadım ve bazı araçların görünümlerini, özelliklerini vs. değiştirdim,  yeni araçlar da oluşturdum. İşte masaüstümden bir görüntü:


XWidget araçlarını masaüstüde dilediğiniz alana yerleştirebilirsiniz.

Hava Durumu Aracı:

Seçtiğiniz şehire ait 5 günlük hava tahminini gösterir.


Sade ve şık.

Saat Aracı:


Saat/tarih aracı.

Gmail Aracı:

Gmail hesabınıza ait okunmamış ileti sayısını ve son iletileri gösteren XWidget aracı. Aracı masaüstüne ekledikten sonra sağ tıklayarak Gmail bilgilerinizi girmelisiniz. Dilediğiniz aralıklarla otomatik olarak veya başlık metine çift tıklayarak e-posta hesabınızı kontrol edebilirsiniz.


Gmail posta kutunuz her zaman göz önünde.

ShiftDelete.Net RSS Aracı:

En çok takip edilen teknoloji haber sitelerinden ShiftDelete.Net için de bir araç hazırladım. SDN'de yer alan son haberleri takip edebilir, tek tıklama ile habere ulaşabilirsiniz. Güncelleme aralığını otomatik belirleyebilir ya da başlığa tıklayarak elle de güncelleme yapabilirsiniz. İleri geri ok tuşları yardımıyla daha eski haberlere de ulaşabilirsiniz.


SDN haberleri doğrudan masaüstünüzde.

CHIP Online RSS Aracı:

SDN aracında olduğu gibi CHIP online web sitesinde yer alan haberleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

Takvim Aracı:

Geçerli günü ve bir aylık takvimi gösterir.


Takvim.

RAM ve CPU Araçları:

Bilgisayarn bellek ve işlemci kullanım miktarlarını anlık olarak takip edebileceğiniz iki farklı araç.


CPU ve RAM kullanımını masasütünden takip edin.

Daha Fazla Araç:

Yukarıda bahsettiklerim benim düzenlediğim/oluşturduğum araçlardan bazıları. Daha çok sadeliğe önem vererek düzenlediğim araçların dışında birçok araç mevcut. Bu araçları incelemek istiyorsanız buraya tıklayın. XWidget kullanıcılarının kendi oluşturdukları araçları ayrıca DeviantArt sitesinden de indirebilirsiniz.Tamamının ücretsiz olduğunu söylemekte fayda var.

XWidget'ı İndirme ve Kurulum:

Sadece benim oluşturduğum araçları önyüklü olarak içeren, herhangi bir kurulum gerektirmeyen yaklaşık 8.5 MB dosya büyüklüğüne sahip XWidget'i indirmek için tıklayın. Arşivdeki dosyaları bilgisayarınızda herhangi bir klasöre çıkarın. Program klasöründeki "xwidget.exe" dosyasını çalıştırın. Hepsi bu kadar. Bu aşamadan sonra XWidget artık Windows ile otomatik olarak başlayacaktır. Dilerseniz bu ayarı sonradan değiştirebilirsiniz.

XWidget'ı kendi sitesinden indirip kurmak istiyorsanız buraya tıklayın. 

Şayet bilgisayarınızda XWidget zaten yüklü ise ve benim oluşturduğum araçları indirmek istiyorsanız buraya tıklayın. Bu arşiv içerisinde yer alan dosyaları XWidget klasörü içerisinde diğer araçların bulunduğu klasöre kopyalamalısınız.

XWidget araçları gözükmüyor ise sistem bildim alanındaki simgeye çift tıklayın. Ekranın hemen altında bir alanda tüm yüklü araçları görebilir ve tık tıklama ile masaüstünüze ekleyebilirsiniz.


Araçları tek tıklama ile masaüstünüze ekleyebilirsiniz.

Araçları Kilitleme, Düzenleme veya Kaldırma:

Herhangi bir aracı sağ tıkladığınızda açılan menüde Edit seçeneğine tıklayarak aracı düzenleme işlemini başlayabilirsiniz. XWidget Designer ile araca ait bütün özellikleri dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Düzenlediğiniz aracı farklı kaydedebilir ve internette yayınlamak için paketleyebilirsiniz de.

Bir aracın konumunu kilitlemek için sağ tıklayarak Window -> Lock Position seçeneğini seçmelisiniz. Bundan sonra araç belirlediğiniz konumda sabit olarak kalacaktır.

Aracı masaüstünden silmek için sağ tıklayıp Hide seçeneğine tıklamanız yeterli.

Oluşturduğum araçlar Türkçe olmakla birlikte XWidget ve XWidget Designer yazılımının şu an Türkçe dil seçeneği yok. Bir bölümü biten çeviri işlemine de en kısa sürede devam edeceğim.

25129 kez okundu.

7 Yorum Var

 1. veysi demiş ki

  hocam hava durumu çalışmıyor, bunu düzeltemez misiniz?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Şimdi denedim sıkıntı gözükmüyor. Ne tür bir hata alıyorsunuz?

 2. ziya demiş ki

  masaüstü resmine bayıldım bize bir link verebilir misiniz?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Bu linkten indirebilirsiniz:
   http://stopscreamgraphy.deviantart.com/art/When-evening-falls-Wallpaper-310326421

 3. mstfanar demiş ki

  SDN den gördüm geldim bende. Hazırladığın basit ama kullanışlı widgetler için teşekkürler. :)

 4. İHL demiş ki

  Selamlar Ahmet bey,
  Bu xwidget için namaz vakitleri uygulaması geliştirseniz çok faydalı olur diye düşünüyorum, anlık güncellenen ve vakitlerden önce hatırlatma özelliği de bulunan. Tabi sipariş eder gibi olmayalım ama güzel de olur hani, hem hayır da lazım, fena da olmaz gibi. :)

 5. iki satırlık şiire bişe diyorlardı demiş ki

  Ana dilde apps istemekteyiz,
  Çevirinizi dört gözle beklemekteyiz.
  ;)

 6. Hüseyin demiş ki

  Ahmet bey hazırladığınız widget'ler sorunsuz çalışıyor. Ben kopyala yapıştır ile yükledim ve Türkçe dil desteğinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

 7. Machine demiş ki

  Hocam eline sağlık çok güzel olmuş :) Fakat bu araçları masa üstünde her hangi bir yere sürüklemek istediğimde belli bir noktayı tutturamaz sam widget sürüklenmiyor bunun bir ayarı var mıdır ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Widget'larda mutlaka dolu bir alan üzerine tıklamanız gerekiyor şu an. Güncelleme yaparak bunu düzelltim, yüklediğimde yazıyı güncelleyeceğim.Yorum Yazın