Coast: Opera'dan iPad'e Özel Tarayıcı

10 Eyl 2013 Sal 1 yorum

Mobil tarayıcı dünyasının hakimi olan Opera, iPad için özel bir sürüm yayınladı.

Masaüstünde olduğu kadar mobil ortamda da kullanıcıların büyük beğenisini toplayan Opera, bugün iPad için geliştirdiği Webkit tabanlı Coast adını verdiği tarayıcıyı yayınladı. "iPad ile gelmesi gereken tarayıcı" iddialı sloganı ile yayınlanan ve şu an için oldukça sade bir arayüze sahip Coast'ın hızı ve kullanışlılığı oldukça iyi. Ekranın tamamına yakın kısmını kullanan tarayıcı, sayfa geçişlerinde akıcı bir performans sergiliyor.

Tarayıcı ilk açıldığında bu ekran ile sizi karşılıyor.


Opera, Opera Mobile ve Opera Mini'de yer alan hızlı erişim ekranı Coast'ta da yerini alıyor.

Bir sayfada şu an için 9 adet hızlı erişim sitesine izin veren Coast, bir de Google olarak tanımlanmış arama çubuğuna sahip. Ekranın sağ altında yer alan düğme ile sekmeler arasında gezinebiliyorsunuz.


Arama sonuçları ve önerilen siteler.

Arama çubuğuna tıklayıp bir şeyler yazmaya başladığınız sağ tarafta hemen önerilen siteler gösteriliyor..


Sekme önizleme ekranı

Sekmeler arasında gezinme istediğinizde sağ alttaki düğmeye dokunmak yeterli. Tüm açık sekmeler yanyana gösteriliyor. Dilerseniz bu ekranda seçtiğini sitenin bağlantısını Facebook ya da Twitter'da paylaşabilir, e-posta olarak gönderebilir ya da yazdırabilirsiniz.


Site güvenlik bilgileri.

Bilgi düğmesine tıklayarak sitenin güvenirlik durumunu kontrol edebilirsiniz.


Güvenirlik detayları.

Sekme kapatmak için tutup yukarı sürüklemek yeterli. Hoş bir animasyon ile sekme kapatılıyor.


Sekme kapatma.

Web sayfaları üzerinde yapabileceğiniz kopyalama, resim kaydetme gibi işlemler de unutulmamış.


Kopyala, paylaş..


Seçtiğiniz resmi kaydedebilir ya da duvarkağıdı yapabilirsiniz.


Açık sekmeleri kolaylıkla hızlı erişim ekranına alabilirsiniz.


Hızlı erişimde simgeler oldukça güzel gözüküyor.


Hızlı erişim sitelerini kolaylıkla da silebilirsiniz.

Opera Coast çiçeği burnunda bir tarayıcı, şu an için ayarlar ekranı dahi yok. Geniş ekran tabletler için tasarlandığı çok aşikar. Sekmeler arası geçiş, sekme kapatma işlemleri için küçük düğmelerle uğraşmanıza gerek yok. Eksik gördüğüm özelliklerden en başında ekran bu kadar genişken hızlı erişimde sayfa başına sadece 9 adet siteye izin verilmesi. İndirme sayfasında Coast için yapılan yorumlar gayet iyi olduğu yönünde.

Yaklaşık 14 MB büyüklüğünde Coast'ı AppStore üzerinden indirmek için tıklayın. Sadece iOS sürümü bulunan tarayıcı için Android kullanıcıları beklemek zorunda. Her zaman tüm platformlara destek veren Opera'nın Coast tarayıcısını Windows Phone, Android, Blackberry gibi sistemler için de geliştireceğinden şüphem yok.

20907 kez okundu.

1 Yorum Var

  1. bülent demiş ki

    Bence mükemmel bir hale getirilebilecek altyapısı var. Dilerim yanılmam. Bunun la tablet kullanımı bambaşka bir tada bürünüyor. Ama daha alacağı çooook yol var.Yorum Yazın