iOS 7 İçin Güncellenen Uygulamalar

19 Eyl 2013 Per

Popüler uygulamaların iOS 7 destekli sürümleri AppStore'daki yerini aldı.

Türkiye saati ile dün akşam 20:00'da indirilmeye sunulan iOS 7 için uygulama geliştiriciler de marketteki uygulamaları için bir bir yeni sürümlerini yayınlamaya başladılar. Bu durum güncellenmeyen uygulamaların iOS 7'de çalışmayacağı anlamına gelmiyor elbette. Fakat eski uygulamalar yeni işletim sisteminin sunduğu bazı programlama özelliklerden mahrum kalmış oluyor.  İşte popüler uygulamaların yepyeni görünümleri:

Facebook:

En önemli değişiklikleri Facebook uygulamasında olduğunu söyleyebiliriz. Twitter, WhatsApp, Viber gibi uygulamalarda kullanılan alt sekmeler artık Facebook için de bulunuyor. Soldan sürükleme ile gelen ekran tamamen iptal edilmiş. Arama ekranı da iOS 7 tarzında hazırlanmış.


Daha sade, daha kullanışlı.

Twitter:

Twitter artık iOS 7 klavyesini kullanıyor. Betalardaki takılma ve uzun süreli basarak sekme değiştirme hatası giderilmiş.


Twitter durum çubuğunun arka plan rengini değiştiriyor.

Chrome:

Google'un web tarayıcısı da güncellenen uygulamalar arasında. iPad için tam ekran desteği, yeni klavye, yeniden dizayn edilmiş ayarlar sayfasına sahip Chrome, stabilite ve güvenlik düzeltmeleri de içeriyor.


Chrome

Bir uygulamanın iOS 7 için hazırlanmış olup olmadığını tahmin etmenin en kolay yolu, klavye arayüzüne bakmak. Eski uygulamarın tamamı iOS 6 klavyesini kullanıyor. iOS 7 için güncellenmesine rağmen Viber, Gmail gibi bazı uygulamaların da hala eski klavyeyi kullanmasını bir hata olarak görüyor ve önümüzdeki günlerde düzeltileceğini düşünüyorum.


Yepyeni klavye.


Gmail hala eski klavyeyi kullanıyor.

iOS 7 ile birlikte gelen uygulamaları otomatik güncelleme özelliği ile tüm uygulamalar en son hali ile cihazınızda yer alabiliyor. Fakat ben bu özelliği açmanızı tavsiye etmiyorum. Zira 1GB ve üzeri uygulamaların isteğim dışında sürekli güncellenmesi hem internet bağlantımı yavaşlayacağı hem de güncelleme esnasından uygulamadan mahrum kalacağım anlamına geliyor. Özellikle mobil internet (3G) kullanıcılarının ilk etapta kapatması gereken bu ayar olması gerekiyor. Mobil internet servisleri hem kotalı hem de çok pahalı olduğundan hiç beklenmedik faturalarla karşılaşabilirsiniz.


Uygulamalar artık otomatik güncellenebilir.

Uygulamaların otomatik güncellenmesini veya 3G üzerinden internete bağlanılmışsa güncelleme yapılmasını önleyebilirsiniz. Sürpriz faturalar, kota aşımları gibi sorunlarla karşılaşmadan acele edin.


Bu ayarları hafife almayın.

 

 

21734 kez okundu.

Yorum Yazın