iOS 7 İçin Jailbreak Çıktı, İndirin!

22 Ara 2013 Paz 85 yorum

iOS 7 işletim sistemi de nihayet özgürlüğüne kavuşuyor.

iOS işletim sistemini kapalı kutusundan çıkaran Jailbreak işlemi şimdi iOS 7 yüklü cihazlarda da yapılabiliyor. Evasi0n isimli iOS hacker grubu tarafından kısa bir süre önce yayınlanan Jailbreak programı ile sistemi kırmak artık mümkün.

Bu habere iOS 7 kullanıcılarını yanı sıra, iOS 7 için Jailbreak işlemi henüz yapılamadığı için iOS 6 sürümünde kalan kullanıcılar da sevinecek.

Jaibreak programının aslında iOS 7.1 sürümü dağıtılmaya başlandıktan sonra çıkması bekleniyordu. Yolunu gözleyen iOS 7 sahiplerine güzel bir sürpriz oldu.

Jailbreak Nedir?

Çok detaya inmeden Jailbreak'in ne olduğundan bahsetmek gerekirse; Jailbreak, Android işletim sisteminde ROOT'lama işlemine benzer nitelikte bir işlem. Sistemdeki her yere erişebiliyor, her şeyi değiştirebiliyorsunuz. iOS'un görünümünü tamamen değiştirebiliyor, uygulamalara ek özellikler katabiliyorsunuz. Jailbreak işlemini özetleyen "Jailbreak Yapmak için 100 Neden" isimli videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Jailbreak'i "bedava uygulama, oyun" olarak görenler de var tabi. Biz buna satın almadan önce App Store'daki oyun ve uygulamaları deneyebilmek mümkün diyelim.


Jailbreak birçok kullanıcı için iOS'un vazgeçilmezi...

Jailbreak'in getirilerinin olduğu gibi götürdükleri de var. Öncelikle sistemde siz yer here ulaşabiliyorsunuz demiştik. Şayet siz ulaşabiliyorsanız  bu tüm uygulamaların da ulaşabileceği anlamına geliyor. Yani sistem tamamen açık ve savunmasız bir durumda kalıyor, güvenilirliği azalıyor. Bu yüzden Jailbreak'li cihazınızda banka uygulamaları kullanmamanızı tavsiye ederim. Garanti Cep Şubesi uygulaması bu konuda zaten sizi uyarıyor. Nadiren de olsa cihazda kararsızlıklar oluşabiliyor, donmalar, kapanmalar vs. ile karşılaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak pil sürenizde de düşüş yaşayabilirsiniz.

Jailbreak'i basit bir işlem olarak görmek yanlış olur, zira açıklanan rakamlara göre 18 milyon iOS 6 yüklü cihaz Cydia mağazasını ziyaret ediyor. Bu da Apple kullanıcılarının Jailbreak işlemine yoğun ilgi gösterdiğinin bir kanıtı. Jailbreak olmazsa iPhone kullanmanın bir anlamı yok diyen kullanıcı sayısı hiç de az değil.

Son gelişmeler Apple'ın da Jailbreak'i yakından takip ettiğini gösteriyor. Bu yüzden iOS 7 ile gelen birçok özellik, Jailbreak'li cihaz kullanıcılarını heyecanlandırmadı. Çünkü yeni gelen özelliklerin hemen hepsi zaten Cydia mağazasında yer alıyordu. Buraya tıklayarak iOS 7'ye gelen Jailbreak özellikleri/uygulamaları hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.


iOS 7'li cihazlar için özgürlük günü.

iOS 7 için Jailbreak işlemi aşağıdaki cihazları destekliyor:

 • iPhone (tüm modeller)
 • iPod touch (tüm modeller)
 • iPad ve iPad mini (tüm modeller) [iPad 2 WiFi şu an desteklenmiyor]

iOS 7 İçin Jailbreak Nasıl Yüklenir?

İlk olarak cihazınızı iCloud ya da bilgisayar üzerine yedekleyin. Böylelikle yanlış giden birşeyler olursa hiçbir veriniz kaybolmayacaktır. Yalnız yedeklemeyi şifrelemeyin, geçici olarak yedeği parola ile korumayın.

Cihazınızdaki parola korumasını kaldırın.

Jailbreak işlemi sırasında iTunes veya cihazınızla iletişim kurabilen bir yazılım çalıştırmayın.

iOS 7'ye veya iOS 7.0.x sürümlerine OTA, yani cihaz üzerinden güncelleme yapan bazı kişiler Jailbreak işlemi sırasında elma logosunda takıldığını belirtmiş. Jailbreak yapmadan önce Geri Yükle işlemi yapmanız, yani sistemi fabrika ayarlarına getirmeniz yerinde olacaktır. Evasi0n web sitesine bu durum ile ilgili de not düşülmüş.

iOS 7.x sürümlerini destekleyen Jailbreak programını MacOS ve Windows için buraya tıklayarak indirin. Arşiv dosyasını bir klasöre çıkarın ve evasi0n7.exe programını çalıştırın. Aşağıdaki ekran gelecektir.


Tek bir düğmeye tıklamak yeterli.

Bu ekranda Jailbreak düğmesine tıklayın ve şayet belirtilirse ekrandaki talimatlara uyun. Jailbreak işlemi böylelikle tamamlanmış olacak.

Jailbreak İşlemi Sırasında Hata Oluşursa:

Eğer işlem yarıda kesilir ya da program/cihaz yanıt vermeyi durdurursa programı yeniden başlatın. Home + Güç tuşuna aynı anda basarak iOS cihazınızı kapatın ve Jailbreak işlemini tekrar deneyin.

Bu işlemden sonuç alamazsanız iTunes ile Geri Yükle işlemi ile cihazınızı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar Jailbreak işlemini deneyebilirsiniz.

Şayet iTunes cihazı tanımaz veya görmez ise farklı bir USB portu ile deneme yapın. Tüm USB portlarında sonuç alamazsanız Apple ile ilgili sürücüleri kaldırıp tekrar kurmanız gerekebilir.

Tüm bunlara rağmen bilgisayar cihazı görmez ise cihazınızı Kurtarma Moduna alın. Kurtarma modu ile ilgili detaylı bilgiye internette kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Cydia mağazası artık iOS 7'de!

Not: Jailbreak, Untethered sürümü olduğu için cihaz açılıp kapandığında Jailbreak işlemi kalıcı olacaktır.

Not: Jailbreak işlemi telefonu garanti dışı bırakmasa da sisteminzde yol açabileceği her türlü zarardan siz sorumlu olursunuz. Cihazı garantiye teslim etmeden önce restore etmeniz gerekir. Şayet Jailbreak'li cihaz açılamayacak durumda ise sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Not: Jailbreak işlemi kimi cihazlarda kararsızlığa, sistemin yavaşlamasına ya da tamamen kullanılamaz hale gelmesine yol açabilir. Cihazınızda yapacağınız tüm işlemlerin sizin sorumluluğunuzda olduğunu hatırlatmak isterim.

Not: iOS 7 için Jailbreak işlemi daha yeni kullanılabilir olduğu için Cydia mağazasındaki uygulama ve tweaklerin bir kısmı çalışmayabilir hatta cihazınızda sorun yaratabilir. O yüzden şu an için iOS 7 uyumlu olmayan tweaklari kullanmamanızı öneririm.

59554 kez okundu.

85 Yorum Var

 1. Fatih demiş ki

  Nerden indirce

 2. hanifi demiş ki

  Abi wifi şifre kirma programı var mı varsa adı nedir ios 7.1.2 icin

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hiç kullanmadım, sadece iOS işletim sistemi üzerinden böyle bir işlemin yapılacağını zannetmiyorum.

 3. suleyman kosar demiş ki

  ben cydia programini kuramiyorum yardimci olurmusunuz

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Jailbreak işlemini yaptığınızda Cydia zaten kurulmuş oluyor.

 4. Ferda demiş ki

  Ya ben cydai poğramı bilgisayara indiremiyorum bilen bir varsa söylesin lütfen yardım edermisiniz????

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Cydia programı derken Cydia uygulamasından bahsediyorsanız bu uygulama Jailbreak işlemi sonrasında Apple cihazınızda gözükür. Jailbreak yapma programından bahsediyorsanız yardımcı olabilirim.

 5. ömer eker demiş ki

  Hiç bi şekilde jailbreak yükleyemiyorum birsürü siteden jailbreak indirdim hiç birisi uymuyor. ıos 7.0(11a465) sürümü yüklü Jailbreak yaparken Failed during injecting evasion app 2/2 hatası alıyorum. Yada
  Failed to retrieve package from the internet
  bu iki hatadan birisini alıyorum her yüklemede. Yönetici olarak çalıştırdım normalde çalıştırdım olmuyr lütfen yardımcı olurmusunuz.
  email adresimden de ulaşabilirsiniz. omereker1@hotmail.com

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hangi cihazı kullanıyorsunuz?
   Pangu Jailbreak aracını denediniz mi?
   Jailbreak işlemi sırasında çalışan güvenlik yazılımı (antivirüs/güvenlik duvarı) vs. var ise kapatmayı deneyin.

 6. Yunus demiş ki

  Bna biri ipad 4 e whatsapp nasıl yuklenır anlatabılır mı

 7. Soner demiş ki

  Abi benim sürüm 7.1.2 hata veriyor yapamıyorum

 8. Fatih demiş ki

  icloud sifre kırmasını biliyormusunuz:

 9. UMUT demiş ki

  İPAD 2 İÇİN NASIL YAPARIZ

 10. Doğan demiş ki

  Ipad 2 için ne yapacazYorum Yazın