iOS 7 Jailbreak: Gerekli mi?

21 Eyl 2013 Cmt 10 yorum

iOS 7'nin çıkmasıyla kullanıcılar gözünü Jailbreak ekibine çevirdi.

iOS işletim sistemini kapalı kutusundan çıkaran Jailbreak işlemi telefon veya tabletinden maksimum verimi almak isteyen kullanıcıların başvurduğu bir yöntem. En son iOS 6.1.2 sürümü için Jailbreak yazılımını yayınlayan ekip, iOS 7'nin beta sürümlerinde de birçok açık bulduklarını ve yeni sürümde de bu işlemin yapılabileceğini açıkladılar. iOS 7 için Jailbreak işleminin ne zaman hazır olacağına dair henüz bir bilgi yok. Muhtemelen 7.x sürümleri çıkıp işletim sistemi tam rayına oturduğunda yayınlanacaktır. Bu noktada cevaplamamız gereken soru şu: iOS 7 için Jailbreak gerçekten gerekli mi? Bu yazımda Jailbreak işleminin getirdikleri ile iOS 7'nin hali hazırda sunduğu özellikleri karşılaştıracağız.

Paralaks Efektli Duvarkağıdı:

Simgelerin sanki duvarkağının belirli bir mesafe üzerindeymiş gibi algılanmasını sağlayan bu efekti Deep End isimli uygulamayı iOS 6 Jailbreak'li cihazınıza yükleyerek elde edebiliyorduk.


Paralaks efekti çeşitli ayarlara sahip.

Kontrol Merkezi:

WiFi, Bluetooth, ekran parlaklığı gibi çeşitli ayarların tek tıklama ile değiştirilebildiği kontrol merkez için NCSettings veya SBSettings uygulamalarını kullanıyordu. Bu uygulamalar kısayolları bildirim çubuğuna taşırken iOS 7'ye göre daha fazla seçenek (3G, GPS gibi) sunuyordu.


iOS 7'nin sunduğundan fazlası var.

 

Hareketli Duvarkağıdı:

LivePapers isimli uygulama ile çeşitli hareket eden arkaplanlara sahip olunabiliyordu. Bu duvarkağıtlarının Android işletim sistemlerindeki gibi dokunmalara tepki verdiğini de belirtelim. iOS 7'de duvarkağıtları sadece harekete tepki veriyor.


Canlı duvarkağıtları dokunmaya karşı duyarlı.

Safari Sekme Limiti:

Eskiden sadece 8 sekme açmaya olanak tanıyan Safari'nin bu limitini Tab+ isimli uygulama ile kaldırıyordu. iOS 7'de ise limit yok.

Görev Yöneticisi / Çoklu Görevler:

Açık uygulamaları küçük görüntüleri ile birlikte sunan Auxo, kartlar şeklinde önizleme gösteren CardSwitcher ve üç boyutlu dizilim yapan Dash isimli uygulamalar, görev yönetimi için  iOS 7'deki yakın bir özellik sunuyordu.


Auxo görev yöneticisi.

Arkaplanda Uygulamları Yenile:

Bazı uygulamaların arkaplana atılsa dahi çalışır durumda kalmasını sağlayan bu özelliği Background Manager isimli sunuyordu.


Arkaplanda uygulamaların çalışmaya devam etmesi pil ömrünü olumsuz etkileyecektir.

Otomatik Uygulama Güncelleme:

Uygulamaların kendi kendine güncellenmesi işlevini Auto App Updater uygulaması görüyordu. Bu uygulama iOS 7'ye göre daha fazla seçnenek sunuyordu elbette. (Örneğin sadece prize takılı iken güncelleme gibi.)


Otomatik güncellemeler daha kullanışlı.

Arama Engelleme:

iOS 7 öncesinde istemediğiniz kullanıcıların size ulaşmasını engellemek için iBlacklist isimli uygulama kullanılıyordu.


Beyaz ve kara liste ile istenmeyen aramaları engelleyebilirsiniz.

Sonsuz İçerikli Klasörler:

Eskiden 12 uygulama sınırı bulunan klasörlerlerde bu engeli aşmak için FolderEnhancer isimli uygulama kullanılıyordu.


Geniş klasörler.

Saydam Bildirim Çubuğu:

iOS 7 ile gelen bu özellik için BlurriedNCBackground isimli uygulamayı kurmak yeterli oluyordu. Bu uygulama saydamlık derecesi ve farklı renk seçenekleri de sunuyordu.


Saydam bildirim çubuğu.

Canlı Saat:

Çok farkedilmesede iOS 7'de tıpkı takvimde olduğu gibi saat uygulamasının simgesi de gerçek saati gösteriyor. Ne kadar gerekli olduğu tartışılır fakat bu özellik de LiveClock uygulaması ile kullanılabiliyordu.

Yukarıda bahsettiklerim Apple'ın, kullanıcıların Jailbreak işlemi yapmasının önüne geçmek için işletim sistemine eklediği özellikler olarak gözüküyor. Jailbreak işleminin iOS işletim sisteminde güvenlik açıkları meydana getirdiği, stabilite kaybı yaşattığı bir gerçek. Bu da cihazların kusurluymuş gibi algılanmasına neden oluyor. Bu yüzden kullanıcı dostu arayüzleri/cihazları ile bilinen Apple, cihaz sahiplerini Jailbreak'e yönelten isteklerini bir bakıma dinlemiş gözüküyor.

Cydia mağazasında varolan yukarıdaki özellikleri Jailbreak'li cihaz sahipleri uzun zamandır kullanıyor. iOS 7 ile gelen özelliklerden birçoğunun bu kişileri hiç de heyecanlandırdığını düşünmüyorum.


Riskli olsa da Jailbreak'in telefona farklı bir hava kattığını kabul etmek gerekiyor.

Jailbreak işlemini önermemekle birlikte, iOS 7'ye çeşitli sebeplerle geçmek istemeyen iPhone 4/4S sahipleri bahsi geçen uygulamalar ile iOS 7'nin sunduğundan daha fazlasını elde edebilirler. Fakat ben iOS 7'nin yeterli olduğunu düşünüyorum.

iOS 7 yükleyen ve Jailbreak'in sağladığı özelliklerden faydalanmak isteyenlerin uzun bir süre bekleyeceğini düşünüyorum. Özellikle AppStore'daki ücretli ve pahalı uygulamaları denemek isteyen kullanıcıların..

 

 

 

 

22319 kez okundu.

10 Yorum Var

 1. Turan demiş ki

  İphone 5 jailbreak nasil yapilir

 2. Hakan güney demiş ki

  Merhaba ben ıphone 4 kullanıcısıyım telefonda ıos7 yuklu ama telefon sanki bana bomboşmuş gibi geliyor androidli htc one vardı elimden düşürmüyordum şimdi bunu elime alınca sıkılıyorum iphone çok seviyorum ama sıkıcı olmasınıda istemiyorum ne yapmalıyım öneriniz nedir acaba cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   App Store'da binlerce uygulama / oyun bulunuyor. En çok beğenilenleri denemenizi tavsiye ederim. Telefona yeni uygulamalar indirmeden/kullanmadan sıkılmanız gayet normal.

 3. Hüseyin demiş ki

  Hocam kolay gelsin bende ıpad mini ıos 7.1.1 sürüm olan cihazım var jeailbreak kuramıyorum link atabilirmisiniz tsk

 4. Sinan Yerebakan demiş ki

  Elinize sağlıkda ben ıphone 4 kullanıyorum DeepEnd işe yaramıyor 3d effect için nasıl 3d effect yapabilirm

 5. Melih demiş ki

  Emeğine sağlık, çok açıklayıcı ve basit. Tebrikler

 6. Can demiş ki

  Dostum yazın yeterince anlaşılır olmuş emeğine sağlık tşkl.

  Bnm bir sorum olucaktı ?

  İpad mini ios 7.0.4 sürüm kullanıyorum,jb şu ana kadar hiç yapmadım,jb yapma isteğim oyunların içinde coins ve Money,level yükseltme,özellikle oyunlarda olmayan sonsuz nitro,sonsuz mermi vb tarzı işler için..

  25pp kullanıyorum ve save ile jb gibi olmasda hileler yapabiliyorum fakat beni tatmin etmiyor,cihaz üzerinde devamlı oynayasım var nedense :)

  Son olarak ipad mini de jb sorun çıkartırmı,deneyen yada yapan varmı sorunsuz merak ettim..

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Jailbreak bahsettiğin gibi tüm oyunlar için oyun içi satın almaları sağlamayabilir. Cydia mağazasının sunduklarına bağlı tamamen.

   İkinci soruna gelince, şayet iOS 7'ye veya 7.0.x sürümlerine tablet üzerinden güncelleme yapmış isen, önce tabletin yedeğini al, sonra Geri Yükle işlemi ile fabrika ayarlarına dön. Bu adımlardan sonra Jailbreak yapmanı öneririm. Diğer konuda tablet üzerinden güncelleme yapılan sistemlerde elma logosunda kaldığını yazmış bir arkadaş.

 7. Levent demiş ki

  Bir kişi ios 7'ye jailbreak gerekli mi diye düşünüyorsa bile jailbreak ve yapılabilecekler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir demektir. Bu kadar net.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Yazıda anlatmak istediğim sadece bu özellikleri isteyen kişiler için gerekli olmadığıdır. Jailbreak işlemini ücretli yazılımları kullanmak için yapanların yanı sıra sistemi özgür bırakmak için de yapanlar var. Sadece ufak tefek tweakler için yapan da. Buradaki özellikleri Jailbreak ile alıp sistem kararlılığını bozmak yerine iOS 7 yüklemek daha makul bir seçim olacaktır.

 8. Ulaş BÖLÜK demiş ki

  Gayet güzel bir açıklama olmuş, ellerinize sağlık. Fakat benim bir sorum var;
  Ben iPhone 4 kullanıcısıyım şuan cihazımda iOS 7 yüklü. Ben JailBreak'i iOS 7'den iOS 6'ya dönmek için istiyorum. Bazı siteler bunun mümkün olduğunu söylemiş. Gerçekten böyle bir şey var mıdır ? Varsa bunun hakkında konu açabilir misiniz ya da ilgili konuya beni yönlendirebilir misiniz ?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Eğer Jailbreak'li iOS6 cihazınızın SHSH kaydını almış iseniz geri dönülebilir. Onun dışında geri yükleme veya güncelleme ile iOS7'den iOS6'ya geri dönemezsiniz. Bu hafta iOS 7.1 güncelemesinin çıkması bekleniyor. Belki performansta biraz daha iyileşme sağlayabilir.

 9. hasan demiş ki

  gerçekten çok güzel bi açıklama olmuş sadece black list in yerine ne gelmiş aynı işlevi görürmü ilavesi çok faydalı olur teşekkürler emeğinize sağlık

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Telefon numarası bazlı kişi engelleme var, telefon, FaceTime ve SMS ile size belirlediğiniz kişilerin ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

 10. Murat YALÇIN demiş ki

  Emeğinize sağlık. Çok güzel ve doğru noktalara değinilen bir makale olmuş.

  Bugün itibarıyla 6.X sürümleri artık Apple tarafından imzalanmamaya başlandı.

  Yani demem o ki artık iOS7'ye geçmiş olan sisteme tamamen alışırsa iyi eder :)

  Tekrardan bu güzel makale için teşekkür ederim...Yorum Yazın