iOS 8 İçin En İyi Jailbreak Özelleştirmeleri

10 Kas 2014 Pzt 4 yorum

Apple cihazınızı yeni özellikler katarak bambaşka bir görünüme kavuşturun.

Her ne kadar Apple, Jailbreak ile gelen birçok özelliği işletim sistemine eklemiş olsa da sistemin özgür kalması birçok kullanıcı için çok önemli. iOS 8 yüzlerce yeni özellik sunmasına rağmen beklenen bazı özelliklere hala kavuşmuş değil. Örneğin, siyah klavye, kontrol merkezine 3G ve konum servisleri kısayolu gibi özellikleri bunlar arasında sayabiliriz.

Yakın zamanda iOS 8/8.1 için yayınlanan Pangu Jailbreak aracını kullanarak ben de iPhone'umu özgür bıraktım. Şimdi telefonumda kullandığım ve beğenceğinizi düşündüğüm çeşitli uygulama ve ince ayarları paylaşıyorum.

Springtomize 3:

Kişiselleştirme deyince akla gelen ilk uygulama olan Springtomize iOS 8 için tam uyumlu. Sistem ve arayüz üzerinde yüzlerce değişiklik ve ince ayar yapabilen uygulama Jailbreak seven kullanıcıların vazgeçilmezi olmayı başarıyor.

Eclipse 2:

Bu uygulama ile iOS arayüz renkleri tamamen değiştirilebiliyor. Dilediğiniz uygulamalarda renk değişimi özelliğini de kapatabiliyorsunuz. Zira bazı uygulamalarda yazı rengi ile sizin seçtiğiniz renk aynı olabiliyor. Hazır renk temalarının yanında siz de kendi renklerinizi oluşturabiliyorsunuz. Siyah iPhone'lara gerçekten güzel bir hava katıyor.

ExKey:

Klavyede sürekli yazılar ile rakamlar arasında geçiş yapmaktan bıkanlar için güzel bir araç. ExKey ile klavyenizin üstüne bir satır daha ekleniyor ve tüm rakamlara kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Kesinlikle vazgeçilmez bir özellik.

HideMe8:

iOS 8 birçok özellikle geldi ama bazı özellikleri hemen hemen hiç kullanmıyor. HideMe8 ile kullanmadığınız özellikleri gizleyebilirsunuz. Örneğin kontrol merkezinde medya düğmelerini, AirDrop'u vs. kaldırabilirsiniz. Bunun dışında bildirim merkezi, durum çubuğu, kilit ekranı ve uygulamalardaki yüzlerce özelliği gizleyebiliyorsunuz. Özellik gizlemenin yanı sıra farklı HideMe8 ile çeşitli ayarların da değiştirilebildiğini hatırlatayım.

F.lux:

Cihazın saatine göre gündüz ve akşam saatlerinde ekranın renk sıcaklığını değiştiren bu uygulama gözlerinizin daha az yorulmasını sağlıyor.

NoSlowAnimations:

iOS 8'in uygulama açılış, kapanış ve geçiş animasyonları size yavaş geliyorsa bunu hızlandırmak mümkün. Bu araç ile animasyon sürelerini kısaltarak bir nebze zaman kazanabilirsiniz.

SwipeSelection:

Bir yazı içerisinde imleci sağa sola hareket ettirmek küçük ekranlarda zor olabiliyor. Bu uygulama ile klavye üzerinde parmağınızı sağa sola kaydırarak imlecin yerini kolaylık değiştirebiliyorsunuz. Gerçekten çok kullanışlı bir özellik sunuyor.

Hide Labels:

Bu araç ile ana ekrandaki simgelerin yazılarını gizleyebiliyorsunuz. Dilerseniz sadece alt panele ait simgelerin metinlerini gizleyebilirsiniz.

BytaFont:

Cihazın yazı tiplerini değiştiren bu uygulama ile iOS 8'in fontları yerine kendi yüklediğiniz yazı tiplerini kullanabiliyorsunuz. Cydia üzerinde yer alan yüzlerce fonttan beğendiğinizi indirebilir ve cihazınıza uygulayabilirsiniz.

Barrel:

Çoktandır Cydia üzerinde var olan bu uygulama da iOS 8 ile tam uyumlu. Sayfa geçişlerine çeşitli animasyonlar ekleyerek cihaza farklı bir hava kattığı kesin.


Barrel bir çok animasyon sunuyor.

Alkaline:

Durum çubuğundaki pil göstergesini değiştirmeyi sağlayan küçük bir araç. Şimdilik pek fazla seçenek sunmuyor.

Activator:

Bilmeyen yoktur fakat iOS 8 ile tam uyumlu olduğunu belirtmek için onu da ekliyorum. Acitvator ile dokunma, kaydırma gibi yöntemlere çeşitli eylemler atayarak kısayollar oluşturabiliyorsunuz.

ShowCase:

iOS 8'in klavyesinde küçük harf yazarken dahi klavye üzerindeki harflerin büyük olduğunu farketmişsinizdir. ShowCase ile küçük harfler yazılırken klavyedeki harfler de küçülüyor.

PrefDelete:

Bu araç ile Cydia üzerinden yüklediğiniz araçları kaldırmak için Ayarlar menüsünde üzerine basılı tutmanız yeterli oluyor.

Yeni uygulama ve iyileştirmeler keşfettikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Takipte kalın.

23026 kez okundu.

4 Yorum Var

 1. Savran demiş ki

  ben dün jailbreak yaptım telefonu ama sanki bazı uygulamaları çalıştıramıyor gibiyim bilemiyorum yani

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Uygulamalardan kastınız yazıda geçenler ise bazıları yeni sürümle uyumlu olmayabilir. Fakat kısa sürede güncellemeler gelir. Cydia'da ara sıra takip etmek gerekiyor.

 2. tamirci demiş ki

  winteboard : bir tema uygulamasıdır cydia üerinden ekliceniz tema eklentilerini çalıştırır ve icon şekilleri degiişir canım

 3. ozan kılıç demiş ki

  selamlar ana ekranınzdaki ikon renkleri ve wallpaper çok şık
  bunları hangi uygulama ile değiştiribiliyoruz ? aşağıdaki maile cevap yazarsınız çok makbule geçecek tşk...
  o.kilic@kuletek.com

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Duvarkağıdı iOS 8 ile birlikte gelen bir duvarkağıdı. iOS8 Duvarkağıtları diye görsel araması yapabilirsiniz. Farklı görünmesinin sebebi ise f.lux ince ayarından kaynaklanıyor. Simgeler için de Springtomize kullandım.

 4. ozan kılıç demiş ki

  selamlar ana ekranınzdaki ikon renkleri ve wallpaper çok şık
  bunları hangi uygulama ile değiştiribiliyoruz ? TŞK.Yorum Yazın