iOS 8 için Klavyeler Hazır, İndirin!

18 Eyl 2014 Per 2 yorum

iOS işletim sisteminde harici klavye dönemi başladı.

Android işletim sistemlerinde uzun süredir var olan harici klavye desteği iOS 8 ile birlikte Apple cihazlara da geldi. Özellikle kelime önerileri, kaydırarak yazma seçeneği gibi özellikleri bulunan bu klavyelere gerçekten iOS işletim sisteminde ihtiyaç duyuluyordu.

Dün akşam itibari ile iOS 8 indirilmeye sunuldu ve kısa bir sürede geliştiriciler iOS 8 destekli klavyelerini App Store üzerinde yayınlamaya başladılar. İşte iOS 8 için hazırlanmış klavye uygulamaları.

Swype Keyboard:

Android işletim sisteminin en meşhur ve en çok kullanılan klavyelerinden olan Swype klavyesi 1.99 TL ücreti ile indirilmeye sunuluyor. Ücretli olduğu için bu klavyeyi deneme fırsatım olmadı.

Fiyat: 1.99 ₺

Kaydırarak Yazma: Var

Kelime Önerileri: Var

Temalar: Var

İndirme Bağlantısı: Swype Keyboard Uygulamasını İndir

SwiftKey Keyboard:

Ücretsiz en iyi seçeneklerden olan SwiftKey klavyesi güzel ve derli toplu bir arayüz sunuyor. Fakat henüz iOS 8 için Türkçe dil desteği yok.

Fiyatı: Ücretsiz

Türkçe Dil Desteği: Yok

Kaydırarak Yazma: Var

Kelime Önerileri: Var

Numerik Tuşlara Kolay Ulaşım: Yok

Temalar: Var

İndirme Bağlantısı: SwiftKey Keyboard Uygulamasını İndir

TouchPal Keyboard:

TouchPal Android üzerinden gerçekten hoşuma giden klavyeler arasında yer alıyordu. Şu an sağladığı en büyük kolaylık rakamların yazımı oluyor.

Fiyatı: Ücretsiz.

Türkçe Dil Desteği: Yok, fakat yakında gelecek.

Kaydırarak Yazma: Var

Kelime Önerileri: Var

Numerik Tuşlara Kolay Ulaşım: Var

Temalar: Var

İndirme Bağlantısı: TouchPal Keyboard Uygulamasını İndir

Fleksy Keyboard:

Yüklediğim klavyeler içerisinde Fleksy diğerlerine göre biraz farklı duruyor. Kullanımı ilk etapta zor geldi. Türkçe desteği bulunması güzel. Beta aşamasında kayıt olduğum için ücretsiz yükleme şansım oldu.

Fiyatı: 1.99 ₺

Türkçe Dil Desteği: Var

Kaydırarak Yazma: Yok

Kelime Önerileri: Yok

Numerik Tuşlara Kolay Ulaşım: Yok

Temalar: Var

İndirme Bağlantısı: Fleksy Keyboard Uygulamasını İndir

 

3. Parti Klavyeleri Nasıl Yüklerim?

Öncelikle klavyeye ait uygulaması App Store üzerinden indirmeniz gerekiyor. Ardından Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Klavyeler başlığı altında indirdiğiniz klavyeyi etkinleştirebiliyorsunuz. 

Harici Klavyelere Güvenebilir Miyim?

3. parti klavyeleri kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Apple klavyenin tüm verilere erişmesine izin verip vermeme seçeneğini size bırakmış durumda. Klavye ayarlarından bu güvenlik ayarını değiştirebiliyorsunuz. Güvenilir olmayan klavyeleri kullanırken şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi ve daha birçok bilginizi kötü niyetli kişilere kaptırabilirsiniz.

Yakın zamanda daha birçok klavye uygulamasını geleceğini düşünüyorum. Zira Android platformunda yüzlerce klavye uygulaması bulunuyor ve bunları iOS platformuna taşımak geliştiriciler için hiç de zor olmayacaktır.

20992 kez okundu.

2 Yorum Var

  1. Byfenci demiş ki

    çok faydalı bi yazı olmuş . Teşekkürler...

  2. emrah demiş ki

    Tam erişim için izin vermeye biraz çekindim açıkçası. Bir sıkıntı olur mu acaba?Yorum Yazın