iOS 8 Tanıtıldı, İşte Yenilikler!

02 Haz 2014 Pzt

Apple WWDC 2014 etkinliğinde iOS 8'i resmen duyurdu.

Apple bu akşamki geliştirici konferansında yazılım ürünlerinin yeni sürümlerinin tanıtımını gerçekleşti. MacOSX 10.10 Yosemite sürümü ve iOS 8 resmen duyuruldu.


Apple geliştirici etkinliğinde MacOS ve iOS tanıtımı yapıldı.

İşte iOS 8'in göze çarpan en önemli yenilikleri:

Grup Mesajlaşma:

Mesaj uygulamasında artık birden fazla kişi ile aynı anda sohbet yapılabiliyor.  Ayrıca sohbetten ayrılma, sohbet bildirimlerini sessize alma seçenekleri de sunuluyor.

Sesli ve Görüntülü Mesaj:

Mesaj uygulamasında ses veya video kaydedip, fotoğraf çekip tıpkı Whatsapp'ta olduğu gibi anında gönderebiliyorsunuz. Konum paylaşma özelliği de bulunuyor. Hatta konumunuzu belirli bir süre için paylaşabilir, konuştuğunuz kişilerin nerede olduklarını tek tıklama ile harita üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz.

Konuşmadaki fotoğraf, video ve ekler cihaz içerisinde farklı bir alana kaydediliyor.

Etkileşimli Bildirimler:

Bildirim merkezine gelen uyarılarda çeşitli işlemler yapılabiliyor. Örneğin Facebook'ta arkadaşınızın durumunu beğenebilir, gelen bir mesajı anında ses veya metin ile yanıtlayabilirsiniz.

Ayrıca bildirim merkezine çeşitli araçlar (SportsCenter gibi) da eklenebiliyor.

Favori Kişiler:

Ana tuşa iki kez basıldığında açılan uygulamalar arasında geçiş yapılmasını sağlayan alanda artık favori kişileriniz yer alıyor. Burada kişi fotoğrafına dokunarak sesli arama, Facetime görüşmesi yapabiliyor veya mesaj gönderebiliyorsunuz.

Geliştirilmiş E-posta Uygulaması:

Tümleşik E-posta uygulamasında da yenilikler yer alıyor. Tek kaydırma ile e-postaları okunmadı olarak işaretleyebilir veya çeşitli bayraklar ekleyebilirsiniz. Bir e-postayı okurken diğer e-postalara da göz atmanıza da olanak sağlıyor.

Geliştirilmiş Spotlight Araması:

Artık Spotlight'ı kullanarak AppStore'da uygulamalar, haberler, restoranlar, müzikler ve filmler arayabiliyorsunuz. Film aradığınızda filmi izleyebileceğiniz internet sitelerinin yanı sıra en yakın sinema salonlarına ait sonuçlar da yer alıyor.

QuickType:

Android işletim sisteminden farklı bir şekilde yazmaya başladığınız kelimeler tahmin edilmiyor. Sizin yazdığınız içeriğne göre ilerde yazacağınız kelimeler tahmin ediliyor. Örnek verecek olursak "Kahve mi içmeye gidelim, yoksa sinemaya mı" diye bir mesaja yanıt yazmaya başlamadan size Kahve ve Sinema cevapları sunuluyor. Tek tıklama ile bu kelimeler cevaba ekleniyor. Ayrıca kelime tahmin etme/öğrenme yöntemi tamamen cihaz içerisinde gerçekleşiyor ve hiçbir şekilde tuş tıklamalarınızın internet üzerinden Apple sunucularına gönderilmeyeceğinden bahsediliyor.

Güvenlik:

Artık takvim, kişiler, e-posta, mesajlar, notlar, hatırlatmalar ve diğer uygulamara parola eklenebiliyor. 

Sağlık:

Her ne kadar iOS 8'in daha çok sağlık alanında geliştirmeler içereceği sızmış olsa da sağlık uygulamasına etkinlikte pek yer verildiği söylenemez. Sadece Nike uygulması hakkında bilgiler verildi.

Aile İçi Paylaşım:

Aile içi paylaşım özelliği ile belirlenen kişiler arasında video, fotoğraf, notlar, anımsatıcılar, konum ve takvimin yanı sıra kredi kartı da paylaşılabiliyor. 6 kişiye kadar aynı kredi kartı ile satın alma imkanı sağlanıyor. Çocukların satın alma sırasında ebeveylerinden izin alması gerekiyor. İzin verildiği takdirde satın alma gerçekleşiyor. Satın alma isteği ebeveyne bir mesaj olarak gönderiliyor. Ayrıca ebeveyler çocuklarının neleri satın aldıklarını liste halinde görebiliyor.

Fotoğraflar:

Artık fotoğraflar üzerinde Phohostop Elements uygulamasındaki gibi çeşitli düzenlemeler yapılabiliyor. 

Siri:

Telefon arabaya bağlı iken düğme kullanmadan "Hey Siri" denildiğinde Siri dinleme moduna geçiyor. Shazam ile Siri'ye şarkı dinleterek hangi şarkı olduğu sorgulanabilyor, iTunes üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirlebiliyor. Ayrıca 22 yeni diksiyon dili de içeriyor.

Haritalar:

Vektör tabanlı haritalar, turn by turn navigasyon, güneş haritası desteği, geliştirilmiş tahmin girişi ve geliştirilmiş hava durumu desteği içeriyor.

AppStore:

Mağazada artık uygulama aramak daha kolay hale getirilmiş. En çok arananlar bölümü sayesinde yükselişte olan uygulamaları kolayca bulabiliyorsunuz. İlgili aramalar önerileri ile aynı tarzda uygulamalara da ulaşmak mümkün oluyor.

Bir uygulamayı satın alırken yanında hediye veya indirimli olarak başka uygulamaları alma özelliğ de eklenmiş.

Videolu önizleme sayesinde artık uygulama sayfalarında uygulamaya ait fotoğrafların yanı sıra videoları da görebileceğiz.Bu gerçeken güzel bir seçenek olmuş.

Geliştiriciler diledikleri kullanıcıları uygulamasını test etmesi için davet edebiliyor.

Özel Klavyeler:

Geliştiriciler uygulamalarına 3. parti SwiftKey, Swype gibi klavyeler ekleyebilecek.

Touch ID:

Artık 3. parti uygulamalarda Touch ID kullanılabilecek.

iOS 8 Hangi Cihazlarda Çalışacak?

  • iPhone 4S
  • iPhone 5/5c/5s
  • iPod Touch 5.Nesil
  • iPad2/3/4/Air
  • iPad Mini/Retina

iOS 7 ile ile yavaşlamaya başlayan iPhone 4 için iOS 8 maalesef kapıları kapatıyor.

iOS 8'i Ne Zaman İndirebilirim?

iOS 8 her yeni iOS sürümünde olduğu gibi bu sonbahar indirilmeye sunulacak. Fakat geliştiriciler için 2 Haziran, yani bugün ilk betası indirilmeye sunuldu. Eğer Apple Developer olarak kayıtlı iseniz IPSW dosyasını Apple sunucularından indirip iTunes aracılığı ile cihazınıza hemen yükleyebilirsiniz.

21179 kez okundu.

Yorum Yazın