iPhone 4S: iOS 7 - iOS 8 Karşılaştırması

17 Eyl 2014 Çar 3 yorum

iPhone 4S sahipleri iOS 8 işletim sistemine geçmeli mi? Cevabı burada.

Geçen yıl bu zamanlarda iOS 7 işletim sistemi iPhone 4 ve üzerine cihazlar için indirilmeye sunulmuştu. Fakat özellikle iPhone 4'te iOS 7'ye geçen birçok kullanıcı iOS 6'ye geri dönmenin yollarını arar olmuştu. iPhone 4S'teki durum iPhone 4'e biraz daha tatmin edici olmasına rağmen yine de iOS 6'daki akıcılığı aratıyordu.

Tam bir yıl sonra bugün iOS 8 işletim sistemi yayınlandı. Bu kez iPhone 4 güncelleme dışı bırakıldı. Minimum cihaz gereksinimi olarak iPhone 4S kaldı geriye.

Bilgisayar oyunlarını oynayanlar bilir, oyunlar için sistem gereksinimi olarak iki liste yayınlanır: Minimum ve tavsiye edilen. Minimum, oyunu açmaya yetecek, bütün grafiksel özelliklerini kısarak, hatta zaman zaman oyunun takılarak oynandığı bir seviyedir. Yani bu seviyede oyunu oynamak işkenceden ibarettir. Bu noktaya şu yüzden değindim. Şimdi iOS 7 için iPhone 4 minimum seviye idi ve iOS 7 bu cihazda can çekişiyordu. Şimdi aynısını iPhone 4S için söylemek de mümkün. 

Teknoloji haber sitesi arstechnica.com'un iPhone 4S üzerinde yaptığı testler yukarı bahsettiklerimi doğrular nitelikte. iPhone 4S üzerinde 7.1.2 ve iOS 8 (GM) işletim sistemleri karşılaştırılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiş.

 UYGULAMA IOS 7.1.2 IOS 8.0 GM
Safari 1.25 saniye 2.16 saniye
Kamera 1.5 saniye 1.8 saniye
Ayarlar 0.95 saniye 1.25 saniye
E-posta 0.91 saniye 1.30 saniye
Mesajlar 1.73 saniye 1.83 saniye
Takvim 0.8 saniye 1.25 saniye
Açılış Süresi 36.4 saniye 39.8 saniye

Safari web tarayıcısının baktığımınzda neredeyse iki kat bir farkı bulunuyor. Diğer uygulamalarda da bu farklar hiç de azımsanmayacak nitelikte.

Benim bu konudaki kişisel görüşüm, Apple'ın yeni cihazlar satmak için eski cihazları kullanılamayacak duruma getirme düşüncesi. Yoksa iOS 6 yüklü bir iPhone 4/4S cihazı olan bir kişinin uçuk ücretler ödeyerek iPhone 5 ve 5S'e geçmesine hiç de gerek yok. Donanım olarak bu cihazlara baktığımızda her ikiside Asphalt 7/8 gibi ağır oyunları hiç takılmadan oynatabilirken iOS 7 ve 8'in "minik" animasyonlu arayüzünde takılması gerçekten çok ilginç geliyor bana. Herneyse...

Şu an için iPhone 4S sahiplerine iOS 8'e geçmelerini önermem. Yakın zamanda 8.0.x gibi güncellemeler yayınlanmaya başlanır. (Yine kilit ekranını aşmayı başaranlar çıkar elbet). Bu ufak hata giderme güncelleştirmelerinin ardından büyük bir güncelleştirme (8.1 gibi) olmadığı sürece iOS 7'de kalmanız yerinde olacaktır.

21621 kez okundu.

3 Yorum Var

 1. Murat demiş ki

  Ama şöyle bir şey de var. Bazı yeni çıkan uygulamalar en az iOS 8 sürümü istiyor doğal olarak geçmemiz gerekiyor. Ben markette en az iOS 7'ye rastlıyorum ama yakın zamanda 8 istemeye başlarlar. Mesela iphone 3g 4.2de kalmıştı her uygulamayı 4.3e vermişlerdi :D

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Evet. Acaba Apple şart koşuyor olabilir mi? Sonuçta çoğu uygulama her yeni tanıtılan API'leri kullanmıyor.

 2. elif demiş ki

  4s var benim yükledim 8 i. face e bakarken bile kasıyor. yüklemeseydim daha iyimiş. yeni telefon satmak için yapıyorlar bencede. bir daha telefon alırsam samsung alıcam.

 3. Adem demiş ki

  Donanım olarak bu cihazlara baktığımızda her ikiside Asphalt 7/8 gibi ağır oyunları hiç takılmadan oynatabilirken iOS 7 ve 8'in "minik" animasyonlu arayüzünde takılması gerçekten çok ilginç geliyor bana. Herneyse...

  Çok doğru bir tespit...Yorum Yazın