Opera 11 Alpha Çıktı, İndirin!

21 Eki 2010 Per 2 yorum

Kısa bir süre önce eklenti desteğine sahip olacağı duyurulan Opera 11'in ilk alpha sürümü indirilmeye sunuldu.

Opera 10.70 üzerinden geliştirilen Opera 11 kısa bir süre önce resmi ağızdan duyurulmuştu. Aslından Opera tarayıcısının pek de gerek duymadığı eklenti desteğine kavuşacak olması, reklam filtresi gibi eklentileri tarayıcılarında görmek isteyen kullanıcıları sevindirmişti.


Yapboz tamamlanıyor.

 

Yeni sürümdeki diğer bazı yeniliklere değinecek olursak:

 

Eklentiler:

Eklenti yüklemek Firefox'ta olduğu kadar kolay olacak. İnternet üzerinden veya bilgisayardaki yüklü eklenti dosyasını sürükle bırak ile Opera'ya kurabileceksiniz.

 

Yeni JavaScript Motoru:

Opera 11 yeni bir JavaScript moturu ile geliyor. Tarayıcı testlerinde yüksek skorlar elde eden motor üzerinde Opera geliştiricileri titizlikle çalışıyor.

 

Gerektiğinde Yüklenen Eklentiler:

Yeni sürüm ile birlikte sitelerdeki Flash animasyonlarının yüklenip yüklenmemesine karar verebiliyorsunuz.Sadece tıklandığında yüklenmesi seçeneği ile can sıkıcı reklamların önüne geçebilirsiniz.

"İstek duyulması halinde eklentiyi aktif et" seçeneği ile de sayfa içerisinde sadece ihtiyaç duyulan eklentiler yükleniyor, böylelikle daha hızlı bir gezinme hızına sahip oluyorsunuz.

 

Yeni Tarayıcı Özellikleri:

E-posya paneli tüm hesaplarınızı bir yerde topluyor. E-posta kutularınız ve haber akışlarınız için yeni klasörler oluşturabiliyorsunuz.

Kişisel Çubuk özelliği de Sık Kullanılanlar adıyla değiştirilmiş olarak geliyor.

HTML5 ve Websockets ile sunucuya gerçek zamanlı veri aktarımı sağlanabiliyor. Bu da ilerde çoklu oyuncu özelliğine sahip oyunların web tarayıcı üzerinde oynanabileceğini, çeşitli web yazılımlarının taraycı üzerinden çalıştırılabileceğini gösteriyor.

 

PeaceKeeper Sonucu:

Opera, 11. sürümü ile test sonuçlarında Google Chrome'u yakalamayı başarıyor.

 

Opera 11 Alpha sürümünü buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu bir test sürümü olduğu için bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz, fakat sisteminizde yüklü bulunan Opera tarayıcısında herhangi bir değişiklik yapmadığı için denemenizde sakınca yok.

Eklentilerin bulunduğu sayfayı ziyaret etmek için tıklayın.

19464 kez okundu.

2 Yorum Var

 1. greench demiş ki

  Opera 10.5x 10.6x 10.7x 11 sürümleri aynı javascript motorunu kullanılıyor.

  Chrome'un kararlı sürümü 7'ye geçmiş. Ben 6 ile karşılaştırıyordum. :) Denilen oki Google bundan sonra her bir buçuk ayda Chrome'un sürümünü bir attıracakmış...

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Evet, Chrome 8'in geliştirilen sürümü çıktı ve Chrome 9 için gün verilmeye bile başlandı. Fakat kullanıcılar sürümler arasında gözle görülür farklar istiyor artık.

 2. greench demiş ki

  Çok güzel bir inceleme olmuş, tebrik ederim.
  İki noktada ben farklı düşünüyorum. Opera 11 ile beraber yeni bir javascript motoru gelmiyor. Sadece Carakan isimli sistemdeki buglar düzeltiliyor ve performansı arttırılıyor. Hatırlarsanız bu javascript motoruna ocak ayında geçilmişti. Diğeri ise eğer performans konusunda hem Opera'nın hem de Chrome'un kararlı sürümleri arasında karşılaştırma yaparsanız, Opera galip gelecektir. Fakat geliştirilen sürümler açısından bakarsanız "Opera Chrome'u yakaladı" cümlesi tam cuk oturur oraya :)

  İyi çalışmalar...

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Teşekkür ederim.
   Opera 11'in sayfasında 'Opera tarayıcıların son sürümlerde yeni bir Java motoru ile çıktığı' bilgisine dayanarak yazdım. Bu da sizin dediğinizi doğruluyor. Belki 10.70'ten itibaren bu motoru kullanıyor olabilir.

   Opera 10.63 ile Chrome 7'i karşılaştırdığımızda Chrome'un daha iyi bir skor elde edeceğini düşünüyorum. Çünkü Chrome 7000 puanın altına düşmüyor, Opera ise ilk defa 11. sürümü ile bu skoru görüyor.Yorum Yazın