Opera 11 Geliyor!

14 Eki 2010 Per

Tarayıcı piyasası daha da kızışacağa benziyor.

Kısa bir süre önce 10.63 final sürümünü kullanıcılarına sunan Opera, bugün yen tarayıcısını resmi olarak duyurdu. Opera 11, "Bulmayaca bir parça daha ekliyor" başlığı ile Opera'nın web sitesinden duyuruldu.

Yeni sürümdeki ilk gelişme ise eklenti desteği. Eklentiler artık tarayıcıların vazgeçilmezi olmaya başladı. Kısa bir süre önce Apple da, Safari web tarayıcısı için eklenti desteğini içeren güncellemesini yayınlamıştı. Bu konuda şu an en çok eklenti kaynağına sahip tarayıcı Mozilla Firefox diyebiliriz. Eklentiler çoğu kez internet kullanımımızı kolaylaştırsa da, bazen yazılımda kararsızlıklara ve çökmelere neden olabiliyor.

Aslında kolay kullanım seçenekleri ve hızıyla pek de eklentilere ihtiyacı olmayan Opera'nın, yeni nesil tarayıcısında bu desteği vermek istemesinin nedeni diğer tarayıcılardan eksik bir yönünün kalmasını istemiyor oluşu olabilir.

Opera'nın bugünkü ikinci haberi ise Opera Mobile'ın bir ay içerisinde Android tabanlı sistemler için çıkarılacağı oldu. Şimdiye kadar Android telefonlarda sadece Opera Mini kullanılabiliyordu. Mobil tarayıcı konusunda liderliği bırakmayan Opera, Opera Mobile tarayıcısı ile yerini daha da sağlamlaştıracağa benziyor.

Opera 11 ve Opera Mobile'ı sabırsızlıkla bekliyoruz.

20247 kez okundu.

Yorum Yazın