Opera 11 RC3 Hazır, İndirin!

15 Ara 2010 Çar

Kısa bir süre sonra final sürümü çıkacak Opera 11 sürüm adayı ile karşınızda.

Resmi sitesindeki açıklamaya göre 24 Aralık tarihine kadar çıkması beklenen Opera 11'in Release Candidate yani final sürüm adayı indirilmeye sunuldu. Böylelikle beta test aşamasından çıkan Opera 11 son halini almış oldu.

Genellikle sürüm adayları, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan veya kullanıcı raporları doğrultusunda ufak tefek değişiklikler yapılarak son kullanıcıya sunulur. Bu aşamadan sonra Opera 11, Feature Freeze dönemine de girmiş oluyor, yani artık yeni özellikler eklenmeyecek.


Opera 11 birçok gelişmiş özelliğe sahip.

Opera 11 RC sürümünü kurduğunuzda alpha ve beta sürümlerin aksine kurulumun, varolan Opera 10.x sürümlerinin üzerine yapıldığını göreceksiniz. Yani artık 10 ve 11. sürümleri aynı anda kullanamayacaksınız. Şayet alpha ve beta sürümlerini kullanıyor iseniz tüm ayarları ve yer imlerini RC sürümüne aktarmak çok kolay.

İlk olarak Opera menüsünden Yardım->Opera Hakkında pencersini açın. Yollar başlığı altında Opera Dizini değerini kopyalayın ve Windows Gezgini ile bu klasörü açın. Açılan Opera Alpha/Beta dizininin tüm içeriğini bir üst dizindeki Opera klasörü içerisine taşıyın. Artık Opera 11 RC1'i açtığınızda test sürümlerindeki tercih ve yer imlerinizi görebilirsiniz.

1149 derleme numarasına sahip ve Türkçe olarak yüklenen Opera 11 RC1'i indirmek için tıklayın.

Opera 11 için eklenti geliştirmeyi öğrenmek için tıklayın.

 

Güncelleme 1:

Bugün Opera 11 RC2 de yayınlandı. 1152 derleme numarasına sahip Opera 11 Release Candidate 2'yi indirmek için tıklayın. Bu derleme daha çok sekme gruplama ile ilgil düzeltmeler içeriyor. RC1 için yazdıklarım RC2 için de geçerli.

 

Güncelleme 2:

Küçük düzeltmeler içeren RC3 de yayınlandı. 1156 derleme numarasına sahip sürüm adayını indirmek için tıklayın.

20425 kez okundu.

Yorum Yazın