Windows 10 Tanıtıldı

30 Eyl 2014 Sal

Microsoft'un yeni işletim sisteminin detayları belli oldu.

Microsoft'un aylardır Windows 9, Windows Threshold gibi isimlerle anılan işletim sisteminin adı bugün yapılan etkinlikte açıklandı. Microsoft yeni işletim sistemini Windows 9 yerine ters köşe yaparak Windows 10 olarak adlandırdı. Peki Windows 10 neler getiriyor, ne zaman indirilmeye sunulacak? Detayları paylaşıyorum.

Başlat Menüsü Geri Dönüyor

Windows 8'in en büyük eleştirileri aldığı nokta başlangıç ekranı idi. Sebebine değinecek olursa, Başlangıç ekranı ya da modern arayüz daha çok dokunmatik ekranlı cihazlara hitap ediyordu. Bana sorarsanız başlat menüsünü çok da arıyor değildim. Ama bilgisayarı kapatmak için daha güzel bir çözüm bulmaları gerekiyordu. İlk yükleyenler bu konuda bayağı sıkıntı yaşamıştı çünkü.

Yeni Windows 10 ile birlikte Windows 7'nin başlat menüsü ile Windows 8'in modern arayüzünü birlikte barındıran bir başlat menüsü ile karşı karşıyayız. Yeni başlat menüsünde hem programlar, arama kutucuğu, kapatma kısayolu bulunuyor hem de canlı kutucuklar yer alıyor. Bence gayet güzel ve kullanışlı olmuş.

Modern Uygulamalar Pencerelerde Çalışabilecek

Tablet ve küçük ekranlı cihazlarda hoş olsa de masaüstü modern (metro) uygulamalarının tam ekran çalışması oldum olası hoşuma gitmemişti. En basit bir e-posta veya hava durumu uygulamasının ekranın hepsini işgal etmesi hiç de kullanışlı değildi. Windows 10 ile birlikte bu uygulamaları pencereler içerisinde çalıştırmak mümkün oluyor.

Normal pencere kontrol düğmeleri (büyüt, simge durumuna küçült vs.) kullanılarak uygulamalar tam ekran da yapılabiliyor. Windows 8.1 ile birlikte kısmen bu kontroller gelmiş fakat pencere içerisinde çalışma özelliğine yer verilmemişti.

Çoklu Masaüstü

Linux işletim sisteminden alınan bu özellik ile birden fazla çalışma ekranı oluşturabiliyorsunuz. Bu özelliği detaylıca açıklamaya gerek duymuyorum. Zira çoklu masaüstü uygulamaları yıllardır var.

Bildirim Merkezi

Mobil işletim sistemlerinin vazgeçilmezi haline gelen bildirimler için Windows 10 da kendi bildirim merkezi ile geliyor. Normalde modern uygulamalar sadece anlık bildirim yapıyorlardı. Bildirim merkezi ile geçmiş bildirimler de görüntülenebilecek.

 

Yukarıda yazdığım özellikler dışında etkinlikte bahsedilmeyen fakat sızıntılarda yer alan, ya da gelmesi düşünülen birkaç özellik daha var. Tabi bunlar hiç olmayabilir de.

Cortana

Microsoft'un sesli asistanı Cortana'yı Windows 10'a entegre edeceği düşünülüyor.

Charm Menüye Elveda

Ekranın sağ kısmından açılan menüye masaüstü sürümlerinde yer verilmeyece sadece dokunmatik tablet ve dizüstü bilgisayarlarda bu özelliğin yer olacağı söyleniyor.

Windows 10 Hangi Cihazlarda Çalışacak

Microsoft işletim sisteminde bir bütünlük sağlamak istiyor. Windows 8 ile birlikte bunu kısmen yakaladı diyebiliriz. Gerçi Windows RT sürümü her ne kadar işi bozmuş olsa da. Windows 10 telefon, tablet, dizüstü, masaüstü bilgisayar, televizyon gibi birçok cihazla uyumlu şekilde çalışacak. Umarım masaüstü/mobil uygulama ayrımı yapılmaz ve yine bir Windows RT faciası yaşanmaz.

Windows 10 Ne Zaman Gelecek

Yeni Windows için daha çok vakit var. Yukarıda bahsedilen özellikler çok da gelişmiş, şaşırtıcı geliştirmeler değil açıkcası. Windows 10'un geliştirilme sürece yaklaşık 1 yıl kadar sürecek. Windows 10'un 2015 yılının sonbahar aylarında son kullanıcı ile buluşması bekleniyor.

 

Windows 10 Teknik Önizleme Yarın Geliyor

Yeni Windows'u yarından (1 Ekim) itibaren herkes yükleyip deneyebilecek. Fakat bu daha ilk sürüm olduğu için günlük kullandığınız bilgisayar yüklemeniz doğru bir karar olmayacaktır. Sanal makinelere veya sık kullanmadığınız bir bilgisayara yükleyebilir ve yeni özellikleri hemen test edebilirsiniz.

Teknik Önizleme Sürümü çıktığında buraya tıklayarak indirebilir ve bilgisayarınıza USB bellek veya DVD üzerinden kurabilirsiniz.

 

Değerlendirme:

Şu an tanıtılan özelliklere bakarak bunun Windows 10 olduğunu söylemek çok zor. Daha çok Windows 8.2 güncellemesi gibi görünüyor. Çünkü "vay be" dedirten bir özelliğe rastlamadım. Tabi şu an bunları konuşmak için çok erken. Yarın yayınlanacak olan Teknik Önizleme sürümü de bu konuda biraz ipucu verecektir.

Yarın Windows 10'u indirerek detaylı bir inceleme yazısı hazırlıyor olacağım. Takipte kalın.

21343 kez okundu.

Yorum Yazın