Neden Opera? Çünkü...

19 Eyl 2010 Paz 1 yorum

Uzun süreli bir Firefox kullanıcısı olarak, tilkinin kuyruğunun kopmasıyla birlikte Opera'ya geçtim. İşte nedenleri...

Bu yazıyı okuduktan sonra Opera web tarayıcısı hakkındaki görüşlerinizin değişeceğinden eminim. Mutlaka Opera kullanın dememekle birlikte en azından denemenizi tavsiye ediyorum.

Neden Opera?

İşte Opera web tarayıcısını kullanmamın nedenleri

1. Performans ve Kararlılık:

PeaceKeeper web tarayıcı test sitesinde alınan en yüksek skor Opera'ya ait. Sekmeler arası geçişte olsun, birçok sekmeyi aynı anda açmada olsun herhangi bir takılma, yanıt vermeme sorunu yok. Firefox ve Chrome'a göre çökme durumu oldukça nadir.

2. En Üst Düzey Kişiselleştirme:

Opera'da istediğiniz araç çubuğunun, panellerin, düğmelerin yerlerini değiştirebilirsiniz. Sekmeleri yukarı, sık kullanılanları ekranın altına koyabilir, tam tersini yapabilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

Opera'nın sunduğu birbirinden güzel Windows 7 destekli saydam temaları kurabilir, renk düzenini kendiniz belirleyebilirsiniz. IBIS inspire Transparent temasını denemenizi öneririm.


Opera'ya tema yüklemek son derece basit.

3. Kolay Kullanım:

Hızlı Erişim ekranı web sitelerinizin küçük görüntülerini bilgisayarda saklıyor. Sık Kullanılanlar'ın görsel hali olarak düşünebilirsiniz. Hızlı Erişim normalde 25 web sitesine izin veriyor. Fakat buradaki yazımdaki aşamaları uygulayarak bu engeli aşmak mümkün. Ayrıca Hızlı Erişim ekranına duvarkağıdı koymak da mümkün.


40 adet Hızlı Erişim sitesi.

Sekmelerin üzerine geldiğinizde içeriğin küçük bir önizlemesi görüntüleniyor, böylelikle sekmeye geçmeden sayfanın yüklenme durumu hakkında bilgi almış oluyorsunuz. Ayrıca Windows 7 görev çubuğunda da sekmelerin önizlemesini görebilirsiniz.


Sekme önizlemesi.

4. Fare Hareketleri ile Gezinme:

Belki de Opera'nın en büyük özelliklerinden bir tanesi bu. Sayfada ileri, geri, yenile gibi düğmeleri aramayı bırakın. Açtığınız internet sayfasının neresinde olursanız olun fare kısayolları ile gezinme işlemini yapabilirsiniz. Örneğin sayfaya sağ tıklayıp fareyi geriye doğru sürüklediğimizde Geri düğmesinin işlevini yerine getirmiş oluyoruz. Fare kısayolları Opera'nın ayarlarından değiştirilebiliyor elbette.

5. Gelişmiş Özellikler:

Yavaş bağlantı hızına sahip bilgisayarlar için Opera Turbo özelleği web sayfarınının hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlıyor. Ayrıca Opera bir E-posta istemcisine ve RSS okuyucusuna da sahip. POP3 veya IMAP desteği olan Gmail, Live, Yahoo hesaplarınızdaki e-postalarınızı Opera içerisinde okuyabilir veya e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca yeni gelen e-postalar ve RSS haberleri için uyarı pencereleri de ekrana geliyor.


RSS okuyucusu ile siteyi gezmeden haberleri alabilirsiniz.

6. Parola Yöneticisi ve Otomatik Tamamlama:

Opera ayarlarına bir kez ad, soyad, adres, e-posta gibi ayarlarınızı girdikten sonra artık bu bilgileri istediğiniz sitede kullanabilirsiniz. İstediğiniz bir metin giriş kutusuna sağ tıklayarak Kişisel Bilgi Gir komutuyla alanı hemen doldurabilirsiniz.  Böylelikle site üyeliklerinde zaman tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. Ayrıca metin giriş kutularına yazmaya başladığınızda da Opera size kayıtlı bilgileri öneriyor. Aynı şekilde parola yönetici ile sitelerde tek tık ile oturum açabilirsiniz.

7. Oturum Kaydetme:

Bilgisayar başında bir sürü site açtınız ve acil olarak çıkmanız gerekti. Oturum kaydetme özelliği  burada imdadınıza yetişiyor. Bu özelliiği kullanarak geçerli oturumu kaydedebilir ve daha sonra kaldığınız yerden gezinmenize devam edebilirsiniz.

8. Ortak Özellikler:

Diğer tarayıcılarda olan gizli gezinme, oturum kurtarma, geliştirici araçları, geçmiş temizleme, arama gibi özelliklerden bahsetmek istemiyorum. Opera'nın özellik olarak herhangi bir eksiği yok.

8. Keşfedin:

Opera'nın benim için önemli olan özelliklerini paylaştım. Tüm özelliklerini yazmak yerine bunları sizin keşfetmenizi öneriyorum. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle...

21854 kez okundu.

1 Yorum Var

  1. bgtb demiş ki

    forever operaYorum Yazın