Okul Siteleri İçin Ziyaretçi Defteri

25 Kas 2010 Per 321 yorum

Hazırladığım bu çalışma ile sitenizde ziyaretçilerinizin düşüncelerine yer verebilirsiniz.

MEB sunucuları PHP, ASP gibi sunucu tabanlı web programlama dillerini ve dolayısıyla veritabanlarını desteklemediği için okul web sitenizde normalde ziyaretçi defteri oluşturmanız imkansız. Bu durumda ilk yapacağınız şey hazır bir ziyaretçi defteri sitesinden üyelik alıp, okul sitenize bu defterin bağlantısını eklemek olacaktır. Fakat okul sitesinin dışında çalışan bu ziyaretçi defteri hem siteyle tam uyumlu olmayacak hem de ziyaretçiye siteden ayrılıyormuş hissi verecektir.

Hazırlamış olduğum ziyaretçi defterinin özelliklerine bakacak olursak;

 • Şık bir görünüme sahip.
 • Mesajlar sağ ve solda konuşma balonu şekinde gösteriliyor.
 • Okul web sitesi şablonumla tam uyumlu.
 • Yüz ifadelerini (smiley) destekliyor.
 • Yeni mesajlar için e-posta hesabınıza bildirim yapılıyor. (Sunucuya bağlı olarak)
 • Önceden mesaj bırakanların tüm mesajları isme tıklanarak ekrana getirilebiliyor.
 • Arka arkaya mesaj göndermek için 1 dakika bekleme koşulu var.
 • Yönetici girişine sahip.
 • Mesaj içerikleri yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanıyor.
 • Güvenlik için mesaj gönderen bilgisayar IP adresleri kaydediliyor.
 • Onay bekleyen mesaj sayısı gösteriliiyor.
 • Belirli mesaj sayısından sonra sayfalama yapılıyor.


Mesajlar konuşma balonu şeklinde görüntüleniyor.
 

Hazırladığım defterin en önemli özelliği sanki site içerisinde çalışıyormuş gibi görünmesi. Site ile aynı stilleri kullandığından ziyaretçinin bunu farketmesi olanaksız.


Siteyle tam bir bütünlük içerisinde.
 

Şimdi bu güzel ziyaretçi defterini sitenize nasıl ekleyeceğiniz kısmına geçelim.

Neler Gerekli?

 • PHP ve MYSQL desteğine sahip bir web alanı. (Biz bunu ücretsiz alacağız.)
   

Neden Kendi Alanımda Tüm Ziyaretçi Defterlerini Yayınlamıyorum?

Aklınıza bu şekilde bir soru gelmiş olabilir. Her ziyaretçi defteri için hesap oluşturmak yerine her okul sitesi sahibine bir kullanıcı adı ve şifre verilemez mi? Evet, kesinlikle doğru. Fakat ücretsiz sunucular veritabanına belirle sayıda kullanıcının aynı anda bağlanmasına izin veriyor. Şayet tüm ziyaretçi defterlerini kendi sunucumda yayınlarsam ve bu defteri kullanan okul sayısı artar ise bir süre sonra hiç kimse kendi defterine yoğunluktan dolayı ulaşamayacaktır. Bu yüzden en iyi çözüm site sahiplerinin kendilerine ücretsiz bir alan almaları oluyor.

 

Ücretsiz Alanı Nerden Alabilirim?

Reklamsız ve en iyi hizmet veren iki adet ücretsiz sunucu adresi vereceğim. Bunlardan ilki 000webhost. Bu hosting hizmeti kaliteli ve mail sunucusuna da sahip. Fakat burdan hesap açtıktan sonra onaylanması çok uzun zaman alıyor. Siz "Hesabımı açın aylar oldu" diye bir e-posta atmadığınız sürece açılmıyor açıkcası. Yine de buraya tıklayarak kendinize bir hesap oluşturabilirsiniz.


Sunucunuz desteklediği takdirde yeni gelen mesajlar size e-posta ile bildirilir.

 

İkinci ücretsiz hosting hizmeti 0fees.net. 000webhost'un partneri olan bu sitede hesap oluşturmak ve aktivasyon çok kolay. Buraya tıklayarak hemen hesap açabilirsiniz.

Her iki hosting hizmetinin PHP, MYSQL ve FTP desteği var ve hemen hemen 24 saat hizmet veriyorlar. Her ikisinde de kontrol paneli var fakat ben konuyu açıklamak için 0fees.net'ten tekrar hesap alıyorum. Anlatıma 0fees.net üzerinden devam edeceğim.
 

Ücretsiz Kayıt Olmak:

Buraya tıklayın ve aşağıdaki gibi formu eksiksiz doldurun. Ardından Register düğmesine tıklayın.

Sonraki adımda size doğrulama resmi gösteriecek. Resimdeki karakterleri kutuya girin ve ilgili düğmeye tıklayın. Bunun üzerine aktivasyon e-postası hesabınıza gönderilecek.
 

Aktivasyon:

E-posta kutunuza 0fees.net'ten e-postayı açın ve ilgili bağlantıya tıklayın. Size tekrar bir doğrulama resmi gösterilecek. Kelimeleri kutuya girin ve Register düğmesine tıklayarak devam edin. Açılan "Free Hosting Order Confirmation" sayfasını kapatmayın.


Tüm önemli bilgiler burada.

Hesap Bilgileri:

Bu kısımda MYSQL ve FTP ayarlarınız, siteye giriş için kullanıcı adınız ve şifreniz gösteriliyor. Size önerim "Download my account settings" bağlantısına tıklayarak bu bilgileri bilgisayarınıza PDF olarak kaydetmek. İsterseniz web sayfasını da farklı kaydet seçeneği ile kaydedebilirsiniz. Bilgileri kaydetmeden sayfayı kapatmış iseniz bilgilere e-posta hesabına giriş yaparak ulaşabilirsiniz.
 

Giriş Yapmak:

Buraya tıklayarak VistaPanel'i açıyoruz ve kullanıcı adı ve şifremizi girerek oturum açıyoruz.


Kontrol paneline burdan giriş yapıyoruz.

Veritabanını Oluşturalım:

Database Management başlığı altında MySQL Databases bağlantısına tıklayın. Create a NEW database başlığı altındaki kutuya okul sitemizin kisa adini yazalım. Türkçe karakter ve boşluk kullanmamaya dikkat edin. (Ben "dumlupinar" yazarak devam ediyorum.)

Create Database diyerek veritabanımızı oluşturuyoruz. Sayfa yenilendiğinde Current Databases başlığı altında fees0_1234567_dumlupinar şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bu bizim veritabanı ismimiz. Dikkat, veritabanı ismimiz "dumlupinar" değil, sistem belirttiğimiz ismin önüne site ismini ve kullanıcı adımızı ekliyor.
 

Veritabanı Ayarlarının Düzenlenmesi:

İndireceğiniz arşiv dosyası içerisinde "ayarlar.php" isimli bir dosya var. Kullanımı kolaylaştırmak için hazırladığım bu dosyayı Not Defteri ile açıp düzenleyebilirsiniz. Öncelikle tüm MYSQL ayarlarını doğru bir şekilde girin. Diğer ayarlara kurulum bittikten sonra göz atacağız.
 

Dosyaların Sunucuya Yüklenmesi:

Bir FTP yazılımı kullanarak elimizdeki ayarlarla 0fees.net'in sunucusuna bağlanıp "htdocs" klasörünün içerisindeki tüm dosyaları silip indirme linkini verdiğim aşağıdaki dosyalarının tümünü içine yüklüyoruz. Sitemizin adresine giderek (okul sitemiz değil) http://--site adresimiz--.0fees.net/kur.php dosyasını çalıştırıyoruz. Site adresinizi de kaydettiğiniz bilgi dosyanızda ve e-posta kutumuzdan öğrenebilirsiniz.

Kur dosyası çalıştığında "Tablo basariyla olusturuldu" mesajını almanız gerekiyor. Hata oluşursa "ayarlar.php" dosyasında bağlantı ayarlarınızı kontrol edin. 

 

Tüm Ayarların Değiştirilmesi:

Bütün ayarlar "ayarlar.php" dosyasında yer alıyor. Ayarlar ve açıklamaları dosya içerisinde mevcut. Yönetici adınızı, şifrenizi ve site adresini mutlaka değiştirin. 

 

Test Edin:

Ziyaretçi defterini henüz okul sitenize eklemeden birkaç deneme mesajı yazın, yönetici oturumu açın, mesajları onaylayın, onayını kaldırın..Yapılabilecek tüm işlemleri sınayın.


Herşeyin yolunda olduğundan emin olun.

 

Ziyaretçi Defterini Okul Sitenize Çağırmak:

Boş bir sayfanın içerik bölümüne aşağıdaki satırı ekleyin. Bu satırdaki site adresi sizin 0fees.net adresiniz olmalı.

<iframe src="http://--siteniz--.0fees.net/defter.php" style="width:725px; height:2450px; " scrolling="no" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0"></iframe>

Buradaki width (genişlik) ve height (yükseklik) değerlerini kendi sitenize göre değiştirin. Örneğin bir sayfada görüntülenecek mesaj sayınız fazla ise yükseklik değerini artırmalısınız. Aksi takdirde içerik sığmayacaktır.

Hazırlamış olduğum okul web sitesi şablonuna eklemek isterseniz de "hazirlikasamasinda.html" dosyasinin bir kopyasını alın, adını "defter.html" olarak değiştirin ve içerik bölümünü temizleyerek yukardaki kodu yapıştırın. 

 

Ziyaretçi Defteri Paket Dosyası:

Gerekli dosyaların bulunduğu arşiv dosyasını indirmek için tıklayın.

 

Tüm Bunları Neden Yaptık?

Yazıyı okurken bu kadar uğraşmaya gerek olmadığını, hazır ziyaretçi defterlerinden hesap almanın daha uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bizim amacımız sitemizi daha güzel ve alımlı bir hale getirmek. Ayrıca şu an ziyaretçi defteri için ücretsiz bir alan alırsanız ilerde yer vereceğim anket ve mezunlar sayfasını da kolaylıkla sitenize ekleyebileceksiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Görüş, istek ve sorunlarınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Güncellemeler:

 • Mesaj silme seçeneği eklendi.

275258 kez okundu.

321 Yorum Var

 1. emrah doğan demiş ki

  öncelikle paylaşmış olduğunuz uygulamalar için çok teşekkür ederim.
  gerçekten güzel hazırlanmışlar.bende kendi sitemde kullanmaya başlamak üzereyim.üzerinde düzenlemeler yapmaya çalışıyorum -tasarım açısından-.
  görsel kısımlarını halledebildim ancak takıldığım bir konu oldu.php bilgim olmadığından yapmaya çalıştım ancak başarılı olamadım.kafama tkılan düzenleme ise defterde aynı sf içinde heme yazılan mesajlar hem de yeni mesaj ekle kısmının olması.bana göre varsayılan sayfada gelen mesajlar olsa ve bir linkle yeni mesaj ekleme kısmına geçiş olsa daha iyi olacaktır -en azından benim sitem için görüşüm bu yönde-.bu konuda yardımcı olaiblir misiniz acaba?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam tasarım düzenlemelerinizi yapmayan devam edin, yalnız "defter.php" dosyasında değişiklik yapmayın. Sizin için bu dosyayı ikiye böleceğim. Yarın indirebilirsiniz.

 2. Akif TURAN demiş ki

  Merhaba hocam bir sorum daha olacaktı. Ben sitemin arkaplanını mavi kullanıyorum. Ve siteden iframei de şeffaf arkaplan ile kullanıyorum. Mesaj bırakanlar kısmında görünen kişi isimlerinin rengini mavi yapmışsınız. Diğer renkleri kendime göre uyarlayabildim. Stil.cssden ayarladım onları. Ama o kişilerin rengini nereden değiştireceğimi bulamadım.
  Yardımlarınız için teşekkürler...

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Stil dosyanızda (stil.css) aşağıdaki değeri değiştirin.

   a:link
   {
   color:#06F;
   }

 3. Akif TURAN demiş ki

  Cpanel Username: fees0_6799620
  Cpanel Password: ****
  Your URL: http://boteakif.0fees.net or http://www.boteakif.0fees.net
  FTP Server : ftp.0fees.net
  FTP Login : fees0_6799620
  FTP Password : ****
  MySQL Database Name: fees0_6799620_turan
  MySQL Username : fees0_6799620
  MySQL Password : ****

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam MYSQL sunucu adresinde hata yapmışsınz, ben değiştirip dosyayı tekrar yükledim. Şimdi çalışıyor. Sunucu adını bu şekilde yazmalısınız.
   $mysql_host="sql212.0fees.net";

 4. Akif TURAN demiş ki

  ziyaretçi defteriniz çok işime yaradı öncelikle bir de buradan teşekkür etmek istiyorum(bilgisayarbilişimden teşekkür etmiştim :) )

  bir sorunum var hocam, dün herşey normaldi ancak bugün veritabanı bağlantısında sorun var diyor. siteden sorun vardır belki dedim ama başka kullanıcıların defterlerinde sorun yok. veritabanımı sildim tekrar oluşturdum adını falan değiştirdim ama nafile :(
  sorun ne olabilir acaba? şimdiden teşekkürler

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Bazen sitede sorun meydana gelebiliyor. Site aynı olsa da hesapların MYSQL sunucuları farklı olduğu için bir hesabınki çalışırken diğerinin veritabanı bağlantısında sorun oluşabilir. Hesap bilgilerinizi yazarsanız yardımcı olabilir.

 5. ibrahim demiş ki

  hocam ftp klasörüne bağlanamıyorum.
  Mesaj Kurallarındaki
  Sizin isminizle yazılan fakat size ait olmayan mesajları ahmetfx@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz uyarısındaki email adresini nasıl değiştirebilirim.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   FTP ile ayarlar.php dosyanızı alın ve $yoneticieposta değerini değiştirdikten sonra tekrar yükleyin.

 6. ibrahim demiş ki

  hocam teşekkür ederim. emeğiniz ödenmez. teşekkürler.

 7. ibrahim demiş ki

  Welcome to 0fees.net your account details are:
  Cpanel URL : http://cpanel.0fees.net
  Cpanel Username (FTP/SQL): fees0_6800416
  Cpanel Password (FTP/SQL): ******
  MySQL Hostname: sql204.0fees.net
  MySQL Username (FTP/SQL): fees0_6800416
  MySQL Password (FTP/SQL): ******
  FTP Server: ftp.0fees.net
  FTP Username (FTP/SQL): fees0_6800416
  FTP Password (FTP/SQL): ******
  Website URL: http://brhmdyd.0fees.net
  Document Root :

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam ayarlar dosyanızda hiçbir değişiklik yapmadığınız gözüküyor. Ben gerekli ayarları girip siteye yükledim. Yönetici adı ve şifrenizi ayarlar.php dosyasını sitenizden indirerek öğrenebilirsiniz. Defteriniz şu an çalışıyor.

 8. ibrahim demiş ki

  Ahmet hocam ayarları yapıyorum ama 'Veritabanı bağlantı hatası. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.Tablo olusturma basarisiz, daha onceden olusturulmus olabilir ya da baglanti ayarlarinizde hata var' uyarısı geliyor. bi türlü halledemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam defter adresinizi ve bağlantı ayarlarınızı yazar mısınız? (Mesajda gözükmeyecek, şifreyi **** olarak değiştireceğim.)

 9. Tegasus demiş ki

  Hocam çok teşekkür ederim.çalışıyor evet.Başarılarınızın devanını diliyorum.

 10. Tegasus demiş ki

  Hocam evet,veritabanı ismindeki yanlışlığı kontrol ettiğimde fark ettim ama pek bir şey değişmedi.Söylediğinizi gibi dosyayı indirip tekrar yükledim,ayarlar php yi değiştirmediğim halde sorun çözülmedi.

  Bir sorun olduğunu sanmıyorum ama zahmet olmazsa eger bir de siz göz atın.
  Welcome to 0fees.net your account details are:
  Cpanel URL : http://cpanel.0fees.net
  Cpanel Username (FTP/SQL): fees0_6798296
  Cpanel Password (FTP/SQL): ******
  MySQL Hostname: sql305.0fees.net
  MySQL Username (FTP/SQL): fees0_6798296
  MySQL Password (FTP/SQL): *******
  FTP Server: ftp.0fees.net
  FTP Username (FTP/SQL): fees0_6798296
  FTP Password (FTP/SQL): ******
  Website URL: http://tegasus.0fees.net
  Document Root :

  çalıştığım boş sayfa kodu:  Not: upload için filezila kullanıyorum.Upload sırasında yüklenmedi uyarısı veriyor yeniden yüklüyor(kendi kişisel sitemde de fotoğraf yüklerken benzer bir hatadan fotolar yarım çıkmıştı)ondan kaynaklı bir sorun olabilir mi?Aklıma başka bir neden gelmiyor :(

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam mesajdaki ayarları kullanarak kur.php'yi çalıştırdım ve ziyaretçi defteriniz şu anda çalışıyor. Deneyip tekrar dönerseniz sevinirim.Yorum Yazın