Okul Siteleri İçin Mezunlar Sayfası

22 Oca 2012 Paz 86 yorum

Ziyaretçi defteri ve anketin ardından şimdi de mezunlar sayfası ekleyerek okul sitenizi daha dinamik hale getirebilirsiniz

Bu yazımda bir türlü fırsat bulup da şablona (ziyaretçi defteri ve anket altyapısına) uyarlayıp yayınlayamadığım mezunlar sayfası bölümünün kurulum ve siteye entegre edilmesinden bahsedeceğim. Daha önce de belirttiğim gibi gelişmiş bir sistem değil, fakat bu konuda oldukça istek almamdan dolayı bu yazıyı yazıyorum. Vakit bulabilirsem istekleriniz ölçüsünde bu sayfaları daha da geliştirebiliriz.


İlk Adım:

Şayet daha önce hiçbir şekilde önceki yazılarımda anlattığım (ziyaretçi defteri ve anket konularında) PHP&MYSQL destekli dinamik alana sahip değilseniz buraya tıklayarak ücretsiz bir hesabın nasıl açıldığını öğrenebilirsiniz.


Mezunlar Sayfasının Özellikleri:

 • Okul şablonu ile tam uyumlu
 • Mezun öğrenciler arasında mesajlaşma
 • Mezun öğrencileri mezuniyet yılına ve mesleğe göre listeleme
 • Unutulan şifreyi kullanıcı e-posta adresine gönderme


Ayarların Yapılması:

Arşiv dosyasındaki ayarlar.php dosyanız aşağıdaki gibi olmaldır. (Ziyaretçi defteri ve anketten tek farklı $okulsitesi değişkeni.)

$mysql_host="localhost"; //MYSQL sunucu adresi
$mysql_kullanici="root"; //MYSQL kullanici adi
$mysql_sifre="1234"; //MYSQL kullanici sifresi
$mysql_veritabani="mezunlar"; //MYSQL veritabani adi
$site="http://127.0.0.1:4001/dumlupinar/"; //Sunucunun tam adresi (MEB sunucusu degil) Örnegin; http://dsoyarslan.0fees.net/

$yoneticiadi="ahmetfx"; //Yönetici oturumu açmak için kullanici adi
$yoneticisifre="1234"; //Yönetici oturumu açmak için sifre
$yoneticieposta="ahmetfx@eposta.com"; //Yöneticiye mesajlari bildirmek için e-posta hesabi
$yoneticiadsoyad="Ahmet SOYARSLAN"; //Yöneticinin gerçek adi ve soyadi
$okuladi="Mardin Dumlupinar Ilkögretim Okulu"; //Okulun tam adi
$okulsitesi="http://okulweb.meb.gov.tr/47/01/540330/"; //Okul sitesinin tam adresi
$epostagonder="evet"; // Ziyaretçi defterine yeni mesaj birakildiginda ve mezunlar sayfasina yeni kayitlarda yönetici hesabina e-posta gönder. (Her sunucu desteklemeyebilir.)

$sayfalama=10; // Her sayfada gösterilecek mesaj sayisi
 

Kurulum:

Tüm dosyaları PHP destekli sunucunuza yükleyin ve tarayıcınızdan mezunlarkur.php dosyasını açın. Mezunlar ve Mesajlar tablolarının oluştuğuna dair bilgi mesajı alacaksınız. Kurulum bu şekilde tamamlanmış oluyor.
 

Sistemin Okul Sitelerine Eklenmesi:

Tıpkı ziyaretçi defterinde olduğu gibi çerçeve (iframe) kullanarak bu dinamik sayfaları MEB sunucumuzdaki okul sitemize ekleyeceğiz. Tek farkı burada birden fazla sayfamız olacak. Bu sayfaları hazirlikasamasinda.html isimli boş sayfadan kopyalayarak elde edebilirsiniz. Elde ettiğimiz bu sayfaları MEB sunucumuza yüklüyoruz.

 • Mezun Kayıt Sayfası = mezunkayit.php
 • Mezun Öğrenci Giriş Sayfası = mezungiris.php
 • Mezun Listeleme = mezunlar.php
 • Özel Mesajlar = mesajlar.php


Okul şablonuna entegre etmek oldukça kolay...

Kullanım:

Ayarlar dosyanızda belirttiğiniz yönetici kullanıcı adı ve parolasıyla mezun giriş sayfasından giriş yaparak kaydolan öğrencilerinizi onaylayabilirsiniz.

Gerekli dosyaları indirmek için tıklayın.

Sorun ve önerilerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle...

Güncelleştirmeler (08.02.2012) :

 • Görselliği artırılmış form öğeleri (düğmeler, metin kutuları ve listeler)
 • Jquery ile açılan mesaj gönderme kutusu
 • Daha düzenle kodlama
 • Bilgi, uyarı ve hata mesaj bildirimleri
 • Üye olmayanların da kayıtlı mezun öğrencileri listelemesine izin verildi.
 • Özel mesaj ve üye silme işlemi sırasında artık onay isteniyor.

Güncelleştirmeler (09.02.2012) :

 • Listelemede yeni üye olan mezunlar vurgulanıyor.
 • Yeni üyelikler e-posta ile yöneticiye bildiriliyor.

Önizleme:

Aşağıda çeşitli sayfalardan alınmış ekran görüntülerini inceleyebilirsiniz.

 

52552 kez okundu.

86 Yorum Var

 1. Sivas Selçuk Ortaokulu demiş ki

  Sayın Hocam Mezunlar çalışmanızı uzun uğraşlardan sonra ve sistemi kavrayandan sonra okul sitemize biraz da düzenleme yaparak ve tek bir sayfadan giriş olacak sekilde eklemeyi başardım. Ellerinize sağlık güzel bir çalışma. Ancak yüklediğimiz 0fees.net/ de tabloyu oluşturmadı bende comeze.com da üyelikle yükledim gayet güzel çalışıyor. Ama bu free hostinglere ne kdar güvenebiliriz orası meçhul.

  Çalışmayı görebileceğniz link: http://www.sso.meb.k12.tr/

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Teşekkür ederim, gerçekten dolu dolu bir web sitesi hazırlamışsınız. Ücretsiz hostlara çok da güvenemeyiz elbette. Hiç olmadık bir nedenden dolayı hesabı kapatabilirler ya da hizmeti durdurabilirler, sonuçta sadece reklam amaçlı bir hizmet veriyorlar. En iyisi 20-25 TL'lik hostlardan alıp tamamen kendimize ait olan bir alanda dosyaları yayınlamak. Ama birçok okulda bu yıllık ücreti gereksiz görebilir. Şu an için en iyi çözüm yine bu ücretsiz hostlar oluyor maalesef.

 2. muallimfb demiş ki

  Meuznlar çalışmanızı kurdum ilk önce yöteci girişi yapamıyordum çünkü yönetici şifresi 8 karakterden fazlaymış. Düşürdüm giriş yapabildim. Ancak deneme amaçlı iki kayıt yaptım yapıldığı da mezun kayıt sayfasında iki kayıt onay bekliyor diyor. Ama yönetici olarak girdiğimde Yönetici olarak siteye giriş yaptınız. Çıkış yapmak için buraya tıklayınız. yazısından başka bir şey gözükmüyor.
  Nedenini bir türlü bulamadım.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Başarılı giriş yaptıktan sonra mezunlar.php dosyasına gitmelisiniz. O kısımda tüm mezun öğrencileri liste halinde görebilirsiniz.

 3. muallim fb demiş ki

  Hocam merhabalar. Çalışmalarınız gerçekten güzel. Bende mezunlar çalışmanızı http://www.selcukoo.comeze.com/mezungiris.php sitesine (free) ekledim ancak kurulumu tamamlamama rağmen ayarlar.php dosyasında belirttiğim yönetici adımla ve parolamla bir türlü giriş yapamadım. Bu durumun sebebi ne acaba

 4. Süleyman demiş ki

  Hocam eğer yeni meb.k12 sitelerinden kullanıyorsanız bize bu modülün nasıl entegre edileceğini anlayacağım bir dille ifade ederseniz minnetkar kalacağım.meb kaynak dosyalara erişim izni vermiyor, yani ftp transferi yok.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Normal sayfa ekleme kısmına geliyoruz ve sayfada HTML düzenleyci bölümüne geçip oraya çağırmak istediğimiz sitenin adresini IFRAME kodu ile birlikte yazıyor. Eski web site şablonumda olduğu gibi.

 5. Süleyman demiş ki

  Hocam Merhaba, Okullarımız artık standart web sitesi kullanıyor. Bu çalışmayı bu sitelerde de kullanabilir miyiz. Bir de fotoğraflı olması çok daha iyi olmaz mı.Teşekkürler

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   IFRAME ile dilediğiniz sayfada kullanabilirsiniz hocam. Hem defteri, hem anketi hem de mezunlar sayfasını ben bu şekilde entegre ettim.

 6. ismail bilr demiş ki

  Ahmet hocam çalışmalarından ötürü tebrik ederim. Mezunlar sayfasını kurdum ve sorunsuz çalışıyor. Ama Türkçe karakter içeren (ı,İ,ş,ğ,ü,ç,ö) kelimeleri kabul etmiyor.


  mesela şöyel bir yorum eklenince:

  tebrik ederim hayırlı olsun.

  Onay kutusunda şöyle çıkıyor.

  tebrik ederim hay

  yani "ı" harfinden sonraı yok. Bu diğer karakterler içinde geçerli. Sorun ne olabilir.

  Okul sitesinde iframe içinde gösteriyorum yorum yapıp gönder deyince beyaz sayfa geliyor. İframe haricinde yaparsam hiçbir sorun yok.

  Bu arada ücretsiz hostlara değil kendi siteme ekledim. Bu yüzden diğer sorunlar olmuyor. mezunlar ve ziyaretci defterinde aynı sorunlar var. Ayrıca ifadeler iconlarının hiçbiri çıkmıyor. Mesaj yaz kutusunun altı bomboş.

  Yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Dosyaları düzelnediğini editör program UTF-8 olarak kaydetmemiş ise karakter sorunu yaşayabilirsiniz.

   Gönderim sırasında boş sayfaya gitmesi ise ayarlar dosyanızda site ismini yanlış tanımlamanızdan kaynaklanıyor olabilir.

   İfadelerin gözükmemesi muhtemelen dosyaların eksik yüklenmesindendir. İfade dosyalarını da yüklerseniz sorun çözülür sanırım.

   Site adresinizi yazarsanız daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım.

 7. ismail demiş ki

  Ahmet hocam çok teşekkürler. Hepsini yükledim. Ama iframe içine hangi linki koyacağım. siteadı.com/.............. bu noktalı kısma ne gelecek. Yönetici girişini nerden yapacağım. Hep parça parça çıkıyor bunlar.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Her bir dosyanın amacı farklı. Mezunların listelendiği, giriş ve kayıt sayfaları ile özel mesajlaşma sayfaları farklı. Bu yüzden her biri için bir HTML sayfa oluşturup her birine bu HTML sayfalarına IFRAME ile çağırmalısınız. Giriş yapmak için Mezun Giriş sayfanıza yönetici kullanıcı adı ve şifreniz ile girmeniz yeterli.

 8. ozgur demiş ki

  ahmet hocam sayfamdaki mezunlar ya da ziyaretçi defteri bölümüne girdiğimde free web hosting diye bir reklam geliyor bunu nasıl ortadan kaldırabilirim.
  linkteki gibi
  http://okulweb.meb.gov.tr/03/07/414221/ziyaretcidefteri.html

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam stil dosyasına (stil.css) şu şekilde bir satır ekleyip dener misiniz?
   #facebox { display:none !important; }

 9. Mustafa SALEP demiş ki

  Hocam Kayıt olan mezunları nasıl onaylıyoruz acaba..bulamadım kusura bakmayın

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Yönetici girişi yaptığınızda Mezunlar listesinde herhangi bir kişi üzerine geldiğinizde Onayla düğmesi çıkıyor.

 10. Mustafa demiş ki

  hocam okul sitesine nasıl ekliyoruz acaba.. beceremedim kodları filan nereye yapıştırıyoruz

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Hocam IFRAME kullanarak HTML sayfalarına bu içerikleri çağırıyoruz.Yorum Yazın