BTY: Bilgi Paylaşım Araçları

12 Oca 2014 Paz 42 yorum

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi için hazırladığım sunu.

Bilgi Paylaşımı İçin Araçlar başlığı altında yer alan İşbirlikli Yazarlık (Ör: Viki), Çoklu Ortam Paylaşımları (Ör: YouTube, Flickr), Web Günceleri (Ör: Bloglar), Etiketleme ve Sosyal İmleme (Ör: Delicious), Sosyal Medya Kullanımı (Ör: Facebook, Twitter vb.) ve Dijital Kimlik Oluşturma (Ör: Linkedin) konuları için hazırladığım sunuyu paylaşıyorum.

 

Bilgi Paylaşım Araçları

İçindekiler:

 • İşbirlikli Yazarlık
 • Çoklu Ortam Paylaşımları
 • Web Günceleri
 • Etiketleme ve Sosyal İmleme
 • Sosyal Medya
 • Sosyal Ağlar Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 • Dijital Kimlik


Giriş

Tüm Slaytlar

Dosya Bilgileri: 5.4MB

Sunu Bilgileri: 21 Slayt, Görseller, Animasyonlar ve Geçiş Efektleri

Gereksinim: En azından PowerPoint 2007

Hedef Kitle: 5. ve 6. Sınıflar

İndirme Bağlantısı: İndirmek için tıklayın.

Alternatif İndirme Bağlantısı: Yukarıdaki bağlantısa sorun yaşıyorsanız tıklayın.

 

Not: İndirme linklerinde yaşadığınız sıkıntıları yorum olarak belirtirseniz sevinirim. Linkleri yenileyebilir veya alternatif linkler ekleyebilirim.

Not: Sunumları Office 2013 ile hazırladığım için bazı geçişler ve animasyonlar, hatta yazı tipleri eski sürümlerde düzgün gözükmeyebilir.

46212 kez okundu.

42 Yorum Var

 1. melis demiş ki

  güzel

 2. Murat demiş ki

  Hocam linkte sorun var. Düzeltirseniz sevinirim.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Kontrol ettim sıkıntı gözükmüyor, tekrar dener misiniz?

 3. elif demiş ki

  hocam ellerinize sağlık teşkkürlerrr

 4. Adınızhasan konak demiş ki

  çok emek sarf etiniz için teşekür ederiz

 5. glzr demiş ki

  hocam merhaba bu sunumları hangi sıralamaya göre çocuklara vereceğiz birde ders notları olarak bu sunumları mı kullanalım.ders işleme yöntemimiz nasıl olmalı beden eğitimi öğretmeni olduğum için biraz sıkıntı yaşiyorum yardımcı olursanız sevınırım.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Merhaba hocam.
   Yıllık planınıza göre sunuları takip edebilirsiniz. Her sununun yıllık planda veya öğretim programında yer alan hangi konuya ait olduğu özet kısmında yazıyor. Genellikle dersleri sunu ile paralel olarak götürüyorum. Böylece anlatmak istediğim hiçbir noktayı atlamamış oluyor. Ders notları için BilgisayarBilisim.Net'ten faydalanabilirsiniz. Ben anlattığım kısımları kısa kısa yazdırıyorum.

 6. abdullah demiş ki

  Sayın Hocam; 4. slaytta "Sadece ses veya görüntünün olduğu ortama çoklu ortam diyemezken, her ikisini içeren ortama çoklu ortam diyebiliriz." yazmışsınız bu tamam anladım yalnız 5 .slaytta "Youtube bir video paylaşım sitesi iken Flickr ve Instagram ise birer resim ve fotoğraf paylaşma çoklu ortam siteleridir." yazıyor. Şimdi sadece görüntü olan resim yada fotoğraf çoklu ortam mı oluyor. Burada bir tezat yok mu? Açıklarsanız sevinirim.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Açıklamaya çalışayım hocam. Çoklu ortam tanımı Vikipedi'de şöyle yer alıyor:

   "Çoklu ortam; metin, görüntü, grafik, çizim, ses, video ve animasyonların bilgisayarda gösterilmesi, dosyalarda saklanması, bilgisayar ağından iletilmesi ve sayısal olarak işlenmesi ile ilgili bir kavramdır. Çoklu ortam dediğimiz zaman, çeşitli türdeki bilgi kaynaklarının bir arada olması anlaşılmaktadır.Bir örnekle açıklarsak; sadece ses veya görüntü, bilginin gösterildiği birer ortamdır; bunlar bir araya getirildiğinde ise çoklu ortam olarak adlandırılmaktadır."

   Normalde fotoğraflar tek başına bir ortam oluyor. Ama bu fotoğraf paylaşım sitelerinde aynı zamanda yazılar/yorumlar da paylaşılıyor. Hem fotoğraf hem yazı olduğu için iki ortam bir arada olmuş oluyor. Bu yüzden çoklu ortam olarak kabul ediyoruz.

 7. Yunus Emre AVCU demiş ki

  Elinize sağlık hocam. Bilgi ve İletişim teknolojileri derslerinde de kullanılabileceğini düşünüyorum. Sunumlar ilgi çekici ve keyifli olarak hazırlanmış.

 8. Ergün SERT demiş ki

  Allah razı olsun kardeşim

 9. melike demiş ki

  güzel

 10. ela demiş ki

  vay güzelYorum Yazın