Microsoft Office Yeterli Bellek/Disk Alanı Yok Hatası ve Çözümü

15 Ağu 2015 Cmt 64 yorum

Microsoft Office 2013 kullanırken karşılaşmış olabileceğiniz bu hatanın çözümü aslında çok basit.

İnternet üzerinden indirdiğim bir Excel belgesini açarken aşağıdaki hata ile karşılaştım.

"Microsoft Excel yeterli bellek ya da disk alanı olmadığından daha fazla belge açamıyor veya kaydedemiyor."

Hata gerçekten çok ilginç. 8GB RAM'e sahip 1TB sabit diskli bir bilgisayarda olunca daha da ilginç oluyor. Araştırmalarım sonucunda genelde sanal belleği artırın, RAM takviyesi yapın gibi sonuçlar geliyor. Fakat çözümün bunlarla hiçbir ilgisi yok.

Çözüm Yöntemi:

Microsoft Excel/Word/PowerPoint'i açın ve Dosya menüsü altındaki Seçenekler'e tıklayın. Sol bölümden Güven Merkezi'ni seçin. Ardından Güven Merkezi Ayarları düğmesine tıklayın ve açılan ekranın sol bölümünden Korumalı Görünüm seçeneğine tıklayın. Gelen ekrandaki her üç seçeneğin de işaretini kaldırın ve Tamam düğmesine tıklayarak pencereleri kapatın.

Hepsi bu kadar. Bellek hatası uyarısından dolayı açılmayan belgelerinizi artık açabilirsiniz. Bu hatanını çözümü ile ilgili Türkçe kaynak olmadığı için yazma gereği hissettim. Umarım faydalı olmuştur.

58033 kez okundu.

64 Yorum Var

 1. Thilus demiş ki

  Emeğinize sağlık

 2. Eywallah demiş ki

  microsoftun sitesinde bile bu cevap yok. eline sağlık kardeşim

 3. MUTİ demiş ki

  TAVSİYENİZ NEREDEYSE 1 YILDIR UĞRAŞTIĞIM BİR SORUNU ÇÖZÜME ULAŞTIRDI ALLAH RAZI OLSUN

 4. Samet A demiş ki

  çok teşekkür ederim isterseniz şunu notunuza eklemenizde fayda olabilir office bazındaki bütün sürümlerde etkili bir sonuç veriyor.Powerpoin yolunu gösterdiniz ben Excell de yaşadım ve sonunca ulaştım,sağlıcakla kalın.

 5. Azkan demiş ki

  Ben Mendeley programını kurmaya çalışırken aynı sorunla karşılaşıyorum ve biliyorum ki bilgisayarda yer çok. ama 8 GBlık yer açmak için bilgisayarınıza şöyle böyle yapın demektedir. Benim word exel ve pptler ingilizce ve properties bölümünü açıyorum dediğiniz anlamda sağda bir güvenlik bölmesi bulamadım. yardım lütfen. ayrıca bu yöntem inş bir yazılımı indirirken verilen hatayı da çözer

 6. Yasin demiş ki

  Çok teşekkürler.İnternetten arayıp da çözümünü bulmak bile zor.Fakat anlamadığım neden bazı bilgisayarda güven merkezi bu soruna sebep oluyor bazısında sebep olmuyor? Bu sorun bence göründüğünden daha karmaşık.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Dikkat ederseniz sorun ile çözümün uzaktan yakından hiçbir ilgisi yok. Yazılımsal bir hata gibi gözüküyor. Yeni Office sürümünde belki giderilmiş olabilir.

 7. erdem b demiş ki

  çok teşekkürler

 8. muzaffer demiş ki

  cok teşekürler

 9. orhan demiş ki

  ÇOK İŞE YARADI.

  Teşekürler.

 10. Ali Ç. demiş ki

  Çok teşekkür ederim sorun ortadan kalktı..Yorum Yazın