MAC Adresi Korumalı Kablosuz Ağlara Erişim

07 Ağu 2010 Cmt 39 yorum

Kablosuz ağ listenizde şifresiz gözükmesine rağmen bağlanamadığınız ağlar mı var? İşte çözüm!

Öncelikle bu yazıyı yazmamın nedeni, MAC adresi korumasının çevredeki kullanıcıları kablosuz ağınızdan uzak tutmak için çok zayıf bir yöntem olduğunu göstermek.

Hemen her dizüstü bilgisayar kullanıcısı bulunduğu yerdeki kablosuz ağlara gözatar. Gün geçtikçe güç kaybeden ve güvenirliğini yitiren kablosuz şifreleme teknikleri olan WEP, WPA ve WPA-2 gibi şifreleme yöntemleri kullanmayan, bunun yerine modemi sadece kendi bilgisayarının MAC adresinin bağlanmasına izin verecek şekilde yapılandırmış olan kullanıcılar olabilir. Siz bu ağları şifresiz olarak görseniz dahi bağlanmak istediğinizde sorun çıkacaktır.

MAC korumalı bir kablosuz modeme bağlanmak iki adımdan oluşuyor. İlk adımda modeme bağlı kullanıcının MAC adresini öğrenmeliyiz. Bu adresi öğrenmemiz için kişinin mutlaka kablosuz bağlantı ile modemine bağlantı kurmuş olması gerekir. Eğer ethernet kablosu ile internete giriyorsa bu yöntem işlemeyecektir.

İkinci adımda kendi bilgisayarımızın kablosuz ağ kartı MAC adresini öğrendiğimiz MAC adresi ile değiştiriyoruz.

 

Modeme Bağlı Kullanıcıların Bulunması:

Bu adım için sırf Hacking amaçlı araçlar içeren bir Linux dağıtımı kullanacağız: BackTrack. Son olarak 4. sürümü çıkan BackTrack ile şifreli ağları kırmak da mümkün, ilerki bir yazımda bu konuya da değineceğim.

BackTrack 4buradaki adresten indirerek bir DVD'ye yazın. Tavsiyem işletim sisteminin daha hızlı çalışması için ISO dosyasını Unetbootin programını kullanarak USB belleğinize yüklemeniz. Unetbootin'i indirmek için tıklayın.

BackTrack 4 ile bilgisayarınızı başlatın.(Boot seçeneğini kullandığınız medyaya göre (USB bellek veya DVD) değiştirin). 1024x768 Frame Buffer seçeneği ile işletim sistemini başlatın. En son ekrana gelen komut satırına startx yazarak masaüstünü açın.


Ağ kartının adını komut penceresine iwconfig yazarak öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir komut derleyici sayfasına (Windows'taki Komut İstemi gibi) kismet yazarak Kismet programını çalıştırın. Kismet'te önce sunucuyu başlatın ardından kaynak olarak wlan0 (sizin ağ kartınıza farklı bir isim verilmiş olabilir) yazın. Kismet şifreli şifresiz tüm ağları bulacaktır. Menüde View/Clients seçeneğine tıklarsanız ağa bağlı bilgisayarların MAC adreslerini de görebilirsiniz. MAC korumalı ağı seçin ve eğer şanslı iseniz modeme en az bir kullanıcı bağlanmıştır. Aksi takdirde birinin bağlanmasını beklemelisiniz.


Görüldüğü üzere ilk adres kullanıcıya ait, ikincisi de modeme.

Clients yani istemci listesinde bir MAC adresi gördüğnüzde (modeminki de burada gösterliliyor, alacağınız adresin modemin adresi olmadığından emin olun) bunu not edin. Artık BackTrack 4'ü kapatabilirsiniz.

 

Ağ Kartının MAC Adresini Değiştirmek:

MAC adresini kolayca değiştirebilen iki program var. Mac MakeUp minik boyutlu ve kurulum gerektirmeyen bir yazılım. MAC adresini değiştirmek istediğini kartı seçip yeni adresi girdikten sonra Change düğmesi ile yeni MAC adresini aygıta atayabiliyorsunuz. Mac MakeUpburadan indirebilirsiniz. Diğer yazılım ise Technitium MAC Address Changer. Bu yazılım MAC adres değişiminin yanı sıra IP atamaları da yapabiliyor. İndirmek için buraya tıklayınız.


Mac MakeUp ile MAC adresini değiştirmek mümkün.

 

MAC adresimizi de "başarılı" bir şekilde değiştirdikten sonra artık kablosuz ağa girebiliriz. MAC adresinizin değiştiğinden emin olmak istiyorsanız Technitium MAC Address Changer yazılımını öneriyorum. Bu yazılım kesin olarak değişip değişmediğini gösteriyor.


Everest ile de MAC adresinin değişimini doğrulamak mümkün.

 

Güncel Sürücülere Dikkat:

Aygıt sürücülerini güncellemek her zaman iyi olmayabilir. Intel kablosuz kartları için çıkardığı son sürücülerde MAC adresinin değişimine izin vermiyor. Bu yüzden daha önceki sürücü versiyonlarını kurmanızı öneriyorum.  (11.1.0.86 sürümünde değiştirilebiliyor.)

Bu konuyu internette araştırdığımda forumlarda Windows Vista ve 7'de MAC adresi değişmiyor şeklinde yazılar okudum. Bunun üzerine XP kurmaya karar verdim. Elimdeki şifrenin çalışmaması üzerine XP kurmak yerine Intel'in XP sürücülerini Windows 7'ye kurdum ve olumlu sonuç aldım. MAC adresi değişiyordu fakat ağda sorunlar çıkıyordu. Bilgisayarla birlikte gelen Vista sürücüleri ise tüm sorunları ortadan kaldırdı. Artık ağ sorunu yok ve MAC adresi başarılı bir şekilde değişebiliyor.

WEP ve WPA şifreli kablosuz ağlara bağlanmak ile ilgili de kısa bir süre sonra bir yazı yaynlayacağım.

56757 kez okundu.

39 Yorum Var

 1. Serkan demiş ki

  Android telefonumun mac adresi okulumuzun bilgisayarında engellendi mac adresimi program la değiştirdiğim halde nete giremiyorum ne yapabilirim

 2. ömer demiş ki

  Selam ben mac adresi olan bir internet sunucusuna baglıyım internete giriyorum herşey normal yanlız oyunlar acılmıyoru wireless koruması var sanırım oyunlara nasıl girebilirim teşekkurler.

 3. Adınızmelih demiş ki

  Telefondan nasil değistiririm

 4. memiş demiş ki

  ip değiştirdim . yine olmadı şimdi benim sıkıntım bu şirketin ağına bağlı pclerin mac adreslerine nasıl ulaşabilirim backtrak ile teşekkürler.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Ağa dahil olmadan MAC adreslerini alamazsınız. Fakat Backtrack dağıtımı içerisindeki çeşitli yazılımlarla kablosuz ağ üzerinden veri aktarımı yapan bazı bilgisayarların MAC adresine ulaşmanız mümkün olabilir.

 5. memiş demiş ki

  dostum çalıştığım şirketin wifi internet agına bağlanıyordum web şifrelemeli. uzun zaman bağlandım. daha sonraları internete bağlanıyor ama internete girmiyor ip almıyor. taplet ile denedik tlfon ile denedik vs cihazlar ile denedik artık girmiyor. şifrede bi yanlışlık yok. bu engeli nasıl aşabiliriz teşekkürler.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Cihazda sıkıntı olabilir. Veya kablosuz ağın yayın kanalı ayarını değiştirmeniz gerekebilir. Elle IP vererek bağlanmayı deneyin bir de.

 6. osman demiş ki

  Modem arayüzü ne bağlanmak için kullanıcı adı ve şifre istiyor onu da ben bilmiyorum bu konuda yardımcı olabileceğiniz bir fikriniz var mı?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Modemin marka ve modeline göre fabrika tanımlı şifreleri internette bulabilirsiniz.

 7. A.samet demiş ki

  Hocam baska uzak mobilden brutut ve ag baglantilarini kulanmadan mac adresini alabilirmisin

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Karşı tarafa bağlanmadan MAC adresini öğrenemezsiniz. Kendi bilgisayarınız ise çeşitli yazılımlarla veya ağ bağlantıları özelliklerinden öğrenebilirsiniz sadece.

 8. usta demiş ki

  Telden wifi den sifreyi giriyorum ama modemden onaylanmasi gerekiyormus...
  .........,,,,,,,.,..,
  Bilgisayarda wifi ile bagli ve izin verilmis ben bu pc nin everest ile mac adresini ogrendim ...,,
  simdi bu mac adresini telefona nasil aktaricam

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Telefonda MAC adresi değişimi yapılamıyor. Kesin olmamakla birlikte belki root işlemi gerçekleştirildikten sonra yapılabilir.

 9. emre demiş ki

  mrb hocam.ben bi komşumuzun modeminden bağlanıyorum.şifresini onlara gittiğimizde kaydetmiştim.her neyse yardımcı olmanızı istediğim konu onun PC ye ulaşabilirmiyim.bu konulardan pek anlamıyorum ama mutlaka ulaşmam lazım.kötü bi amaç için kullanmicam bi hırsızlık oldu onun aydınlatılması için bu çok önemli.

 10. Gökhan demiş ki

  Aztech dsl605ew moıdem var mac engellemeyi açtılar mac adresimi değişstirsemde hala engelliyim ve diğer telefonlardan da denedim girmiyor şifre aynı yani onda sorun yok nasıl kaatabiliriz acaba? backtrack yardımı olurmu?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   MAC adresi engellemesi olduğundan emin olmanız gerekiyor. İzinli bir MAC adresini taklit edebilirsiniz.Yorum Yazın