MAC Adresi Korumalı Kablosuz Ağlara Erişim

07 Ağu 2010 Cmt 39 yorum

Kablosuz ağ listenizde şifresiz gözükmesine rağmen bağlanamadığınız ağlar mı var? İşte çözüm!

Öncelikle bu yazıyı yazmamın nedeni, MAC adresi korumasının çevredeki kullanıcıları kablosuz ağınızdan uzak tutmak için çok zayıf bir yöntem olduğunu göstermek.

Hemen her dizüstü bilgisayar kullanıcısı bulunduğu yerdeki kablosuz ağlara gözatar. Gün geçtikçe güç kaybeden ve güvenirliğini yitiren kablosuz şifreleme teknikleri olan WEP, WPA ve WPA-2 gibi şifreleme yöntemleri kullanmayan, bunun yerine modemi sadece kendi bilgisayarının MAC adresinin bağlanmasına izin verecek şekilde yapılandırmış olan kullanıcılar olabilir. Siz bu ağları şifresiz olarak görseniz dahi bağlanmak istediğinizde sorun çıkacaktır.

MAC korumalı bir kablosuz modeme bağlanmak iki adımdan oluşuyor. İlk adımda modeme bağlı kullanıcının MAC adresini öğrenmeliyiz. Bu adresi öğrenmemiz için kişinin mutlaka kablosuz bağlantı ile modemine bağlantı kurmuş olması gerekir. Eğer ethernet kablosu ile internete giriyorsa bu yöntem işlemeyecektir.

İkinci adımda kendi bilgisayarımızın kablosuz ağ kartı MAC adresini öğrendiğimiz MAC adresi ile değiştiriyoruz.

 

Modeme Bağlı Kullanıcıların Bulunması:

Bu adım için sırf Hacking amaçlı araçlar içeren bir Linux dağıtımı kullanacağız: BackTrack. Son olarak 4. sürümü çıkan BackTrack ile şifreli ağları kırmak da mümkün, ilerki bir yazımda bu konuya da değineceğim.

BackTrack 4buradaki adresten indirerek bir DVD'ye yazın. Tavsiyem işletim sisteminin daha hızlı çalışması için ISO dosyasını Unetbootin programını kullanarak USB belleğinize yüklemeniz. Unetbootin'i indirmek için tıklayın.

BackTrack 4 ile bilgisayarınızı başlatın.(Boot seçeneğini kullandığınız medyaya göre (USB bellek veya DVD) değiştirin). 1024x768 Frame Buffer seçeneği ile işletim sistemini başlatın. En son ekrana gelen komut satırına startx yazarak masaüstünü açın.


Ağ kartının adını komut penceresine iwconfig yazarak öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir komut derleyici sayfasına (Windows'taki Komut İstemi gibi) kismet yazarak Kismet programını çalıştırın. Kismet'te önce sunucuyu başlatın ardından kaynak olarak wlan0 (sizin ağ kartınıza farklı bir isim verilmiş olabilir) yazın. Kismet şifreli şifresiz tüm ağları bulacaktır. Menüde View/Clients seçeneğine tıklarsanız ağa bağlı bilgisayarların MAC adreslerini de görebilirsiniz. MAC korumalı ağı seçin ve eğer şanslı iseniz modeme en az bir kullanıcı bağlanmıştır. Aksi takdirde birinin bağlanmasını beklemelisiniz.


Görüldüğü üzere ilk adres kullanıcıya ait, ikincisi de modeme.

Clients yani istemci listesinde bir MAC adresi gördüğnüzde (modeminki de burada gösterliliyor, alacağınız adresin modemin adresi olmadığından emin olun) bunu not edin. Artık BackTrack 4'ü kapatabilirsiniz.

 

Ağ Kartının MAC Adresini Değiştirmek:

MAC adresini kolayca değiştirebilen iki program var. Mac MakeUp minik boyutlu ve kurulum gerektirmeyen bir yazılım. MAC adresini değiştirmek istediğini kartı seçip yeni adresi girdikten sonra Change düğmesi ile yeni MAC adresini aygıta atayabiliyorsunuz. Mac MakeUpburadan indirebilirsiniz. Diğer yazılım ise Technitium MAC Address Changer. Bu yazılım MAC adres değişiminin yanı sıra IP atamaları da yapabiliyor. İndirmek için buraya tıklayınız.


Mac MakeUp ile MAC adresini değiştirmek mümkün.

 

MAC adresimizi de "başarılı" bir şekilde değiştirdikten sonra artık kablosuz ağa girebiliriz. MAC adresinizin değiştiğinden emin olmak istiyorsanız Technitium MAC Address Changer yazılımını öneriyorum. Bu yazılım kesin olarak değişip değişmediğini gösteriyor.


Everest ile de MAC adresinin değişimini doğrulamak mümkün.

 

Güncel Sürücülere Dikkat:

Aygıt sürücülerini güncellemek her zaman iyi olmayabilir. Intel kablosuz kartları için çıkardığı son sürücülerde MAC adresinin değişimine izin vermiyor. Bu yüzden daha önceki sürücü versiyonlarını kurmanızı öneriyorum.  (11.1.0.86 sürümünde değiştirilebiliyor.)

Bu konuyu internette araştırdığımda forumlarda Windows Vista ve 7'de MAC adresi değişmiyor şeklinde yazılar okudum. Bunun üzerine XP kurmaya karar verdim. Elimdeki şifrenin çalışmaması üzerine XP kurmak yerine Intel'in XP sürücülerini Windows 7'ye kurdum ve olumlu sonuç aldım. MAC adresi değişiyordu fakat ağda sorunlar çıkıyordu. Bilgisayarla birlikte gelen Vista sürücüleri ise tüm sorunları ortadan kaldırdı. Artık ağ sorunu yok ve MAC adresi başarılı bir şekilde değişebiliyor.

WEP ve WPA şifreli kablosuz ağlara bağlanmak ile ilgili de kısa bir süre sonra bir yazı yaynlayacağım.

55731 kez okundu.

39 Yorum Var

 1. emrah demiş ki

  Hocam emegine saglik ama mac adresini bildigim bir wifiye telefondan nasi baglanicam lutfen yardim et

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Sadece MAC adresini bildiğiniz bir ağa bağlanamazsınız.

 2. rtszzz demiş ki

  sımdı bn bu mac adresını degıstıgımde baskasının ethe-rnetınımı kullanıyorum ?

 3. ferhat demiş ki

  selam benim tabletten mac ile korunan bi modeme bağlanmak için onun bilgisayarında nereye kendi mac adresimi kaydetmem gerekiyo acaba ?

 4. semih demiş ki

  Dershanemizdeki modemlerde mac adresi koruması var android bir cihazla bu korumayı aşabilir miyim ? :)

 5. Sercen demiş ki

  MERHABA , benimde şöyle bir sorunum var yurtta kalan bir üniversite öğrencisiyim ve yurdun internetine cihazlarımızın MAC adreslerini kaydettirerek giriyoruz ancak benim telefonumun MAC adresi sürekli değişiyor ve değiştiği zaman internete bağlanamıyorum . Markası general mobile discovery bu değişimi nasıl engelleyebilirim ? yardımcı olursanız sevinirim

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   MAC adresleri sabittir değişmez, farklı bir sorun olabilir.

 6. 45kaan45 demiş ki

  selamlar hocam. bu mac adresin değişmemesi windows 7 ve windows 8 yazılımından kaynaklanmıyor mu yani windows 7 mac adress yazılımı XY:XX:XX:XX:XX:XX şeklinde burada X değerleri 0-9 ve A-F kadar değer alır iken Y değerleri sadece 2 .6 .A ve E değerleri alıyor yani yukarıdaki programlar zaten bunu yapıyorlar . Y değerini de X değeri gibi 0-9 ve A-F aralarındaki değerleri almadıktan sonra yukarıdaki programları kullanmaya gerek yok zaten bunu manuel olarak ta yapabiliyoruz yukarıdaki programları ve onlara benzer bir programı denedim ama hiçbiri Y değerini X değerleri gibi değiştirmiyor. ben bunu windows ta yapmak istiyorum linüx te oluyor mac değişiyor. hocam yukarıda bir video linki vermiştim orada windows 7 bunu yapıyor izlediyseniz sürücüyü yükledikten sonra güncelleştirmeyi yaptığı yazılımlar nereden bulabiliriz. hocam son olarakta macaddresss yazılım kodları nerede biz bu yazılımında değişiklik yapamaz mıyız?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   MAC adresi Ethernet kartına özgüdür. İşletim sistemine göre MAC adresinin farklı olması mümkün değil. Sadece bazı yazılımlar veya sürücü desteği ile MAC adresi değiştirilebilir. Bu değişim de yazılımsal bir değişim olduğu için aslında kartın MAC adresi yine aynı kalır.

   Ethernet arabiriminde birçok sürücü MAC adresi değişimine izin veriyor fakat kablosuz ağ bağdaştırıcılarında durum aynı değil.

 7. 45kaan45 demiş ki

  selamlar hocam. benim tek sorunum mac addressini deiğiştirememek windows 7 ultımate 64 bit işletim sistemi kullanıyorum mac adresini değiştiremiyorum wifi kartım Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter. nasıl değiştirebilirim yardımcı olabilir misiniz? bu sorun ile ilgili resimli yada daha açıklayıcı bir yazı yada video paylaşabilir misiz? ya da bu sorunu olanlar nasıl aştılar yardımcı olurlarsa sevinirim. youtube de şöyle bir video izledim ama bu sürücüleri nereden bulabiriz ne yapıyo ben tama olarak anlamadım
  https://www.youtube.com/watch?v=IxJ3F16eQlc

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Her sürücü MAC adresinin değişimini desteklemiyor. İnternet'ten eski/yeni sürücülerden bazılarını deneyebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim programları deneyebilirsiniz aynı zamanda. Ama MAC adresi değiştirmek için en sağlam yol Linux tabanlı bir işletim sistemi kurmak. MAC adresini kısa bir süre için değiştirmek için kurulum yapmadan çalışan Linux dağıtımlarını USB üzerinden çalıştırabilirsiniz.

 8. ahmet demiş ki

  1024x768 Frame Buffer seçeneği ile işletim sistemini başlatın

  demişssiniz ama buu seçeneği nerden bulabiliriz biraz daha açık yazabilir misiniz....

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Yeni Backtrack sürümlerinde başlatma farklı olabilir. İşletim sistemini başlatmanız yeterli. İlla ki bu seçenek ile açmak zorunda değilsiniz.

 9. ahmet demiş ki

  hocalarım ben backtarck programını nasıl bulurum bana bir yardmcı olabilir mi hangi verisyonunu indiricem

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Aşağıdaki adresten veya torrent sitelerinde indirip USB veya CD/DVD'ye yükleyebilirsiniz:
   http://www.backtrack-linux.org/downloads/

 10. ExKraL demiş ki

  Hocam Eyvallah Çok İşime Yardı İnan 2 Tıkla Değişti MAç Adresim Çok Çok Teşekkürler.. Bu Arada ilk Program Değil 2. Programı deneyin istediğinizi Yapacaksınız. Emin OlunYorum Yazın