MAC Adresi Korumalı Kablosuz Ağlara Erişim

07 Ağu 2010 Cmt 39 yorum

Kablosuz ağ listenizde şifresiz gözükmesine rağmen bağlanamadığınız ağlar mı var? İşte çözüm!

Öncelikle bu yazıyı yazmamın nedeni, MAC adresi korumasının çevredeki kullanıcıları kablosuz ağınızdan uzak tutmak için çok zayıf bir yöntem olduğunu göstermek.

Hemen her dizüstü bilgisayar kullanıcısı bulunduğu yerdeki kablosuz ağlara gözatar. Gün geçtikçe güç kaybeden ve güvenirliğini yitiren kablosuz şifreleme teknikleri olan WEP, WPA ve WPA-2 gibi şifreleme yöntemleri kullanmayan, bunun yerine modemi sadece kendi bilgisayarının MAC adresinin bağlanmasına izin verecek şekilde yapılandırmış olan kullanıcılar olabilir. Siz bu ağları şifresiz olarak görseniz dahi bağlanmak istediğinizde sorun çıkacaktır.

MAC korumalı bir kablosuz modeme bağlanmak iki adımdan oluşuyor. İlk adımda modeme bağlı kullanıcının MAC adresini öğrenmeliyiz. Bu adresi öğrenmemiz için kişinin mutlaka kablosuz bağlantı ile modemine bağlantı kurmuş olması gerekir. Eğer ethernet kablosu ile internete giriyorsa bu yöntem işlemeyecektir.

İkinci adımda kendi bilgisayarımızın kablosuz ağ kartı MAC adresini öğrendiğimiz MAC adresi ile değiştiriyoruz.

 

Modeme Bağlı Kullanıcıların Bulunması:

Bu adım için sırf Hacking amaçlı araçlar içeren bir Linux dağıtımı kullanacağız: BackTrack. Son olarak 4. sürümü çıkan BackTrack ile şifreli ağları kırmak da mümkün, ilerki bir yazımda bu konuya da değineceğim.

BackTrack 4buradaki adresten indirerek bir DVD'ye yazın. Tavsiyem işletim sisteminin daha hızlı çalışması için ISO dosyasını Unetbootin programını kullanarak USB belleğinize yüklemeniz. Unetbootin'i indirmek için tıklayın.

BackTrack 4 ile bilgisayarınızı başlatın.(Boot seçeneğini kullandığınız medyaya göre (USB bellek veya DVD) değiştirin). 1024x768 Frame Buffer seçeneği ile işletim sistemini başlatın. En son ekrana gelen komut satırına startx yazarak masaüstünü açın.


Ağ kartının adını komut penceresine iwconfig yazarak öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir komut derleyici sayfasına (Windows'taki Komut İstemi gibi) kismet yazarak Kismet programını çalıştırın. Kismet'te önce sunucuyu başlatın ardından kaynak olarak wlan0 (sizin ağ kartınıza farklı bir isim verilmiş olabilir) yazın. Kismet şifreli şifresiz tüm ağları bulacaktır. Menüde View/Clients seçeneğine tıklarsanız ağa bağlı bilgisayarların MAC adreslerini de görebilirsiniz. MAC korumalı ağı seçin ve eğer şanslı iseniz modeme en az bir kullanıcı bağlanmıştır. Aksi takdirde birinin bağlanmasını beklemelisiniz.


Görüldüğü üzere ilk adres kullanıcıya ait, ikincisi de modeme.

Clients yani istemci listesinde bir MAC adresi gördüğnüzde (modeminki de burada gösterliliyor, alacağınız adresin modemin adresi olmadığından emin olun) bunu not edin. Artık BackTrack 4'ü kapatabilirsiniz.

 

Ağ Kartının MAC Adresini Değiştirmek:

MAC adresini kolayca değiştirebilen iki program var. Mac MakeUp minik boyutlu ve kurulum gerektirmeyen bir yazılım. MAC adresini değiştirmek istediğini kartı seçip yeni adresi girdikten sonra Change düğmesi ile yeni MAC adresini aygıta atayabiliyorsunuz. Mac MakeUpburadan indirebilirsiniz. Diğer yazılım ise Technitium MAC Address Changer. Bu yazılım MAC adres değişiminin yanı sıra IP atamaları da yapabiliyor. İndirmek için buraya tıklayınız.


Mac MakeUp ile MAC adresini değiştirmek mümkün.

 

MAC adresimizi de "başarılı" bir şekilde değiştirdikten sonra artık kablosuz ağa girebiliriz. MAC adresinizin değiştiğinden emin olmak istiyorsanız Technitium MAC Address Changer yazılımını öneriyorum. Bu yazılım kesin olarak değişip değişmediğini gösteriyor.


Everest ile de MAC adresinin değişimini doğrulamak mümkün.

 

Güncel Sürücülere Dikkat:

Aygıt sürücülerini güncellemek her zaman iyi olmayabilir. Intel kablosuz kartları için çıkardığı son sürücülerde MAC adresinin değişimine izin vermiyor. Bu yüzden daha önceki sürücü versiyonlarını kurmanızı öneriyorum.  (11.1.0.86 sürümünde değiştirilebiliyor.)

Bu konuyu internette araştırdığımda forumlarda Windows Vista ve 7'de MAC adresi değişmiyor şeklinde yazılar okudum. Bunun üzerine XP kurmaya karar verdim. Elimdeki şifrenin çalışmaması üzerine XP kurmak yerine Intel'in XP sürücülerini Windows 7'ye kurdum ve olumlu sonuç aldım. MAC adresi değişiyordu fakat ağda sorunlar çıkıyordu. Bilgisayarla birlikte gelen Vista sürücüleri ise tüm sorunları ortadan kaldırdı. Artık ağ sorunu yok ve MAC adresi başarılı bir şekilde değişebiliyor.

WEP ve WPA şifreli kablosuz ağlara bağlanmak ile ilgili de kısa bir süre sonra bir yazı yaynlayacağım.

64863 kez okundu.

39 Yorum Var

 1. Wuy demiş ki

  Şimdiki sorum ise Intel wifi 5100 kartım.Bunda mac değiştiriliyor ama başı 00 ile başlayanlara izin vermiyor.Bulduğum mac adresi ise 00 ile başlıyor.Ne yapıcağımı bilmiyorum.Eski sürünlere baktım ama 11.1.0.86 sürümünü de bir türlü yükleyemedim belkide yüklenmiyordur.Eğer bir caresi varsa yazarsanız sevinirim

 2. eren demiş ki

  Dediklerinizi yaptım.Ama mac değiştirmede sıkıntı yaşıyorum.Random bir mac adresi ile değişiyor.Ama benim istediğim mac adresini yazınca hata veriyor.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   MAC adreslerinde sadece rakamlar ve A-F arası harflar kullanılabilir, belki yazımda hata yapıyor olabilirsiniz.

 3. Wuy demiş ki

  Benim bağlandığım modemde mac adresi koruması var.Bazen mac adresimden çıkartılıyorum.Tabi haliyle internete bağlanamıyorum.Bu mac adresini öğrenmenin daha kolay bir yolu varmı bağlıyken öğrenmenin?

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Ağa bağlı cihazların MAC adreslerini tarayan çeşitli programlar var. Bağlanmadan ise Linux ortamından modemin ya da bağlı kişilerin MAC adreslerini öğrenebilirsiniz.

 4. zehra aslan demiş ki

  modemimdeki koruma ağını kaldırabiliyormuyum.* evimdeki bazı aletler bağlanabiliyor bazıları bağlanamıyor mesala iphone ve laptop um sorunsuz bağlanıyor ama tablet ve samsung galaksi s 3 bağlanmıyor bu işlerden çok anlamıyorum yardımcı olabilirmisniz.

  • Ahmet Soyarslan demiş ki

   Öncelikle farklı şifreleme sistemleri ile (WPA,WEP,WPA2 gibi) deneyin. Sonuç alamazsanız bir kez de şifre koymadan bağlanmayı deneyin. Telefona ve tablete elle IP girerek bağlanmayı deneyebilirsiniz. Bazen modem IP vermeyebiliyor. Son olarak modeminiz tarafından dağıtılan (DHCP) IP havuzunun sınırıı kontrol edin. Ayrıca bazı modemler belirli sayıda cihazın aynı anda bağlanmasını sınırlıyor olabiliyor. Test ederken diğer cihazların bağlantılarını kesmeniz yerinde olur.

 5. RUHİ demiş ki

  İKİNCİ VERDİĞİNİZ MAC ADRESİ DEĞİŞTİRME PROGRAMI İŞİMİ GÖRDÜ ÇOK SAĞOLUN..
  ALLAH RAZI OLSUN...

 6. yılmaz demiş ki

  mac adresi bnde var fakat bu adresle nasıl karşı tarafın modemine yada şifresine ulaşabilirim. hani şifreyi***********göstersede olur.. çnkü bende o yıldızları çözebiliyorum... yardımcı olursan ii olur.. eyv..

 7. ahmet demiş ki

  Backtrack 4 te mac adresi nasıl değişir hangi komutla değişir sen onu anlat bize windowsta çocukta değiştiriyor. biz şifreleri backtrackle kırdığımız için mac korumalı şifreli ağları kırabilmemiz için mac adresimizi backtrack4 te değiştirmemiz lazım anlatabildiysem.

 8. raistlin demiş ki

  çalıştıgım yerde birkaç arkadaşımızı bilgi işlemcimiz mac ten banlamıştı.. macleri clonladım ama yemedi.. Bizim bilgi işlem müdürü çinden bi cihaz almış..harici 1tb gibi bi kutu gibi uzaktan gördüm meleti;) bana göstermedi.. alet nasıl bişyse bi türlü eriştirmedi bizi. gittim konuştum abi sen ne yaptın diye ;) ben anlattım oda anlattı biraz ama ben gidip konuşunca cihazın özelligini yeni farketti buna karşılık 2pc nin banını kaldırdı..
  aklınızda bulunsun..

 9. MuSThl demiş ki

  ''WEP ve WPA şifreli kablosuz ağlara bağlanmak ile ilgili de kısa bir süre sonra bir yazı yaynlayacağım.''

  bununla ilgili anlatımlarınızı alabilir miyim birindar_42_42@hotmail.com paylaşımınızı bulamadım bana mail atarsanız sevinirim :)Yorum Yazın